Zelený čaj vás zbaví vrásek, dodá pleti hydrataci a při vnitřním užití toho zvládne ještě víc

Zelený čaj vás zbaví vrásek, dodá pleti hydrataci a při vnitřním užití toho zvládne ještě víc

Čaj je starobylý bylinný nápoj, který se díky obsahu kofeinu využívá pro své stimulační účinky. V současnosti se ale konzumuje a využívá i proto, že podle některých vědeckých studií dokáže působit preventivně nebo zlepšit stav mnoha různých zdravotních stavů, od chorob srdce a rakoviny, po onemocnění dásní, stárnutí pleti nebo nadváhy.

Hlavní typy čaje jsou černý, zelený a bílý. Liší se zejména způsobem sběru a zpracování.

Prospěšné vlastnosti čaje jsou připisovány fytochemikáliím zvaným polyfenoly. Většinu polyfenolů v čaji řadíme ke katechinům. Zelený čaj jich má výrazně více než černý, pokud bychom porovnali procentuálně, zelený jich má asi 25% a černý pouze 4%. Bílý čaj má podobný obsah katechinů jako zelený, nicméně má jiné složení a jejich účinky nejsou zdaleka tak dobře probádány jako u čaje zeleného.Hlavními katechiny v zeleném čaji jsou galokatechin (GC), epigalokatechin, epikatechin a epigalokatechin galát.

Již mnoho studií prokázalo, že polyfenoly jsou jako silné antioxidanty účinnou ochranou proti volným radikálům, kardiovaskulárním problémům, některým typům rakoviny či infekcí. Vesměs se ovšem jednalo o zkoumání na zvířatech nebo statistické studie ukazující spojitost mezi konzumací čaje a výskytem různých nemocí. Je proto třeba vliv katechinů podrobit dalšímu zkoumání.

I tak lze nicméně konstatovat, že zelený čaj zvyšuje antioxidační kapacitu tkání, a v krvi díky tomu zlepšuje některé vlastnosti krevních lipidů (například hladinu a „lepkavost“ LDL cholesterolu). Pozitivní vliv má zelený čaj konzumovaný ústně i topicky aplikovaný.

Pojďme si jeho účinky probrat hezky popořadě. Začneme s topickou aplikací! Abyste sami zakusili, jaký vliv na pokožku má, vyberte si Pleťovou masku se zeleným čajem!

Co tedy od zeleného čaje na pleti čekat?

1. Uleví, když se spálíte o sluníčka a chrání pleť před UV paprsky

Zelený čaj podporuje regeneraci slunečním zářením spálené pleti, protože jí poskytuje hydrataci a zklidnění a zmírňuje případný zánět.

Co se týče ochrany před sluncem, není to tak, že by zelený čaj vyloženě blokoval ultrafialové paprsky. Jako silný antioxidant nicméně snižuje poškození volnými radikály a redukuje zánět v kůži. Synergicky tak podporuje ochranu pleti před slunečním zářením. Jednoduše řečeno - při použití dalších ochranných prvků jako je například krém na opalování podpoří jeho efekt.

2. Podporuje prevenci rakoviny kůže

Zelený čaj snižuje poškození pleti způsobené slunečním zářením. To potvrdily jak studie provedené na zvířatech, tak výzkum lidské pleti. Díky tomu chrání topicky aplikovaný extrakt ze zeleného čaje před některými typy rakoviny kůže!

3. Stimuluje anti-aging a podporuje hydrataci pleti

A co vrásky, povolená pleť a další známky jejího stárnutí? Může být zelený čaj nápomocen i v tomto ohledu? Díky dobře zdokumentovaným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem lze tvrdit, že topická aplikace zeleného čaje, respektive obsažených katechinů může zpomalit rozvoj některých známek stárnutí pleti.

V roce 2005 byla provedena osmitýdenní studie na čtyřiceti ženách s pletí poškozenou fotostárnutím. První skupina užívala každý den orálně dvakrát 300 mg extraktu ze zeleného čaje, plus jej v 10% koncentraci aplikovala na pleť, druhá skupina užívala a aplikovala placebo. Ačkoliv subjektivně ženy po osmi týdnech trvání studie nehodnotily přílišný rozdíl, histologické vyšetření pleti ukázalo něco zcela jiného: výrazné zlepšení elasticity tkáně u skupiny, která užívala a aplikovala zelený čaj! Podle závěrů studie je nicméně třeba zelený čaj užívat pravidelně a dlouhodobě pro skutečně viditelnou změnu.

