Nepodstupujete exfoliaci či peeling až příliš často?

Nepodstupujete exfoliaci či peeling až příliš často?

Exfoliace čili jinými slovy peeling dokáže pro pleť udělat mnoho dobrého. Zpevňuje, vyhlazuje a zlepšuje jak vzhled, tak to, jak se "ve své kůži cítíte". Právě kvůli těmto skvělým výsledkům se však mnohé ženy i muži uchylují k exfoliaci častěji, než odborníci a výrobci doporučují a než je pro pleť zdravé.

Přirozená exfoliace kůže

Naše tělo podstupuje exfoliaci přirozeně, díky procesu zvaném deskvamace. Děje se tak denně, když se mrtvé buňky kůže „stěhují“ do svrchních vrstev kůže, odkud kůži opouštějí a jsou nahrazovány novými buňkami.

Přirozená exfoliace je však pro mladistvou a rozzářenou pleť málo, a je třeba ji podpořit „vlastnoručně“. Takovýto peeling pak funguje na trošku jiném principu, ovšem s mnohem pozitivnějšími výsledky.

Na výběr máte dva typy:

Chemická (s využitím enzymů či kyselin) nebo fyzická (s využitím kartáčků nebo abrazivních gelů apod.) exfoliace pleť mírně podráždí, což způsobí její ochrannou reakci, která vyvolá opravu poškození. Díky tomu se obmění buňky ve svrchní vrstvě kůže, a ta díky tomu vypadá zdravě mladistvě.

Chemický či enzymatický peeling způsobí jemné narušení vazeb mezi jednotlivými buňkami kůže. Právě díky tomu se odumřelé buňky snáze odloučí. Dochází také ke zhuštění epidermis a zvýšení hustoty přírodního kolagenu. Při fyzické exfoliaci se z povrchu kůže odstraňují odumřelé buňky a nečistoty mechanicky.

Jak můžete přílišné exfoliaci svou kůži vystavit?

 • První možností je, že zkrátka používáte exfolianty příliš často.
 • Druhou, častější možností je, že používáte mnoho produktů péče o pleť, které exfolianty obsahují, například mýdla, scruby, čisticí přípravky a krémy zároveň. Pokud například používáte přípravek na čištění obličeje Cream Cleanse s kyselinou L-mandlovou, pak už nepotřebujete denně používat ještě jeden produkt s jejím obsahem. Naopak!

CREAM CLEANSE CREAM CLEANSE Čištění suché či citlivé pleti bývá často komplikované, pleť působí napnutě nebo je podrážděná. CREAM CLEANSE odstraní každodenní nečistoty i make-up šetrně, pleť zklidní díky rostliným saponinům a bambuckému máslu. Hydrataci pleti zajistí kakaové máslo, pomerančový olej a glycerin. Díky novému složení s CREAM CLEANSE nyní snadno odlíčíte i oční okolí. 720 Kč

Jak nadměrná exfoliace odstraňuje stále více a více vrstev pleti, kůži zanechává velmi citlivou, zejména pak na další účinné látky z produktů péče o pleť. Ty totiž nyní mohou do kůže prostupovat hlouběji.

Příliš mnoho peelingu má dále za následek vzhled unavené pleti a náchylnost k poškození ultrafialovým zářením a ke vzniku vrásek. Může spustit také zánětlivou reakci kůže, která způsobí narušení lipidové kožní bariéry. Ta posléze nefunguje, jak má, a pleť se stává citlivou se sklony k předčasnému stárnutí. Praskliny v kožně-lipidové bariéře pak mohou vést k velké dehydrataci a zánětu.

Mezi nejčastější známky nadměrné exfoliace patří:

 • Výrazná dehydratace pleti
 • Suché plošky na kůži
 • Napnutá kůže
 • Zarudnutí a svědění kůže
 • Zvýšená citlivost pleti
 • Zánětlivé akné a podráždění
 • Přílišně lesknoucí se čelo
 • Otoky pleti

Pokud na pleti vnímáte některé ze znaků nadměrné exfoliace...

Nejprve je nutné s exfoliací okamžitě přestat. Následně je vhodné domluvit si konzultaci s dermatologem nebo odborníkem na péči o pleť. Ten může předepsat zklidňující přípravky pro pleť.

