Kolagen vyhladí vaše vrásky. Jenže kde ho vzít? Ideálně v doplňcích stravy

Kolagen vyhladí vaše vrásky. Jenže kde ho vzít? Ideálně v doplňcích stravy

Kde se bere kolagen a proč byste se měli zaměřit na zvyšování jeho hladiny v organismu? To se dozvíte v našem článku!

Již vícekrát jsme se v našich článcích zabývali rolí kolagenu ve vyhlazování vrásek. Jednalo se nám ovšem spíše o kosmetické přípravky, které produkci kolagenu v organismu stimulují. Dnes se podíváme „na zoubek“ doplňkům stravy, které by měly hladinu kolagenu zvyšovat, a tím pádem redukovat počet i hloubku vrásek.

A teď ona bomba na začátek:

Studie z roku 2014 potvrdila, že orální konzumace kolagenu snižuje množství vrásek okolo očí a vrásky skutečně vyhlazuje!

57 ženám ve věku 45 až 65 byl po dobu osmi týdnů orálně podáván hydrolyzovaný peptid kolagenu (přičemž dalším 57 ženám lékaři podávali pouze placebo, aby předešli riziku zkreslení tohoto výzkumu).

Co lékaři zjistili je vskutku přelomové. Po osmi týdnech zaregistrovaly ženy, které patřily do kontrolní skupiny užívající kolagen, zlepšení stavu vrásek. Pro zajištění skutečné přesnosti jim byly vrásky změřeny před začátkem užívání, po čtyřech týdnech užívání (v polovině výzkumu), po osmi týdnech užívání (v závěru výzkumu) a ještě čtyři týdny od skončení užívání kolagenu.

Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Zpomalte stárnutí vlasů, jejich vypadávání, nebo šedivění a získejte krásné vlasy.  1 190 Kč

Provedená měření prokázala po osmitýdenním užívání redukci hloubky a množství vrásek okolo očí o 20 procent. Tento efekt navíc přetrvával na pleti ještě minimálně čtyři týdny, kdy došlo k dalšímu měření hloubky a množství vrásek.

Další zajímavou skutečností spojenou s tímto zkoumáním je, že se u žen výrazně zvýšila hladina vlastního prokolagenu (prekurzoru kolagenu) v organismu, a to o 65%! Jak to tak vypadá, kvalitní doplňky stravy s obsahem kolagenu opravdu podporují mladistvý vzhled pleti a její celkové omlazení.

Kolagen může za mladistvou pleť i klouby

Kolagen udržuje pleť a klouby pružné a také podporuje jejich zdravé fungování. Jenže zhruba po dosažení třiceti let věku se v našem organismu začíná jeho hladina snižovat. Když ztratíme kolagenové struktury v kosti, přihodí se nám osteoporóza. Když se sníží jeho množství v pleti, přijdou na řadu vrásky.

V minulosti obsahovala naše strava i potraviny, které tento úbytek kolagenu dokázaly zpomalit, jako například domácí vývar. Když vyvaříte celé kuře nebo hovězí kosti, po vychladnutí se na hladině vytvoří gelovitá látka… kolagen! Dříve zkrátka bylo normální zkonzumovat, nebo alespoň vyvařit celé zvíře. Právě díky tomu byl náš organismus kolagenem lépe zásoben. Jenže dnes, v době, kdy si koupíme rovnou pouze kuřecí prsíčko nebo hovězí pupek, vzniká v naší stravě naopak kolagenový deficit.

Vše je třeba ověřit

Řešením mohou být právě doplňky stravy s obsahem kolagenu, ačkoliv přesný mechanismus této biologické akce zatím není znám. Vědci, kteří se tématem zabývají, předpokládají, že tajemstvím k obnově pleti je rozdělení kolagenu na velmi malé řetězce aminokyselin a peptidů. Mají-li tyto fragmenty správnou velikost, jsou absorbovány do krevního oběhu a spouští produkci kolagenu v kůži.

Právě velikost těchto malých částic je pro vědce argumentem spíše pro doplňky s kolagenem, než-li pro výživný vývar. Enzymy, které jsou v laboratořích využívány pro to, aby měly částice kolagenu správnou velikost a mohly být využity krevním oběhem ke stimulaci produkce kolagenu, nejsou v organismu přirozeně přítomné. Kolagen z vývaru tak podle tohoto tvrzení vypnuté pleti moc nepomůže. Tato lékařská zjištění jsou ovšem momentálně stále ve fázi ověřování, nelze na ně proto tedy 100% spoléhat.

