Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži

Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina v kůži. Hraje klíčovou roli ve stavbě buněk, tkání a orgánů. Pokud by nebylo kolagenu, naše tělo by se doslova rozpadlo. Dodává také pevnost a sílu kůži, je zodpovědný za její vypnutý, mladistvý vzhled bez vrásek.

Kolagen tvoří tři proteinové řetězce spojené v těsné trojité spirále. Díky této unikátní struktuře má větší pevnost v tahu než ocel! Zhruba třetina bílkovin v celém těle je kolagen. Tvoří podporu tkání a orgánů a propojuje je s kostmi. Kosti se z kolagenu skládají také, kde se kombinuje s minerály jako je vápník a fosfor.

Kolagen napomáhá buňkám udržet tvar tím, že kolem nich vytváří síť podobnou lešení. Působí obrazně řečeno stejně jako ocelové pruty, které zpevňují betonové bloky na stavbě. Kolagenová síť podobná pletivu buňky spojuje a poskytuje jim podpůrnou konstrukci nebo vhodné prostředí, v němž se mohou rozvíjet a správně fungovat.

75% kůže tvoří právě kolagen, za její mladistvý zdravý vzhled vděčíme jeho dostatečně vysokým hladinám. Rozklad zdravého kolagenu a snížení jeho produkce vede k rozvoji vrásek a zestaršujícímu vzhledu.

Syntéza kolagenu

Kolagen vytváří fibroblasty, specializované kožní buňky nacházející se v dermis. Produkují také další důležité bílkoviny elastin a glykosaminglykany (GAG). Ty váží vodu a dermis udržují hydratovanou, elastin zase umožňuje pohyblivost kůže tím, že jí poskytuje elasticitu (schopnost roztáhnout a vrátit se zpět do původního tvaru).

Kolagen tvoří zhruba 80% suché hmotnosti kůže

Fibroblasty mají na svrchních membránách speciálně tvarované receptory, na které se mohou navázat signální molekuly správného tvaru. Když jsou receptory spojeny se správnou kombinací signálních molekul (zvané fibroblastové růstové faktory, FGF), začínají fibroblasty produkovat kolagen.

Fibroblasty produkují krátké jednotky kolagenu, tzv. prokolageny. Ty jsou z nich transportovány a posléze se spojují v kompletní molekuly kolagenu. Vitamín C se účastní mnoha kroků tohoto procesu. Bez jeho dostatečné hladiny se formování kolagenu přeruší. To vede k různým onemocněním jako jsou například kurděje, kdy organismus není schopen produkovat kolagen.

V průběhu života probíhá syntéza kolagenu kontinuálně, aby docházelo k opravě a nahrazení poškozené kolagenové tkáně nebo vzniku nových buněčných struktur. Rozklad a recyklace starého či poškozeného kolagenu je přirozený proces, skrze něj se utváří fragmenty bílkovin potřebné k tvorbě nových buněčných struktur (například proces hojení). S věkem se hladiny kolagenu snižují kvůli menší produkci a vzrůstu rozkladu.

Nezanedbatelný vliv má navíc kolagen na klouby - napomáhá ochraně chrupavek.

Jak se bránit budoucímu rozpadu kolagenu?

Nejlepším způsobem, jak si zachovat mladistvý zdravý vzhled, je ochrana toho kolagenu, který v současnosti máte, a prevence jeho budoucího rozpadu.

1. Vyhýbejte se UVA a UVB záření

2. Působte proti volným radikálům

Ozáření ultrafialovým zářením ze slunce je největším viníkem předčasného stárnutí pleti, a je pravděpodobně zodpovědné za 90% jeho projevů. Je proto třeba slunění omezovat a denně používat krém či jiný přípravek s SPF, aby byl zdravý kolagen v pleti chráněn.

ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 424 Kč

Existující a budoucí kolagen ochráníte také suplementací (užíváním potravinových doplňků) antioxidanty a jejich topickou aplikací. Dokáží totiž bojovat proti volným radikálům pocházejícím z ultrafialového záření, ozónu, znečištění, cigaretového kouře a vnitřních metabolických procesů, působí proti rozpadu existujících kolagenových vláken a podporují správné fungování fibroblastů.

Jak podpořit syntézu kolagenu?

Za prvé je třeba mít v těle dostatečnou hladinu vitamínu C, protože je jedním z hlavním faktorů tohoto procesu.

Syntézu kolagenu podpoříte také ošetřováním pleti chemickými exfolianty jako jsou alfa-hydroxykyseliny nebo poly-hydroxykyseliny, které rozkládají vazby mezi buňkami ve stratum corneum a odstraňují odumřelé kožní buňky. Pravidelná exfoliace pak stimuluje obnovu buněk. Zvětšuje také tloušťku kůže v důsledku syntézy kolagenu a glykosaminglykanů v dermis.

CREAM CLEANSE CREAM CLEANSE Čištění suché či citlivé pleti bývá často komplikované, pleť působí napnutě nebo je podrážděná. CREAM CLEANSE odstraní každodenní nečistoty i make-up šetrně, pleť zklidní díky rostliným saponinům a bambuckému máslu. Hydrataci pleti zajistí kakaové máslo, pomerančový olej a glycerin. Díky novému složení s CREAM CLEANSE nyní snadno odlíčíte i oční okolí. 720 Kč

Třetí možností, jak podpořit syntézu kolagenu, je užívání doplňků stravy. Skvělý je tomto ohledu DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, který nejen, že obsahuje hydrolyzovaný kolagen, ale také kyselinu hyaluronovou a pořádnou dávku vitamínu C!

Jak může to, že kolagen sníte, pomoci jeho syntéze? To si přečtěte v našem článku:

Největší tajemství kolagenu odhaleno Největší tajemství kolagenu odhaleno Víme, proč vám konzumace doplňků stravy s jeho obsahem zaručí krásnou pleť, nehty a vlasy a zdravé klouby. A hlavní důvod určitě není ten, že skrze doplňky stravy přijmete kolagen ústně.

Starší články:
Nejlepší pleťové masky na tohle léto. Vyberte si tu svou!
Omlazení pleti19.7.2016

Nejlepší pleťové masky na tohle léto. Vyberte si tu svou!

Pleťové masky patří k nejpříjemnějším způsobům, jak pečovat o pleť. Stačí je totiž jen nanést a nechat působit. Vy si mezitím můžete užívat ničím nerušeného relaxu.

Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)
Omlazení pleti11.7.2016

Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)

Tajemně znějící látka pycnogenol se získává z extraktu z borovice mořské. Na lidský organismus má velmi pozitivní vliv, z něhož mohou těžit dámy (podporuje mladistvý vzhled pleti) i pánové (podporuje mužskou plodnost a působí proti erektilní dysfunkci).

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy
Omlazení pleti24.6.2016

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy

Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně. V podobě doplňků stravy!

Co způsobuje vrásky? Na vině jsou volné radikály, oxidace a oxidativní stres
Omlazení pleti15.6.2016

Co způsobuje vrásky? Na vině jsou volné radikály, oxidace a oxidativní stres

Na svědomí mají vedle vrásek povolenou pleť a hyperpigmentaci, ale mohou být také zdrojem rakovinného bujení nebo infarktu. Pojďte se o nich dozvědět více!

Další várka hloupostí, které se můžete dočíst v kosmetických časopisech
Omlazení pleti2.6.2016

Další várka hloupostí, které se můžete dočíst v kosmetických časopisech

Pro velký úspěch prvního dílu o největších hloupostech, které si člověk může přečíst v různých magazínech nebo na internetu, jsme se rozhodli připravit druhý soupis největších kosmetických nesmyslů!