Kyselina hyaluronová v krému nebo injekčně?

Kyselina hyaluronová v krému nebo injekčně?

Kyselina hyaluronová je v současné době jedna z nejpopulárnějších látek používaných k vyhlazení vrásek. Jaký způsob aplikace této kyseliny mládí je však nejúčinnější?

Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan je stejně jako kolagen látka tělu vlastní a je součástí kožní vrstvy. Dokáže vázat vodu v kůži a díky tomu dochází v místě aplikace ke zvětšení tkáně, následnému nadzvednutí kůže, vyhlazení vrásek a zvýšení pevnosti pokožky. Její největší účinek je zaznamenán ve střední úrovni kůže takzvané dermis, kde vznikají vrásky. Dermis je v oblasti obličeje ukryta zhruba 1 mm pod svrchní částí kůže neboli epidermis, která funguje jako ochranný a tepelný štít. V poslední době se tato kyselina aplikuje dvěma způsoby, jedním je vetření krému či séra s obsahem hyaluronanu do pokožky a druhým je injekční vpich. V čem tyto aplikace spočívají?
 

Krém či sérum

Prvním způsobem je klasická aplikace vetření pleťových krémů a sér do pokožky, která je vysoce efektivní u méně hlubších mimických vrásek. Její nevýhodou je nižší vstřebatelnost do kůže. Molekuly hyaluronanu jsou totiž tak velké, že nemohou projít přes vrchní část kůže. Mnoho reklam láká ke koupi krémů a sér s obsahem kyseliny hyaluronové, ale bez speciální technologie, která její molekuly dopraví až do dermis, jsou tyto kosmetické přípravky málo účinné. 
kyselina hylauronová v krémech
 
I přesto se zdá, že se vráskám blýská na horší časy. Nové výzkumy v estetické dermatologie vyvinuly technologii, která dokáže dostat kyselinu až do dermis. Obsahuje ji sérum Jalusint, které pracuje na základě prekurzorů* kyseliny hyaluronové a to konkrétně kyseliny glukuronové a N-acetylglukosaminu. Tyto dvě látky jsou pomocí liposomů transportovány do dermis, kde na základě chemické reakce vytvoří kyselinu hyaluronovou. Díky této speciální technologii dosahuje aplikace hyaluronanu pomocí séra vysokých účinků. Výhodou je, že sérum aplikujete doma ve svém pohodlí a bez bolesti. 
 

Injekční vpich

Druhým způsobem aplikace kyseliny hyaluronové je injekční vpich, který má výrazný efekt u středně hlubokých statických vrásek, jako jsou například kolmé vrásky nad kořenem nosu, vrásky mezi nosem a ústními koutky, kolem úst, na bradě apod. Kyselina je vpichována v podobě gelu. Drtivá většina moderních materiálů jsou jednolitý gel bez častic a nové gely se odlišují tím jak jsou zasíťované, lidově řečeno, podle toho jak jsou tuhé. Méňe tuhé gely se dávají například pod oči do jemných vrásek, tužší gely pak do nosoretních vrásek a do hlubokých rýh se používají gély nejtužší.
Záleží také na tom, kolik obsahují retikulačního činidla (činidlo, které dělá zasíťování, tedy "tuhost") a toxínů. Nejméně toxinů mají výplňové materiály Princess. Ty navíc vydrží od 6 do 16 měsíců, což je nejdéle ze všech produktů na trhu.
 
Výhodou je, že mimické svalstvo zůstává normálně funkční, gelová hmota vyplní jen rýhu a následně vypne kůži v ní. Mimika člověka a jeho výraz zůstávají zachovány. Ke vpichu se používá velmi tenká jehlička, která pronikne pouze do vnější vrstvy pokožky. Před injekcí lze nanesením analgetického krému minimalizovat bolest při aplikaci. Kyselina hyaluronová aplikovaná do kůže okamžitě zvyšuje schopnost pokožky vázat vodu, posiluje její pevnost a pružnost, podporuje tvorbu nových kolagenových a elastických vláken. Ošetřené časti kůže jsou měkké, poddajné a mají přirozený vzhled.
 
 
Po ukončení je v ošetřených partiích jen zcela nepatrný otok a drobný lem zarudnutí. Mohou se vyskytnou i malé modřinky. Vše zcela vymizí během několika hodin, při aplikaci většího množství pak do 1-2 dnů. Ošetřených partií bychom se neměli po dobu 6 hodin příliš dotýkat. Lehký make up či krém lze použít. Doba trvání účinku výplně, je velmi individuální. Záleží jak na použitém materiálu a jeho hustotě, tak i na ošetřované lokalitě. Všeobecně lze říci, že efekt výplně trvá 6-12 měsíců.
 
Na začátku vašeho rozhodování, jakou metodu aplikace kyseliny hyaluronové zvolit, neváhejte zavítat k dermatologovi. Odborník vám poradí se způsobem i preparátem, podle vaší aktuální situace a stavu pleti. 
Starší články:
Kyselina hyaluronová - elixír mládí pokožky
Omlazení pleti16.11.2011

Kyselina hyaluronová - elixír mládí pokožky

Kyselina hyaluronová má blahodárné účinky na stárnutí pokožky. Tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, kůži a chrupavkách. Celkem 55 % z celkového obsahu této kyseliny v lidském těle se fyziologicky nachází v pokožce. Výzkumy prokázaly, že s přibývajícím věkem obsah kyseliny hyaluronové v pokožce rapidně klesá a tento pokles vede ke vzniku vrásek a dalším projevům stárnutí pokožky.

6 rad v boji proti vráskám
Omlazení pleti12.10.2011

6 rad v boji proti vráskám

Základem krásné a zdravé pleti je důkladná a pravidelná péče. Ani dokonalá starost však nezastaví stárnutí, které se nejčastěji projevuje vznikem vrásek a ochablostí pokožky. Stárnutí pleti nelze zastavit, ale správnou péčí jej můžete zpomalit. Kvalitní kosmetika a pravidelné čištění pleti jsou základem. Co můžeme v boji proti vráskám udělat více?

6 tipů, jak získat husté a dlouhé řasy
Omlazení pleti12.10.2011

6 tipů, jak získat husté a dlouhé řasy

Krásné řasy jsou symbolem ženskosti. Každá žena touží po oslnivém pohledu očí olemovaných dlouhými a hustými řasami. Kvůli tomu zkouší nejrůznější metody prodlužování řas, které jsou většinou finančně náročné nebo nezdravé pro oči. Pokud jste již prošla některou z metod prodlužování a nyní jsou vaše řasy oslabené či krátké nebo jste zkoušela různé přípravky a mrkací panenka z vás pořád není. Přečtěte si naše rady.

Pleťové sérum - nutnost v péči o pleť
Omlazení pleti10.10.2011

Pleťové sérum - nutnost v péči o pleť

Pleťové sérum je lehký výživný koktejl pro vaši pokožku, který obsahuje mnoho účinných a potřebných látek. Kvalitní sérum však v kosmetických poličkách českých ženy často chybí a to je velká škoda. Mnohdy totiž dokáže po náročném dni dodat pleti potřebné látky a hydrataci lépe než krém.

Boj proti vráskám není předem ztracený
Omlazení pleti10.9.2011

Boj proti vráskám není předem ztracený

Vrásky jsou jedna z nejvíce nepříjemných věcí, které se nevyhnou žádné ženě ale ani žádnému muži. Vrásky, zvláště na obličeji, jsou odjakživa součástí našeho přirozeného stárnutí. V dřívějších dobách v podstatě nebyla jediná možnost, jak proti vráskám bojovat, brali se jako přirozená součást života.