Problémy s erekcí jsou sice častý problém, prevencí se jich ale lze vyvarovat

Problémy s erekcí jsou sice častý problém, prevencí se jich ale lze vyvarovat

V souvislosti s narůstajícím věkem se erektilní dysfunkce stává stále běžnějším problémem. To naštěstí neznamená, že se jí nelze vyvarovat a ke zlepšení erekce nemůže dojít!

Ačkoliv se to možná jeví až příliš snadné, velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu erekce, je strava a životní styl. Podle některých vědeckých zkoumání mají totiž obdobná jídla, která mají za následek onemocnění srdce a kardiovaskulární soustavy, negativní vliv také na kvalitu erekce a sexuálního života. Ovlivňují totiž průtok krve organismem, což může mít za následek jak problémy se srdcem, tak erekcí. Jde jen o to, o jakou část těla se jedná. Je to totiž právě krev, díky níž může dojít ke ztopoření penisu. Pokud je jeho zásobení krví neodstatečné, komplikace jsou na světě.

Na jaké pokrmy si dát pozor? Na vině může být nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě, stejně jako nadbytek tučných (zejména se jedná o živočisný tuk), smažených a vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Erektilní dysfunkce se naopak méně často objevuje mužů, kteří se živí středomořskou stravou, která zahrnuje dostatečnou konzumaci ovoce, zeleniny, celozronných produktů, tzv. zdravých tuků, mezi jejichž zdroje patří různé typy ořechů, semen či olivový olej, ryb a také zdravého červeného vína.

Antioxidanty vpřed

Resveratrol, který červené víno obsahuje, je velmi silný antioxidant, který působí proti útokům volných radikálů a zachovává zdravý stav tkání. Podobně působí také rostlinná barviva antokyany, která najdeme jak v hroznovém víně, tak víně i různém bobulovitém ovoci, třeba v borůvkách či bezu.

Schopnost erekce ovlivňuje totiž mimo jiné dostupnost oxidu dusnatého, který je schopen rozšiřovat cévy. Je-li nicméně v krevním oběhu přítomných příliš mnoho volných radikálů, obsah oxidu dusnatého klesá, stejně jako schopnost dosáhnout erekce. Antoxidanty jako antokyany ale neutralizují volné radikály ještě dříve, než k problémům dojde.

Ze stejného důvodu může pomoci si tu a tam dopřát tmavou čokoládu. Obsahuje totiž epikatechiny (ty mimo jiné najdete třeba v zeleném čaji), které také stimulují produkci látek podporujících roztažení cév. Kakao je navíc plné flavonoidů, dalších silných antioxidantů.

Jak zlepšit erekci? Pomůže i trošku zhubnout

Se zdravou stravou souvisí i zdravá tělesná váha. Při nadváze či obezitě se mohou objevit problémy jako cukrovka II. typu, jež může mít za následek poškození nervů po celém organismu. Pokud dojde k poškození nervových vzruchů v penisu, objeví se i problémy s erekcí.

Ani vysoký krevní tlak a vysoký krevní cholesterol nejsou zrovna „přáteli“ kvalitního sexuálního života. Mohou mít za následek poškození krevních cév včetně těch, které krví zásobují reprodukční orgány. Bohužel, existuje také názor, že i léky užívané na úpravu vysokého krevního tlaku mohou mít negativní vliv na erekci. Podle lékařů se nicméně jedná spíše o domněnky a poruchy erekce pak souvisí právě s poškozením cév plynoucím z hypertenze (vysoký krevní tlak).

Cyklisti, zbystřete

Aktivní životní styl má na kvalitu erekce blahodárný účinek, naopak pasivní může poruchy vyvolávat. Ať už se jedná o běh, plavání nebo jakoukoliv jinou formu aerobního cvičení, je fyzická aktivita prevencí pozdějších problémů s erekcí a podpora erekce jako taková. Pozor je nicméně třeba dát si u aktivit, které vyvíjejí přílišný tlak na perineum, oblast mezi močovým měchýřem a konečníkem, který může omezit činnost krevních cév a nervů zásobujících penis. Pak nepomohou ani ty nejlepší přípravky na erekci. Největší riziko v tomto ohledu přináší cyklistika.

