Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)

Pycnogenol je pecka! Zbaví vás suché pleti i vrásek (prokázaly to klinické studie!)

Tajemně znějící látka pycnogenol se získává z extraktu z borovice mořské. Na lidský organismus má velmi pozitivní vliv, z něhož mohou těžit dámy (podporuje mladistvý vzhled pleti) i pánové (podporuje mužskou plodnost a působí proti erektilní dysfunkci).

Pycnogenol je aktivní látka, která se derivuje z borovice mořské. Ovšem ne jen tak z ledajaké, z borovic ve francouzském Biskajském zálivu nedaleko „vinařské Mekky“ Bordeaux. Jedná se o směs aktivních bioflavonoidů, takových jako se nachází v čerstvém ovoci a zelenině. Už pár desítek let se vědci zaměřují na to, jak dalece pycnogenol pozitivně ovlivňuje lidský organismus.

Klinické zkoušky potvrdily, že působí protizánětlivě, zlepšuje krevní oběh a má antioxidační vlastnosti. Proti oxidačnímu stresu působí tak, že „vyhledává“ reaktivní druhy kyslíku a dusíku (volné radikály), jichž zneškodňuje mimořádně širokou škálu. Je totiž známo, že způsobují buněčná poškození a mohou se podílet na rozvoji předčasného stárnutí a dalších onemocnění.

Pycnogenol obsahuje malé i velké molekuly flavonoidů, které jsou díky tomu využitelné organismem ve velké míře. Malé molekuly pronikají buňkami a chrání je zevnitř, velké molekuly působí léčebně v krevním řečišti.

Pycnogenol obsahuje oligomerické prokyanidy (OPC). Jsou to právě ony, jež mají protizánětlivé, antioxidační, protivirové a antimikrobiální vlastnosti.

Na co všechno se pycnogenol používá?

Jeho použití je opravdu široké. Nachází využití při léčbě problémů krevního oběhu, astmatu, zvonění/pískání v uších, vysokém krevním tlaku, bolestech svalů, osteoartróze, diabetu, ADHD, endometrióze, menopauze, bolestivé menstruaci, erektilní dysfunkci a retinopatii (onemocnění očí).

Preventivně působí proti onemocnění kardiovaskulární soustavy (včetně vzniku varixů a mrtvice), stejně jako jeho příbuzný, fytonutrient resveratrol. Vedle toho snižuje nebezpečnou oxidaci „zlého“ LDL cholesterolu a co bude zajímat hlavně dámy, snižuje množství tuku, které se ukládá do tukových buněk. Předpokládá se, že zlepšuje jisté metabolické procesy a posiluje imunitní systém.

Využívá se také pro zpomalení procesu stárnutí, zachování zdravé kůže, zlepšení vytrvalosti a pro podporu mužské plodnosti. Napomáhá vyživovat mozkové buňky, a tím pádem zlepšuje jejich fungování, což se projevuje zejména na paměti.

Navíc flavonoidy katechin a taxifolin podporují syntézu oxidu dusnatého. Ten působí jako relaxant na hladkosvalové buňky ve stěnách cév (vasorelaxační účinek), zejména kolem srdce, v oběhových cévách a plicích. Dochází tak ke zlepšení krevního oběhu. Vedle těchto flavonoidů pycnogenol obsahuje ještě mnohé další fytonutrienty. 

Studie prokázaly: Dokáže omladit pleť

V poslední době se velká pozornost zaměřuje na to, jak doplňky stravy mohou ovlivňovat kvalitu pleti. Nedávno jsme se v Magazínu krásy rozepisovali o tom, jak působí ústní konzumace kyseliny hyaluronové.

Přečtěte si o tom článek!

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně. V podobě doplňků stravy!

Dnes se ovšem zabýváme antioxidantem pycnogenolem a jeho vlivem na kvalitu pleti. A protože výsledky jsou opravdu ohromující, dovolíme si vám představit hned dvě studie.

Lepší elasticita a hydratace

První z nich se zabývala vlivem konzumace doplňku stravy s pycnogenolem na dvacet žen po menopauze po dobu 12 týdnů. To, že se jednalo o ženy po menopauze, je důležité. Právě v tomto období totiž v pleti začíná rapidně ubývat kyseliny hyaluronové i kolagenu a elastinu, tedy bílkovin nutných pro mladistvě vypnutý vzhled pleti bez vrásek.

