Puchratka kadeřavá

Druh červené řasy, známý též pod označením irský mech

Puchratka kadeřavá je typem červené řasy mající řadu vlastností totožných s dalšími mořskými řasami. Co se týče vlivu na pleť, nad ostatními řasami skutečně vyniká. Nejhojněji se vyskytuje v Irsku, obecně ji však lze najít všude v evropských vodách Atlantiku, kde na dně leží kameny. Daří se jí nicméně i na atlantickém pobřeží severní Ameriky.

Nabitá živinami

Ačkoliv vyrůstá jen asi do délky 20 cm, je přímo nabitá živinami. 15 % její stavby utváří minerální hmota, 10 % je čistá bílkovina. Ve vysokých koncentracích v ní najdeme zejména síru a jód.

Pokud projde tepelnou úpravou, změní svoji konzistenci na gelovitou. Již tisíciletí nazpět znaly starověké národy její pozitivní vliv na hojení poranění. V Jižní Americe se využívala pro léčbu nachlazení, oparů a podporu vykašlávání hlenů, na ostrovech střední Ameriky se zase používala jako příměs do nápojů, stejně jako v Irsku.

Váže na sebe vodu

V současné době má řadu rozdílných použití. Vedle jejích hojivých vlastností se přidává do produktů, aby zajistila jejich viskozitou a zahustila je. Řadu pozitivních vlivů má puchratka kadeřavá na pleť, což není vzhledem k vysokému obsahu živin v ní natolik překvapivé.

Na pleti působí hydratačně, protože na sebe přirozeně váže vodu, kterou napomáhá navázat i do kůže, případně do vlasů. V kosmetických produktech se využívá především extrakt z puchratky ve formě polysacharidu. Do pleti vedle vody dodává důležité živiny, mimo jiné vitamín A, vitamín E a vitamín K, všechny pro zdraví pleti klíčové.

Chrání pleť

Puchratka kadeřavá je proslulá svojí schopností odolávat UV paprskům, podobně působí i v kosmetických produktech, kdy navyšuje vlastní obranu pleti před škodlivým slunečním zářením. Protože podporuje hojení, je prospěšná i v případě, kdy dojde ke spálení pleti od slunce. Regeneraci stimuluje i v případě aknózní pleti, ekzémů a erytémů, podílí se díky tomu na regeneraci nedostatků pleti. Je navíc silným antioxidantem, napomáhá proti ochraně pleti před zhoubným vlivem volných radikálů.

V kosmetických produktech navyšuje jejich stabilitu a propůjčuje jim krémovitou, hutnou konzistenci bez nežádoucí mastnoty.