Sérum s vitamínem C. Opravdu může poškodit pleť?
![Sérum s vitamínem C. Opravdu může poškodit pleť?](/data/magazin-krasy/cf068eb827648c85b745d5e0ea4f53.jpg)
S rostoucí popularitou kosmetických produktů s obsahem vitamínu C se množí také články upozorňující na potenciální riziko, které pleti mohou přinášet. Jsou ale tyto obavy opodstatněné? Kdepak!
Co by mělo být důvodem toho, že vitamín C škodí pleti, namísto toho, aby ji omlazoval? Především to, že některé jeho formy nejsou stabilní, a tím pádem se po styku se vzduchem a vystavením slunečnímu záření změní z antioxidantu na pro-oxidant. Coby pro-oxidant pak může pleť dráždit a stimulovat degradaci kolagenu a elastinu, a dokonce být příčinou akné.
Vyčerpáme si kolagen v kůži?
Dalším argumentem, proč vitamín C nepoužívat, by měla být i údajná tolerance, kterou si po jeho topické aplikaci utvoříme. Nejen, že po dlouhodobé aplikaci již podle těchto názorů pleť adekvátně nereaguje, ale především by mělo dojít k tomu, že „vyčerpáme“ své zásoby kolagenu v nižším věku, a ve vyšším věku pak již kůže nemá mít, z čeho brát, a tím pádem bude stárnout ještě rychleji. Obě z těchto tvrzení lze ale úspěšně vyvrátit.
Kolagen je pevnější než ocel! Stejně působí i v kůži
Kolagen je hlavní strukturální bílkovina v kůži. Hraje klíčovou roli ve stavbě buněk, tkání a orgánů. Pokud by nebylo kolagenu, naše tělo by se doslova rozpadlo. Dodává také pevnost a sílu kůži, je zodpovědný za její vypnutý, mladistvý vzhled bez vrásek.
Co se týče pro-oxidačního a antioxidačního účinku vitamínu C, pravda je, že pro-oxidantem se opravdu stát může, zejména v důsledku reakce s kovovými ionty (železo, měď). Za takových podmínek skutečně může vést k poškození kolagenu, stejně jako aktivita volných radikálů.
Jenže vitamín C působí přesně opačně – volné radikály stabilizuje a neutralizuje, a naopak brání oxidativnímu stresu způsobenému třeba ultrafialovými paprsky nebo jinými vnějšími stresory. Kromě toho je vitamín C důležitým kofaktorem, který vyžadují enzymy propojující a stabilizující kolagen.
Zakladatel špičkové kosmetiky mluví o vitaminu C
Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s Elliotem Isaacsem, který založil anglickou dermatologickou firmu Medik8. Dozvíte se proč je Céčko důležitou složkou proti stárnoucích krémů, komplikace s udržením jeho stability, a dokonce prozradí i tajemství revoluční technologie, kterou tým biochemiků Medik8 vyvinul.
Vitamín C proti vráskám vyžaduje zvláštní zpracování
Aby vitamín C v produktech zůstal v podobě antioxidantu, je důležitá jeho forma a zpracování. Jednou z nejstabilnější forem je lipidní tetrahexyldecylaskorbát, nemusíme se však vzdávat ani vlastní kyseliny askorbové.
O ní je sice notoricky známo, jak nestabilní je, pokud se však vyrábí za anaerobních podmínek a produkty s jejím obsahem jsou spotřebovány v čase uvedeném výrobcem, její degradace a přeměna na pro-oxidant opravdu nehrozí. Naopak můžete těžit z jejích pozitivních benefitů, jako jsou nárůst novotvorby kolagenu a redukce nadměrné pigmentace.
Problémem jménem tachyfylaxe
Ve spojení s aktivními látkami, jako je vitamín C, se také objevuje slovo tachyfylaxe. Oč se jedná? V podstatě o krátkodobé, rychlé vymizení účinků aktivní látky, případně léku při jeho častém používání. Příkladem může být například psychedelikum LSD, další drogy, ale i léčiva, kdy je pro dosažení stejné účinky zvyšovat dávky látek.
Na každou aktivní látku, ať už topicky nebo orálně užívanou, vznikne v organismu jistá míra tolerance, a pro srovnatelný účinek je třeba zvýšit její přijaté množství. Zvykáme si třeba na antihistaminika nebo na kofein. V případě topicky aplikovaných produktů si zase můžeme zvyknout na účinek vitamínu A (retinolu), kdy již nedochází k podráždění a vysoušení pleti, ale pouze pozitivnímu účinku na pleť v době zrychlení buněčné obnovy, pročištění pleti a redukci vrásek.
Nejlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Znáte jeho druhy?
Retinoidy jsou pro pleť pecka. Bohužel je s nimi jedna obtíž. Nejsou až tak úplně stabilní a mohou pokožku dráždit. Vitamín A totiž vyžaduje speciální technologickou úpravu, aby byl vůči pleti jemný, ale zároveň účinný. A přesně to dokáží v laboratořích britské firmy Medik8.
Tolerance na vitamín C nevzniká
U některých aktivních látek nicméně k toleranci nedochází, je tomu tak třeba v případě paracetamolu, kterým se léčíme při chřipce. K toleranci dochází, když se snižuje citlivost receptorů na daný podnět (látku), nebo když dojde ke snížení počtu daných receptorů. A právě díky tomu je vybudování tolerance na vitamín C dost nepravděpodobné.
Mechanismus jeho účinku totiž nezahrnuje aktivitu receptorů, ať už se jedná o antioxidační účinek (kdy neutralizuje volné radikály), podporu produkce kolagenu (kdy vitamín C působí na enzymy, které se syntézy kolagenu účastní) nebo o redukci pigmentace (kdy vitamín C působí v synergii s měďnatými ionty a inhibují aktivitu enzymu tyrozinázy).
I kdyby k této nepravděpodobné toleranci i tak došlo, zdaleka to není neřešitelný problém. Stačí topické produkty s vitamínem C na chvíli vysadit, prostřídat za jiné, třeba za produkty s obsahem peptidů, které stejně obvykle s koncentrovanými produkty s vitamínem C nepasují dohromady. Z používání produktů s vitamínem C proti vráskám a nadměrné pigmentaci tedy rozhodně nemusíte mít obavy.
![Používáte séra s vitamínem C? Pokud ano, tohle musíte vědět](/data/magazin-krasy/c7c9e7076d494f10aec621b4810263.jpg)
Používáte séra s vitamínem C? Pokud ano, tohle musíte vědět
Vitamín C je skvělá látka pro omlazení a ozdravení pleti. Přečtěte si základní souhrn informací, které byste měli rozhodně znát.
![Mimické vrásky vznikají, když se mračíte i smějete. Můžete se jich však zbavit](/data/magazin-krasy/bd304517548fa22dcd822a5d01e984.jpg)
Mimické vrásky vznikají, když se mračíte i smějete. Můžete se jich však zbavit
Mimické vrásky vznikají opakovanými kontrakcemi (stahováním) svalů v obličeji. Jsou to třeba vrásky na čele, které se formují, když se mračíme, nebo vrásky kolem úst vznikající při smíchu, stejně jako glabelární rýhy mezi obočím a nebo vrásky kolem očí. Všechny jsou důsledkem interakcí mezi nervovými a svalovými buňkami.
![Exotický mangostan vám přinese krásnou pleť](/data/magazin-krasy/f89bee8b6f4d6c9bdf1448e5b16404.jpg)
Exotický mangostan vám přinese krásnou pleť
Ve světě kosmetiky se čas od času objevují zajímavé přírodní extrakty, které mají ještě zajímavější účinky na pleť. Jedním z nich je rozhodně i výtažek z exotického mangostanu. Ten nejen, že podporuje pročištění pleti, ale má také prokazatelné účinky proti vráskám.
![Chystáte se na chemický peeling? Takhle na něj připravíte pleť](/data/magazin-krasy/6a3b69d66755b528284607630a3b3a.jpg)
Chystáte se na chemický peeling? Takhle na něj připravíte pleť
Vedle topicky aplikovaných produktů není občas od věci svěřit se do rukou odborníků. Nejlepší je potom propojit kosmetické produkty s profesionálními ošetřeními stejné značky, tak jako v případě britské značky Medik8, která vedle účinných kosmetických produktů nabízí i profesionální ošetření ve formě peelingů.
![Kyselina hyaluronová proti vráskám a pro hydrataci. Jak omlazuje pleť?](/data/magazin-krasy/6ecfb913a9b4a0e5699578d4d3bceb.jpg)
Kyselina hyaluronová proti vráskám a pro hydrataci. Jak omlazuje pleť?
I když je kyselina hyaluronová oblíbenou složkou kosmetických produktů i doplňků stravy, je především přirozenou součástí lidského organismu. Kromě toho má jednu výjimečnou vlastnost – přitahuje k sobě velké množství vody, dokonce až tisícinásobek své váhy. V kůži pak průběžně navyšuje její hydrataci a dodává jí svěží vzhled a pružnost.