4. Působí proti akné a bakteriím

Protože však působí topicky aplikovaný čaj i antimikrobiálně a antibakteriálně, je vhodným spojencem i v případě akné. Z pleti totiž dokáže odstranit bakterie a toxiny, krásně ji vyhladí a zjemní. Napomáhá také hojení jizev po akné, protože podporuje hydrataci pleti.

Když ho zkonzumujete

Výrazný vliv na lidský organismus má zelený čaj také při konzumaci. Moc dobře to ví obyvatelé Japonska a Číny, tedy tzv. velmocí zeleného čaje.

Zelený čaj si můžete dopřát buď v podobě klasického nápoje (přelitím čajových lístků, nebo ve formě prášku matcha, který si zamilovali zejména Japonci) nebo ve formě doplňků stravy. Pokud zvolíte kvalitní produkt, máte jistotu, že je obsažený zelený čaj certifikovaný a jeho konzumace skutečně přinese kýžený efekt.

Zelený čaj je jednou ze složek doplňku stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic pro zachování tělesného i duševního zdraví!

Jak působí v organismu?

Mnoho účinků zeleného čaje má co dělat s jeho antioxidačním působením:

 • Usuzuje se, že polyfenoly katechiny napomáhají ochraně tkání před rakovinou, protože inhibují enzymy aktivující přeměnu prokarcinogenů na karcinogenní látky. V případě rakovinného bujení by měly snižovat riziko vzniku metastáz a dále působit proti dalšímu rozvoji rakoviny.
 • Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, protože působí preventivně proti ateroskleróze, reguluje hladinu krevních tuků i cukru
 • Působí proti řídnutí kostí
 • Působí antibakteriálně
 • Podporuje kognitivní procesy a koncentraci
 • Zlepšuje psychomotoriku
 • Pozitivně ovlivňuje zdraví dutiny ústní
 • Napomáhá kontrole tělesné hmotnosti
 • Posiluje obranyschopnost
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Podporuje zdraví kůže a její hydrataci
 • Je stimulační 

Dobřejte si proto zelený čaj třeba v podobě nápoje nebo pleťové masky. Chybu neuděláte! 

Starší články:
Přečtěte si kompletní návod, jak má vypadat dokonalá péče o pleť
Omlazení pleti8.11.2016

Přečtěte si kompletní návod, jak má vypadat dokonalá péče o pleť

Správná péče o pleť by měla sestávat z několika po sobě jdoucích kroků. Pokud ji budete dodržovat a provádět správně, vaše pleť se vám odmění zdravým a mladistvým vzhledem.

Podzim je tu. Co to znamená pro vaši pleť?
Omlazení pleti6.10.2016

Podzim je tu. Co to znamená pro vaši pleť?

Se změnou ročního období je vždy vhodné změnit také péči o pleť, která se na podzim chová jinak než v létě. Připravili jsme pro vás "manuál podzimní péče o pleť" a vybrali pár nejdůležitějších produktů, které vám na podzim nesmí chybět.

Víme, jaké prvky potřebujete pro svoji krásu. Přečtěte si jednoduchý návod!
Omlazení pleti15.8.2016

Víme, jaké prvky potřebujete pro svoji krásu. Přečtěte si jednoduchý návod!

Hláška „jste to, co jíte“ se v poslední době skloňuje stále častěji. Aby také ne. Vyvážená strava je totiž pro zdraví, a potažmo krásu bezpodmínečně nutná. Ne vždy lze ovšem veškeré potřebné živiny ze stravy získat. Proto je ideální si jejich příjem pojistit konzumací doplňků stravy. A pleť vám poděkuje i za používání topicky aplikovaných přípravků s jejich obsahem.

Nepodstupujete exfoliaci či peeling až příliš často?
Omlazení pleti8.8.2016

Nepodstupujete exfoliaci či peeling až příliš často?

Exfoliace čili jinými slovy peeling dokáže pro pleť udělat mnoho dobrého. Zpevňuje, vyhlazuje a zlepšuje jak vzhled, tak to, jak se "ve své kůži cítíte". Právě kvůli těmto skvělým výsledkům se však mnohé ženy i muži uchylují k exfoliaci častěji, než odborníci a výrobci doporučují a než je pro pleť zdravé.

Vědci odhalili důvod našeho stárnutí. Mohou za něj telomery!
Omlazení pleti27.7.2016

Vědci odhalili důvod našeho stárnutí. Mohou za něj telomery!

A s objevem tohoto mechanismu stárnutí organismu jde samozřejmě ruku v ruce také teorie, jak proces přirozeného stárnutí zpomalit.