Těhotenství zanechá na vaší pleti velké změny. Seznamte se s nimi

Těhotenství zanechá na vaší pleti velké změny. Seznamte se s nimi

I když se často říká, že během těhotenství nastávající maminka jen září, bohužel to zdaleka není pravidlem. A navíc se vedle toho objevují i jiné, mnohem méně pozitivní změny kvality pleti.

Vedle rozzářené pokožky, která ale bohužel nepotká každou ženu, se jedná zejména o hyperpigmentaci, nadměrný růst chloupků i v oblastech, které rozhodně nelze považovat za žádoucí, vypadávání vlasů a jejich zvýšené lámání, vyrážky, akné, strie, lámavé nehty či zhoršení stávajících problémů s pletí. Co vše tedy může nastávající maminku postihnout? 

Pavoučkové angiomy

Během těhotenství organismus produkuje enormní množství růstových faktorů a typické je větší množství krve a s tím související její vyšší průtok v kůži. Právě ten je společně s kolísáním hladin hormonů nejspíše zodpovědný za popraskání krevních cév a jev známý jako pavoučkové angiomy. Ty postihují během druhého a pátého měsíce těhotenství dokonce dvě třetiny žen. Objevují se nejčastěji na krku, hrudníku, obličeji a pažích.

Typický je pro ně centrální erytémový okrsek, který obklopuje erytém a jemně radiální cévky. Takto vyjádřeno si to možná nedovedete přesně představit, ale jak již název napovídá, pro pavoučkové angiomy je charakteristický tmavší centrální bod, z něhož vybíhají rozšířené krevní cévy, které nápadně připomínají pavoučí nohy.

Pavoučkové névy

Pavoučkové névy jsou nepatrné červené krevní cévy, které jsou viditelné skrz kůži. Vypadají vlastně jako zarudlá vyrážka, ačkoliv jde v podstatě o řadu ložisek rozšířených podkožních cévek. Na jejich rozvoj v těhotenství má vliv zvýšená hladina pohlavních hormonů estrogenů a vyšší průtok krve v kůži.

Obvykle se objevují na obličeji, krku, hrudníku a pažích, stejně jako pavoučkové angiomy. Jak se jich zbavit? Samy obvykle vymizí po porodu, viditelně je zredukuje také ošetření laserem. Výrazným faktorem je dědičnost (pokud nemáme na mysli pavoučkové névy vznikající v důsledku cirhózy jater u alkoholiků), prevence je proto velmi složitá.

Když už se jednou objeví, nejlepším řešení je jejich zamaskování. Vyzkoušejte CC krém pro kompletní korekci Dermaheal v odstínu, který bude vaší pleti lichotit.

Dermaheal CC krém - Odstín Natural Beige Dermaheal CC krém - Odstín Natural Beige Zredukujte všechny nedostatky pokožky s tímto multifunkčním krémem určeným pro kompletní korekci. Dermaheal CC krém hydratuje, rozjasňuje, zklidňuje a zároveň chrání před sluníčkem. A všechno to umí výborně! Odstín Natural Beige (přirozeně béžová) je vhodný pro světlejší typy pokožky. 522 Kč

Dermaheal CC krém - Odstín Tan Beige Dermaheal CC krém - Odstín Tan Beige Tento multifunkční krém vám nesmí chybět ve výbavě. Postará se o kompletní korekci pleti. Redukuje všechny nedostatky pokožky, hydratuje, zklidňuje, rozjasňuje a navíc chrání před sluníčkem. Nic víc nepotřebujete! Odstín Tan Beige (světle hnědá) je určen pro opálenou, tmavší pleť. 522 Kč

Rozzářená pleť

V době těhotenství produkuje organismus až o 50% více krve. To má za následek zvýšenou cirkulaci, díky které se pleť na tváři jeví rozjasněná a prozářená. Vedle toho má vyšší produkce hormonů vliv také na mazové žlázy, které jsou mnohem aktivnější. I to napomáhá jasnému vzhledu pleti. Jenže všeho moc škodí a negativem zvýšené aktivity mazových žláz může být nadměrné maštění pleti a až lesklý vzhled. Na pleť proto používejte čistící přípravky bez obsahu olejů, třeba tento toner pro stažení pórů a redukci nežádoucího kožního mazu Daily Refresh Balancing Toner.