Není ovšem vše tak snadné, jak se jeví. Pro kolagenové fragmenty totiž není snadné zvládnout cestu trávicím ústrojím, tedy skrze prostředí s vysoce kyselým ph, a navíc se akumulovat přímo v dermis. Výsledky studie provedené v roce 2014 proto mnoho dermatologů chápe spíše jako šťastnou náhodu, než jako skutečně prověřený fakt.

Je jasné, že v tomto ohledu bude třeba provést ještě mnoho zkoumání a studií, aby se prokázala přímá souvislost mezi redukcí vrásek a ústní konzumací kolagenu. Zatím to vypadá, že orálně konzumovaný kolagen určitě neuškodí a určitě vrásky vyhlazuje a redukuje, a působí tím pádem proti stárnutí pleti a jeho známkám, které způsobuje mimo jiné snižování přirozené hladiny kolagenu v organismu.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Collagen+11 ANNA BRANDEJS
Zdokonalte svou pleť zevnitř s Collagen+11 ANNA BRANDEJS s nejčistším rybím kolagenem a patentovanými
1 880 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Bojujte proti stárnutí pleti doma: Víme, s jakými přípravky se zbavit vrásek
Omlazení pleti1.2.2016

Bojujte proti stárnutí pleti doma: Víme, s jakými přípravky se zbavit vrásek

Existuje mnoho produktů a metod, jak zlepšit celkový vzhled pleti a redukovat projevy jejího stárnutí. Některé z nich jsou k dispozici pro domácí použití, jiné musí provádět doktor či jiný odborně vyškolený personál. My jsme pro vás nyní připravili soupis toho nejlepšího, čím můžete v domácích podmínkách bojovat proti vráskám a jemným linkám.

Topicky aplikovaný vitamín C si poradí se stárnutím pleti, opraví i fotopoškození
Omlazení pleti27.1.2016

Topicky aplikovaný vitamín C si poradí se stárnutím pleti, opraví i fotopoškození

Vitamín C chrání organismus před chřipkou, když jej však aplikujete topicky, tedy rovnou na pleť, pomůže vám zachovat mladistvý vzhled a navíc zlepší stav pleti poškozené slunečním zářením.

Sklenička červeného vína vás zbaví vrásek. Jak? Díky resveratrolu
Omlazení pleti21.1.2016

Sklenička červeného vína vás zbaví vrásek. Jak? Díky resveratrolu

Tu první větu v nadpisu jsme samozřejmě trochu nadnesli, jedna sklenka vína vás známek stárnutí pleti bohužel nezbaví. Ale resveratrol, který je jednou ze složek červeného i bílého vína, je doslova elixír mládí. Působí proti stárnutí pleti, podporuje zachování mládí celého organismu i zdraví kardiovaskulární soustavy. Proto byste si jej měli dopřávat jak ústně (ať už ve víně, nebo v doplňcích stravy), tak topicky, tedy přímo na pleť. Pozitivních účinků má navíc ještě mnohem víc!

Jak obnovit elasticitu pleti a vyzmizíkovat již existující vrásky?
Omlazení pleti26.11.2015

Jak obnovit elasticitu pleti a vyzmizíkovat již existující vrásky?

Stejně jako se při každodenním nošení obnosí tričko nebo kabát, „obnosí“ se s rostoucím věkem i naše pokožka. U trička se objeví žmolky, látka začne prosvítat. Na pokožce se ale stáří projevuje jinak. Prvním znakem je ztráta její elasticity. A odtud jsme již jen krůček od vzniku vrásek, povadlých kontur obličeje a vzhledu, který přidává roky. Právě proto by nás mělo zajímat, jak je možné pružnost pleti podpořit.

Nechcete o Vánocích vypadat unaveně? Pár tipů na rozzářenou pleť bychom měli už teď
Omlazení pleti16.11.2015

Nechcete o Vánocích vypadat unaveně? Pár tipů na rozzářenou pleť bychom měli už teď

Vánoce jsou sice svátky pohody a klidu, s tím naprosto souhlasíme. Ale ta hektika, která se stupňuje zhruba od začátku listopadu až do Štědrého dne, to je nápor jak na psychiku, tak na organismus celkově. A projevuje se samozřejmě i na pleti.