Stav pleti žen byl vyhodnocován před zahájením suplementace, během ní i po ní s využitím neinvazivních biofyzikálních metod včetně korneometrie, kutometrie, visioscanu (skeneru pro snímání vzhledu), ultrazvukové analýzy a biopsie a následného vyšetření PCR.

Nejen, že byl pygnogenol u všech žen bez problémů tolerován, ale významně zlepšil hydrataci a elasticitu pleti. Zejména to bylo patrné u žen, které měly před zahájením studie suchou pleť. Zlepšení kvality pleti doprovázelo zvýšení syntézy jednoho z enzymů v mRNA, který je klíčový pro syntézu kyseliny hyaluronové v pleti, a syntézy kolagenu.

Toto zvýšení syntéz molekul v mezibuněčné hmotě (kyselina hyaluronová, kolagen) je pravděpodobně přímo důvodem, proč kvalitu pleti konzumace pycnogenolu zlepšila. Lze tak otevřeně tvrdit, že konzumace pycnogenolu je schopna zvrátit klinické známky stárnutí kůže.

Jemnější a elastičtější pleť

Druhá ze studií byla navíc dvojitě zaslepená, kontrolovaná placebem. Zabývala se zejména vlivem pycnogenolu a dalších orálně konzumovaných aktivních látek na elasticitu a hrubost pleti. Podílelo se na ní 62 žen ve věku 45 – 73 let. Kromě pycnogenolu byly ženám podávány také vitamín C a vitamín E, karotenoidy, selen, zinek, aminokyseliny a glykosaminglykany.

Měření optickým kutometrem prokázala statisticky výrazné zlepšení elasticity pleti o 9% po šesti týdnech konzumace doplňku stravy ve srovnání se skupinou, která užívala placebo. Co se týče pleti, došlo k jejímu zjemnění o 6% ve srovnání s kontrolní skupinou po dvanácti týdnech léčby (vyhodnocováno s využitím třídimenzionálního mikrotopografického zobrazení).

Starší články:
Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy
Omlazení pleti24.6.2016

Kyselina hyaluronová vyhladí vaše vrásky. I když si ji dáte v doplňcích stravy

Ideální spojenec v boji proti viditelným známkám stárnutí pleti je kyselina hyaluronová! Tentokrát však nemáme na mysli injekčně aplikované výplně či topicky aplikované krémy či séra, ale kyselinu hyaluronovou užívanou ústně. V podobě doplňků stravy!

Co způsobuje vrásky? Na vině jsou volné radikály, oxidace a oxidativní stres
Omlazení pleti15.6.2016

Co způsobuje vrásky? Na vině jsou volné radikály, oxidace a oxidativní stres

Na svědomí mají vedle vrásek povolenou pleť a hyperpigmentaci, ale mohou být také zdrojem rakovinného bujení nebo infarktu. Pojďte se o nich dozvědět více!

Další várka hloupostí, které se můžete dočíst v kosmetických časopisech
Omlazení pleti2.6.2016

Další várka hloupostí, které se můžete dočíst v kosmetických časopisech

Pro velký úspěch prvního dílu o největších hloupostech, které si člověk může přečíst v různých magazínech nebo na internetu, jsme se rozhodli připravit druhý soupis největších kosmetických nesmyslů!

Je vám třicet? Přečtěte si, jak má vypadat vaše péče o pleť
Omlazení pleti25.5.2016

Je vám třicet? Přečtěte si, jak má vypadat vaše péče o pleť

Ve třiceti letech je ideální čas na to nastoupit do plné polní, co se týče péče o pleť. Právě v tomto věku se na pleti totiž začínají tvořit první vrásky. Co tedy pleť v tomto věku potřebuje?

Jak se zbavit vrásek: Opticky zmizí díky dekorativní kosmetice
Omlazení pleti23.5.2016

Jak se zbavit vrásek: Opticky zmizí díky dekorativní kosmetice

I dekorativní kosmetika může být totiž efektivním způsobem, jak zamaskovat známky stárnutí včetně vrásek a stařeckých skvrn. Stejně tak může zpomalit ztrátu vlhkosti pleti a mnoho z přípravků dokonce obsahuje SPF faktor. A navíc vás zkrášlí, co víc si přát?