Také nezapomeňte na UV ochranu, pleť s porušenou lipidovou bariérou je k poskožení slunečním zářením obzvlášť náchylná. Poohlédněte se po aktivních složkách s názvy oxid titaničitý a oxid zinečnatý, které kůži zbytečně nepodráždí.

Pleť, která je podrážděná a zarudlá, spolehlivě zklidní přípravky s obsahem zeleného čaje, například pleťová maska. Zelený čaj navíc nejen, že pleť vyhlazuje, ale podle některých studií dokonce působí preventivně proti rakovině pleti.

Dále vám pomůže extrakt z heřmánku, který ulevuje od zarudlých plošek na pleti a snižuje zánět. Extrakty z kořene lékořice nebo z okurky pleť taktéž zklidňují, zjemňují a odbourávají zarudnutí. Vyzkoušejte pleťovou masku s kyselinou hyaluronovou a extraktem z kořene lékořice, která hydratuje a zmírňuje podráždění.

Croma maska s kyselinou hyaluronovou (8 ks) Croma maska s kyselinou hyaluronovou (8 ks) Chcete, aby vaše pleť vypadala mladší? Croma maska s kyselinou hyaluronovou to zařídí. Redukuje jemné vrásky a zajišťuje mimořádně intenzivní hydrataci. Pokožka je po jejím použití barevně sjednocená, pevná a krásně vypnutá. Aplikace je mimořádně snadná a příjemná. 1 190 Kč

Když se pleť zotaví, můžete se k exfoliaci navrátit. 

Méně je více

 • Peeling byste si měla dopřávat maximálně třikrát týdně.
 • U mastné pleti je vhodné používat přípravek na čištění pleti s obsahem kyseliny salicylové, která dokáže krásně uvolnit a vyčistit kožní maz z pórů, jenž bývá příčinou rozpuku akné. Kyselina salicylová navíc pleť nepodráždí tak jako mechanické exfolianty.

Středně hluboké peelingy jsou skvělé pro omlazení

Výraznější exfoliaci zaručí neabrazivní (tj. nemechanické, nefyzické) exfolianty s obsahem přírodních kyselin jako například kyselina salicylová, glykolová, citronová nebo mléčná. Tento peeling ovšem pro nejlepší možný výsledek provádí pouze lékař nebo proškolený odborník. Podívejte se v našem e-shopu do sekce Peelingy a u jednotlivých typů peelingu najdete vždy odborníka, který jej ve vašem okolí provádí!

Nezapomeňte nicméně, že středně hluboké a hluboké peelingy zanechávají pleť extrémně nechráněnou před slunečním zářením. Opalovací krém je proto „must-have“! Peelingy na bázi jemných kyselin také do péče nepřidávejte, používáte-li retinolová séra a přípravky s retinolem. Pro pleť by to bylo až příliš náročné. 

Starší články:
Vědci odhalili důvod našeho stárnutí. Mohou za něj telomery!
Omlazení pleti27.7.2016

Vědci odhalili důvod našeho stárnutí. Mohou za něj telomery!

A s objevem tohoto mechanismu stárnutí organismu jde samozřejmě ruku v ruce také teorie, jak proces přirozeného stárnutí zpomalit.

Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži
Omlazení pleti21.7.2016

Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina v kůži. Hraje klíčovou roli ve stavbě buněk, tkání a orgánů. Pokud by nebylo kolagenu, naše tělo by se doslova rozpadlo. Dodává také pevnost a sílu kůži, je zodpovědný za její vypnutý, mladistvý vzhled bez vrásek.

Nejlepší pleťové masky na tohle léto. Vyberte si tu svou!
Omlazení pleti19.7.2016

Nejlepší pleťové masky na tohle léto. Vyberte si tu svou!

Pleťové masky patří k nejpříjemnějším způsobům, jak pečovat o pleť. Stačí je totiž jen nanést a nechat působit. Vy si mezitím můžete užívat ničím nerušeného relaxu.

Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)
Omlazení pleti11.7.2016

Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)

Tajemně znějící látka pycnogenol se získává z extraktu z borovice mořské. Na lidský organismus má velmi pozitivní vliv, z něhož mohou těžit dámy (podporuje mladistvý vzhled pleti) i pánové (podporuje mužskou plodnost a působí proti erektilní dysfunkci).

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy
Omlazení pleti24.6.2016

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy

Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně. V podobě doplňků stravy!