Kyselina listová ochrání vaši pleť před předčasným stárnutím

Kyselina listová ochrání vaši pleť před předčasným stárnutím

Zpomalit stárnutí pleti a zvrátit jeho projevy, i to zvládne kyselina listová čili vitamín B9, která bývá obvykle spojována spíše s výživou než topickou aplikací.

Jak se stárnutí pleti projevuje? Snížením pružnosti, pevnosti a vznikem vrásek. Zpomalení obnovy buněk kůže a vystavování vnějším vlivům, jako je například ultrafialové záření, proces stárnutí pleti ještě urychluje. Zejména pak UVA paprsky, které procházejí hlouběji do kůže, jsou spouštěčem fotostárnutí, mající svůj počátek v buňkách fibroblastech a změnách jejich mitochondriální DNA.

Strategie, jak předčasné stárnutí pleti zpomalit, by proto měly zahrnovat stimulaci kožních buněk, jako jsou právě fibroblasty, a zároveň také preventivně působit proti poškození DNA.

Některé látky působí proti stárnutí pleti díky své antioxidační kapacitě, stimulací syntézy kolagenu nebo prostřednictvím jiných specifických mechanismů. Zabránit poškození DNA, to je ovšem jiná kategorie a mnohem těžší úkol…

Kyselina listová čili vitamín M

Vitamíny ze skupiny B jsou jedněmi ze základních kamenů složení kosmetických produktů – vzpomeňte na dobře známý panthenol (vitamín B5), niacin (vitamín B3) i pyridoxin (vitamín B6), které své uplatnění nachází v produktech péče o pleť i vlasy. Jen vitamín B9 čili kyselina listová zůstával coby kosmetická ingredience dlouho stranou zájmu. To se ale nyní mění!

Kyselinu listovou najdeme primárně v zelené zelenině a označuje se také názvy vitamín B9 či vitamín M. Skládá se z kyseliny glutamové, p-aminobenzoové a pteridinu. Využití v kosmetickém průmyslu nachází zejména v podobě kyseliny pteroylmonoglutamové, která je biologicky nejdostupnější a nejstabilnější.

Působí jako koenzym a je klíčová pro mnoho biochemických procesů. Její redukovaná forma, tetrahydrofolát, hraje klíčovou roli v metylaci a biosyntéze DNA, kdy je donorem či akceptorem jednouhlíkového zbytku.

Zní to sice velmi vědecky, zjednodušeně jde ale o to, že je-li kyseliny listové v organismu nedostatek, může dojít k poškození DNA. Důležitá je zejména v období těhotenství pro normální vývoj a růst plodu, ale ani její vliv na kůži a její vzhled není zanedbatelný.

Proč jsou fibroblasty důležité?

V průběhu stárnutí se v kůži snižuje jak počet buněk fibroblastů, tak jejich biosyntetická kapacita, což má za následek postupnou redukci kolagenových a elastinových vláken, které se ve fibroblastech syntetizují. Kyselina listová naopak podporuje růst fibroblastů, stimuluje dělení jak starých, tak zralých buněk.

Za přítomnosti kyseliny listové mají fibroblasty pravidelnější tvar, což je znakem jejich vyšší proliferační kapacity, tedy schopnosti se dělit.

Brání buněčné smrti

K apoptóze neboli programované buněčné smrti dochází k případě poškození buňky, její infekce nebo vlivem traumatu (ozáření, nedostatečná výživa buňky). Apoptózu nicméně může spustit i poškození DNA způsobené ultrafialovými paprsky, zejména pokud nedojde v adekvátním čase k jejich opravě.

Kyselina listová nicméně apoptóze dokáže zabránit tím, že podporuje životaschopnost buněk po ozáření UV paprsky. V případě fibroblastů ji navyšuje o 58%, úroveň ochrany keratinocytů pak narůstá ještě více. Terapie kyselinou listovou před expozicí UV záření může díky tomu působit preventivně proti fotostárnutí a prodloužit životnost buněk kůže.