DAILY REFRESH BALANCING TONER DAILY REFRESH BALANCING TONER Obnovte rovnováhu a hydrataci pleti s DAILY REFRESH BALANCING TONER, tonikem bez obsahu alkoholu, které podporuje ideální pH kůže, zjemňuje ji a zklidňuje, zatímco odstraňuje přebytečný kožní maz a nečistoty. 570 Kč

Akné

Pokud jste si mysleli, že problémy s akné skončí předáním maturitního vysvědčení, dost možná vás těhotenství nemile překvapí. Právě v období očekávání se totiž stav akné velmi často zhoršuje a pupínky se objevují nejen na zádech, ale i hrudníku a bohužel i na obličeji. Vliv mají samozřejmě hormony, které jsou v těhotenství hodně „rozdivočelé“. Mazové žlázy navíc reagují na mužský pohlavní hormon androgen, jehož obsah je v průběhu těhotenství v organismu vyšší. Kvůli androgenům žlázy produkují vyšší množství kožního mazu, který může ucpávat zakončení mazových žláz, což vede ke vzniku „černých teček“ a dalších projevů akné.

Zoufat si ale nemusíte, po porodu se stav pleti obvykle zlepší. Pokud chcete pleť v boji proti pupínkům podpořit, sáhněte po produktu na čištění pleti s obsahem jemných alfa-hydroxykyselin, které akné udrží na uzdě! Najdete je například v čistící pěně Clarifying Foam!

CLARIFYING FOAM CLARIFYING FOAM Hloubkové čištění pórů redukuje projevy akné a snižuje tvorbu mazu. Sáhněte proto po vysoce účinné antibakteriální exfoliační čistící pěně CLARIFYING FOAM a bojujte proti akné efektivně! Pěna se snadno aplikuje a pleť postiženou akné zklidňuje 720 Kč

Strie

Strie trápí více než 90% těhotných žen. Jsou výsledkem vytahování spodních vrstev kůže. Tyto růžové či purpurové „pruhy“ se objevují nejčastěji na bříšku, poprsí a bocích, tedy lokalitách, které při těhotenství nejvíce zvětšují svůj objem. Jaká je prevence jejich vzniku? Hodně složitá!

Někteří lékaři uvádí jako dobrou prevenci aktivní životní styl i v průběhu těhotenství (a s tím spojenou snahu o ne tak vysoký váhový přírůstek) a pravidelné promasírovávání problematických oblastí pleťovými oleji či séry s vitamínem E nebo přípravky určenými přímo pro prevenci vzniku strií. Hlavní slovo ale mají geny, s nimiž lze pracovat jen těžko.

Každopádně, když už se strie jednou vytvoří, chce to zajít za odborníky. Jedním z nejlepších způsobů, jak se pajizévek zbavit, je sublativní radiofrekvence.

C-TETRA SERUM C-TETRA SERUM Antioxidační sérum s vitamínem C a vitamínem E C-TETRA pleť chrání před stárnutím a redukuje jeho viditelné projevy, jako jsou vrásky, jemné linky, povolení kontur nebo nadměrná pigmentace. Redukuje také začervenání pokožky, sjednocuje její barevný tón a zlepšuje její strukturu. Ideální je též coby součást protivráskové filozofie CSA. 1 170 Kč

Těhotenská hyperpigmentace

Hyperpigmentace se objevuje v různých fázích života. V případě, kdy se objeví během těhotenství, se jedná o tzv. melasmu. Je výsledkem expozice pleti ultrafialovému záření, nejčastěji se proto formuje na lícních kostech, čele a horním rtu, v kombinaci s kolísajícími hladinami hormonů. Pleť v těchto lokalitách ztmavne a kvůli nadměrnému množství kožního pigmentu melaninu uloženého ve svrchních vrstvách pleti získá hnědou barvu.

Melasma často vymizí po těhotenství, v některých případech nicméně přetrvává i delší dobu po porodu. Pak je na místě proti ní začít aktivně působit, ať už používáním zesvětlujících produktů, nebo například podstoupením chemického peelingu či laserového ošetření.

Abyste zamezili rozvoji melasmy, je vhodné chránit pleť opalovacím krémem, a to jak před těhotenstvím, tak během něho. Ochrana pleti před UV zářením navíc již v případě existující hypergimentace snižuje riziko jejího rozšíření. Mimochodem, s těhotenskou hyperpigmentací se setkává téměř 50% žen.

Pro zdraví pleti jsou důležité i vitamíny v těhotenství. Proberte jejich užívání se svým ošetřujícím lékařem. Mezi nejdůležitější vitamíny pro těhotné patří zejména kyselina listová.

