Rozšířené žilky

Či popraskané žilky, častý kosmetický problém

Rozšířené či popraskané žilky jsou kosmetický problém, který charakterizuje vznik sítě viditelných žilek pod povrchem kůže. Mívají typicky červenou, vínovou, modrou až nafialovělou barvu, a nejčastěji se objevují na tvářích a nose.

Proč vznikají popraskané žilky?

Nejčastějším důvodem, proč začínají být žilky viditelné, je žilní nedostatečnost pramenící ze zpětného toku krve v žilách, kdy dochází k destrukci stěn žilek. Častěji se také objevují u starších osob v důsledku úbytku pružnosti žil, nebo u žen v případě hormonálních změn, jako je těhotenství či menopauza. Dalšími důvody ale může být i nevhodná péče o pleť, hypertenze nebo chronický zánět kůže.

Dalším důvodem vzniku rozšířených žilek jsou kožní nemoci, typicky růžovka či dermatitida, nebo jakékoliv nemocnění kůže, pro něž je typický zánět nebo navýšení prokrvení kůže. Vliv má ale i oxidativní stres, tedy volné radikály vznikající v přirozeně v organismu. Žilky ale mohou samozřejmě popraskat i z vnějších příčin, jako je únava, stres či nadměrná námaha organismu.

Jak proti červeným žilkám bojovat?

První možností je maskovat je, a to nejlépe korektorem v zeleném odstínu, který leží na opačné straně barevného spektra než červená. Ideální ale je posilovat pleť a podporovat její antioxidaci, a to například séry s obsahem vitamínu C a vitamínu A, nebo přímo produkty se zklidňujícími aktivními látkami, jako je teprenon.