Stárnutí kůže sestává z přirozeného procesu vnitřního stárnutí organismu, které ovšem mohou násobně urychlit vnější faktory, zejména pak dlouhodobé vystavování ultrafialovým paprskům, které je příčinou předčasného stárnutí pleti označovaného jako fotostárnutí. Většina, pokud ne veškeré z těchto faktorů, které stárnutí pleti urychlují, tak činí prostřednictvím oxidace.

Až tragické vyústění

Buňka kůže, v níž se nahromadilo velké množství poškozené DNA nebo v níž již nedochází k opravám nukleových kyselin, může postoupit k neregulovanému buněčnému dělení, což může ve finále vést ke vzniku rakovinových buněk. Právě proto je tolik důležité vědecké zkoumání vlivu topicky aplikovaných látek na schopnost regenerace a opravy DNA.

Terapie kyselinou listovou navyšuje rychlost oprav ultrafialovým zářením poškozené DNA prostřednictvím mechanismu nukleotidové excizní opravy (NER).

Kyselina listová tedy nejen, že dokáže zpomalit předčasné stárnutí pleti tím, že stimuluje buňky v kůži (keratinocyty, fibroblasty), ale zároveň je schopna opravit i poškozenou DNA. Patří proto k látkám, které by si měly najít cestu do vaší koupelny, potažmo na vaši pleť. V produktech se obvykle vyskytuje v koncentraci mezi 0.05%-0.2%, v rámci intenzivní kůry pak může koncentrace vzrůst až na 0,5%, tak jako v případě kapslí Monoderma M5.

Starší články:
Není retinol jako retinyl retinoate. V čem je druhý zmíněný lepší? Na omlazení skoro ve všem!
Omlazení pleti19.5.2017

Není retinol jako retinyl retinoate. V čem je druhý zmíněný lepší? Na omlazení skoro ve všem!

Hledáte účinnou látku na omlazení pleti? Pokud jste si dosud myslely, že nejlepší efekt má retinol, máme pro vás překvapení – všechno je jinak. „Bratranec“ či „nová generace retinolu“, jak retinyl retinoate nazývají média, to totiž zvládne mnohem lépe.

Používáte hydratační krém či sérum? A víte, jak na pleti fungují?
Omlazení pleti2.5.2017

Používáte hydratační krém či sérum? A víte, jak na pleti fungují?

Naše pleť má mnoho důležitých funkcí, přičemž jednou z nejdůležitějších je prevence ztráty vody.

Tyhle kosmetické ingredience musíte znát (a používat). Budete po nich totiž mít krásnou pleť!
Omlazení pleti26.4.2017

Tyhle kosmetické ingredience musíte znát (a používat). Budete po nich totiž mít krásnou pleť!

Pokud vám kyselina hyaluronová zní jako něco, co si rozhodně nechcete dávat na pleť, a ceramidy vám evokují kuchyňské hrnce, pak byste se s těmito a dalšími účinnými složkami péče o pleť měli blíže seznámit. Pomohou vám totiž dosáhnout mladistvého vzhledu a odstranit problémy, které vaši pleť trápí.

Máte suchou pleť? Kyselina pantotenová a panthenol tento problém vyřeší (a fungují i proti vráskám)
Omlazení pleti25.4.2017

Máte suchou pleť? Kyselina pantotenová a panthenol tento problém vyřeší (a fungují i proti vráskám)

Kyselina pantotenová známá také pod pojmenováním vitamín B5 je členem „rodiny“ silných vitamínů skupiny B. Její provitamín panthenol (tedy provitamín B5) je její alkoholovou formou.

Opravdu potřebujete specializovanou oční péči?
Omlazení pleti18.4.2017

Opravdu potřebujete specializovanou oční péči?

V očním okolí se začínají jako první objevovat známky stárnutí pleti. A je to právě správná péče o pleť, která hraje v zachování jejího mladistvého vzhledu stěžejní roli. Vyberte si proto ty správné produkty, které vám pomohou zvrátit či alespoň zpomalit tok času.