Tu a tam se projet samozřejmě není problém, ale pokud jste na sedle častěji než mimo něj, pak určitě vybírejte takové sedlo, které skvěle anatomicky sedí, noste cyklistické kalhoty s vycpávkou a často během jízdy vstávejte na šlapkách. Nejlepší je v tomto ohledu pořídit si cyklistické sedlo „bez nosu“, které má snížit riziko erektilní dysfunkce díky tomu, že absencí „nosu“ nepůsobí tlakem na oblast genitálií.

Cigarety? Raději ne

Také kuřáci cigaret by měli zpozornět, protože kouření může poškodit cévy a snížit průtok krve v nich, také v oblasti penisu. Nikotin obsažený v cigaretách cévy stahuje, což může prokrvení ještě snížit.

Dobrá zpráva je, že pokud se kouření vzdáte ještě před dosažením asi 55. roku věku, poškození cév lze zvrátit.

Původcem problémů s erekcí nicméně může být i něco tak běžného jako je stres. Ten v organismu stimuluje produkce hormonu adrenalinu, který stejně jako nikotin smršťuje cévy. Komplikované je to i s chrápáním. Všechny tělesné tkáně totiž pro své správné fungování potřebují dostatek kyslíku. V důsledku chrápání nicméně dochází ke kyslíkové deprivaci, která může mít za následek problémy s erekcí. 

Jak chrápání zabránit? Kašlete na speciální vymoženosti, ale zapracujte na tělesné váze. Hubnutí zpravidla v případě chrápání uleví. Vedle toho můžete vyzkoušet osvědčený trik, a to zvýšit polohu těla od pasu nahoru. Tím změníte působení gravitace na měkké tkáně v krku, a potažmo zredukujete chrápání.  

Starší články:
Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů
Zaměřeno na muže10.3.2017

Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů

Pozitivní účinky saw palmetto jsou známy již po staletí, coby léčivo jej využívali třeba američtí indiáni na jihovýchodě současných Spojených států amerických. Na počátku 20. století začal bobule saw palmetto využívat i „bílý muž“, a to pro léčbu problémů urinárního traktu a pro zvýšení tvorby spermatu.

Benigní hyperplazie prostaty se týká devíti z deseti mužů
Zaměřeno na muže27.1.2017

Benigní hyperplazie prostaty se týká devíti z deseti mužů

Benigní hyperplazie prostaty je jednoduše řečeno zvětšení prostaty. Jak vzniká a lze tomuto onemocnění předcházet?

Rozhovor Filip Jankovič: Jeho osobní tipy a triky, jak se cítit a vypadat skvěle
Zaměřeno na muže18.3.2015

Rozhovor Filip Jankovič: Jeho osobní tipy a triky, jak se cítit a vypadat skvěle

Filipa Jankoviče všichni známe – osobitý, trendy, všestranný umělec, zejména tanečník a choreograf, který nedávno oslavil své kulaté jubileum, třicátiny. Ač tento úspěšný showman na “třicítku” na krku vůbec nevypadá, a ani mu jeho věk nikdo nevěří, sám se narůstajících let nebojí. Právě naopak, cítí se a vypadá skvěle! Už mu to ale nemusíme závidět, protože nám prozradil pár svých osobních triků.

Péče o pleť a tělo pro muže
Zaměřeno na muže11.6.2012

Péče o pleť a tělo pro muže

Již dávno neplatí tvrzení, že správný chlap musí smrdět. Dnešní muž by se o svou hygienu, péči o pleť a tělo měl starat bez ostychu. Drogerie nabízejí pestrý sortiment kosmetických přípravků pro muže, a proto doufejme, že již většina mužů má při nejmenším svůj pánský sprchový gel, antiperspirant a pleťový krém. Avšak u mytí, prevence pocení a základní péče o pleť to nekončí.

Proč mužům padají vlasy?
Zaměřeno na muže3.11.2011

Proč mužům padají vlasy?

Padání vlasů nebo jejich úplná ztráta jsou označovány lékařským termínem alopecia. Tu může způsobit hned několik faktorů. Pro muže jsou nejčastější dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Ubývání vlasů se projevuje většinou plíživě a časem se zhoršuje. U mužů se nejčastěji vyskytují kouty, lysinky, řídnutí a také slábnutí vlasů. Co dělat, když takový problém nastane?