Vyrážky

Pruriginózní urtikariální papuly a plaky při těhotenství (PUPPP) jsou nejčastější těhotenskou dermatitidou. Typický je pro ně vznik svědivých červených skvrn a pupínků. Rozlišujeme dvě hlavní formy – kopřivkovou a erytematózní, přičemž se objevuje i forma smíšená.

„Vyrážka“ se jako první objevuje nejčastěji na břiše a rozšiřuje se na stehna, hýždě, poprsí a ruce a mizí obvykle ve dnech po porodu. Jak ulevit od svědění? Topicky aplikovanými produkty či antihistaminiky.

Kožní výrůstky

Kožní výrůstky se nejčastěji objevují v podpaží, pod prsy či na krku a jsou pravděpodobně výsledkem zvýšené produkce hormonů, které stimulují růst vnějších vrstev kůže, a většího průtoku krve, který stimuluje vyšší proliferaci buněk.

Obvykle vymizí samy po porodu. Nestane-li se tak, existuje mnoho možností, jak je bez rizika odstranit.

Křečové žíly

„Varixy“ se během těhotenství objevují na nohou v podobě modrých vystouplých žil v důsledku zvýšeného průtoku krve. Kromě estetické stránky mohou být varixy i bolestivé a navíc jsou také zdravotním rizikem. Jedním z nejvýznačnějších faktorů jsou genetické dispozice.

I tak lze ale proti jejich rozvoji působit preventivně, a to zejména aktivním životním stylem a častým chozením. Vyhýbat byste se měli dlouhodobému stání, ale i sezení. Při sezení byste se zase měli snažit nohy vždy umisťovat do větší výšky. Velkým pomocníkem jsou kompresní punčochy, které podpoří žilní systém. Také dostatečný příjem vitamínu C je vhodný, protože napomáhá zachovat žíly zdravé a pružné. Doporučujeme také nechat si stav žilního systému během těhotenství a před ním nechat zkontrolovat specializovaných lékařem. 

Starší články:
Přesný návod: Pečujte o jizvy tak, aby byly po zhojení neviditelné
Problémy s pletí6.2.2017

Přesný návod: Pečujte o jizvy tak, aby byly po zhojení neviditelné

Jizvy jsou běžnou součástí života a ukázkovým příkladem toho, jak je lidská kůže dokonalá – dokáže se sama zhojit. Bohužel jsou také jizvy často neestetickou připomínkou zranění či problémů s pletí. Věděli jste ale, že můžete poměrně výrazně ovlivnit to, nakolik bude jizva viditelná? Stačí o zranění od prvních chvílí správně pečovat.

Jestli máte citlivou pleť, těmto látkám se vyhýbejte jako čert kříži
Problémy s pletí24.1.2017

Jestli máte citlivou pleť, těmto látkám se vyhýbejte jako čert kříži

Sestavit si vhodnou péči o pleť je s citlivým typem kůže problém. Jestli se domníváte, že přecitlivělá pleť je i váš problém, měli byste dodržovat určité postupy a na pleť neaplikovat ty látky, které by ji mohly zbytečně podráždit. Seznámíte se s nimi v našem článku.

Jak vám vitamín A pomůže proti akné? Hodně!
Problémy s pletí16.1.2017

Jak vám vitamín A pomůže proti akné? Hodně!

Vitamín A je klíčový pro mnoho biochemických procesů v organismu. Vedle toho zlepšuje stav akné, zejména kombinuje-li se s dalším účinným prvkem, a to zinkem, a v případě topické aplikace napomáhá také předcházet vzniku "pupínků".

Kvůli růžovce působí lidí méně úspěšně i méně inteligentně, říká nový průzkum
Problémy s pletí13.1.2017

Kvůli růžovce působí lidí méně úspěšně i méně inteligentně, říká nový průzkum

Ve všech situacích, od pohovorů do nové práce až po první rande je vhodné vyvolat pozitivní první dojem. Jak moc ale ovlivňuje první dojem kožní onemocnění rosacea, pro něž je typický vznik začervenalých skvrn na pleti a pupínků? Na to se pokoušel najít odpověď nejnovější průzkum.

Jak pečovat o mastnou pleť v zimě? Hlavně hydratujte!
Problémy s pletí9.1.2017

Jak pečovat o mastnou pleť v zimě? Hlavně hydratujte!

V zimě na naši pleť útočí agresivní mix chladného a vysušujícího vzduchu a neustálé změny teplot. Ačkoliv by se mohlo stát, že nejvíc v zimě trpí suchá pleť, ani pro mastnou a smíšenou není toto období moc příznivé.