7 důvodů, proč je Açaí super: Prevence rakoviny, lepší trávení, víc energie...

7 důvodů, proč je Açaí super: Prevence rakoviny, lepší trávení, víc energie...

Malé fialové bobulky Açaí připomínají modré hroznové víno. Pochází z palmy Açaí, která roste ve střední a jižní Americe, zejména v amazonských deštných pralesích. Proč by vás mělo tohle drobné ovoce zajímat?

Na to, jak je dužnaté ovoce Açaí malé, je přímo napěchované antioxidanty a živinami, které naše tělo potřebuje pro správné fungování a zachování zdraví. Plody Açaí jsou považovány za superpotravinu právě díky svému výjimečnému chemickému složení. Zdravotních benefitů Açaí je bezpočet, a je takřka nemožné je všechny vyjmenovat. Proto zde nyní pro vás vypíšeme ty nejdůležitější.

1. Antioxidační bomba

Mnoho zdravotních benefitů Açaí je spjato s antioxidačním potenciálem těchto plodů. Na antioxidační složky zvané antokyany a polyfenolické flavonoidy je totiž Açaí obzvlášť bohaté.

Antokyany jsou zodpovědné za fialovou barvu plodů. Napomáhají v boji proti kardiovaskulárním chorobám a rakovině. Společně s flavonoidy neutralizují volné radikály a chrání organismus před velkým počtem onemocnění a předčasným stárnutím.

Kromě výše zmíněného pomáhají antioxidanty našemu tělu zbavit se nebezpečných toxinů, jako jsou například pesticidy, fungicidy, těžké kovy, choloroform, toxiny z průmyslového znečištění a další chemické látky, které jsou příčinou mnoha poruch a chorob organismu. Některé z provedených studií ukazují, že mají plody Açaí větší antioxidační sílu než brusinky, maliny, ostružiny, jahody či borůvky, které jsou obecně považovány za největší zdroje antioxidantů.

Strava bohatá na Açaí tak podporuje imunitní systém, chrání organismus před volnými radikály, působí jako prevence předčasného stárnutí a chrání organismus před různými onemocněními.

2. Sníží cholesterol a podpoří zdraví kardiovaskulární soustavy

Plody Açaí jsou bohaté na omega-9 a omega-6 mastné kyseliny. Antokyany tyto mastné kyseliny snižují hladinu LDL cholesterolu („zlý cholesterol“) a naopak zvyšují hladinu HDL cholesterolu („hodný cholesterol“). Pro zdravé cévy a srdce je tedy Açaí to pravé ořechové!

Snižování hladiny cholesterolu podporuje také vysoký obsah vlákniny v plodech Açaí. Açaí je navíc skvělým zdrojem rostlinných sterolů, které pracují společně s omega-6 a omega-9 mastnými kyselinami jako prevence onemocnění srdeční soustavy. Snižují riziko vzniku krevní sraženiny a zlepšují cirkulaci krve.

3. Zlepší trávení

Díky výjimečně vysokému obsahu vlákniny napomáhá Açaí zachovat zdravou trávicí soustavu. Zlepšuje trávení potravy a co je neméně důležité, podporuje správné vyprazdňování tlustého střeva. Působí tak jako prevence syndromu dráždivého tračníku, hemeroidů a ulevuje od zácpy.

4. Nabudí obranyschopnost a působí jako prevence rakoviny

Další velké pozitivum Açaí leží v jeho schopnosti posilovat imunitní systém. Antioxidanty, které se v tomto drobném ovoci nachází, bojují proti negativnímu vlivu volných radikálů a chrání organismus před viry, bakteriemi a parazity, a tím pádem působí jako prevence rozvoje mnoha onemocnění a infekcí. Díky tomu všemu posilují náš imunitní systém a podporují jeho zdraví fungování.

Plody Açaí jsou bohaté na vitamín C a kyselinu elagovou, které synergicky s antioxidanty antokyany a polyfenoly bojují proti rakovině. Všechny tyto látky omezují proliferaci rakovinných buněk a naopak podporují jejich odumírání.

5. Omlazení pleti

Pravidelná konzumace Açaí napomáhá předčasnému stárnutí organismu, a tím pádem i pleti. Díky vysokému obsahu antioxidantů mohou plody Açaí zpomalit proces stárnutí a redukují buněčná oxidativní poškození způsobené interními i externími faktory, mezi než patří ultrafialové záření, chemické látky v ovzduší, potravinová aditiva či cigaretový kouř a další. Açaí tak minimalizuje poškození způsobené oxidativním stresem, jehož viníky jsou volné radikály.

Olej z Açaí obsahuje mnoho produktů péče o pleť. Snižuje projevy vrásek a povadlou kůži a pleti propůjčuje zdravý a mladistvý vzhled.

6. Bystrá mysl

Plody Açaí podporují mozkovou aktivitu, opět díky vysokému obsahu antioxidantů (antokyanů a polyfenolů). Tyto složky fungují v tandemu: chrání mozkové buňky před poškozením a zpomalují úpadek kognitivních schopností způsobený rostoucím věkem. Konzumace Açaí napomáhá zlepšovat paměť a soustředění, a zlepšuje kvalitu spánku.

7. Viagra z pralesa

Díky vysokému obsahu hodnotných živin a antioxidantů vás Açaí nabudí, a ještě k tomu zlepší vaši výdrž. Plody napomáhají tělu zbavit se toxinů, čímž dochází ke snížení únavy, letargie a apatie. Protože jsou bohaté na sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky, udržují stále vysokou úroveň energie, zatímco celodenně zvyšují výkonnost v běžném životě.

O Açaí se často mluví jako o „viagře z amazonského pralesa“. Věří se, že zvyšuje libido a chuť na sex. Důvod nejspíš leží právě v podpoře výkonu organismu, zlepšení cirkulace krve a přívalu energie. .

Starší články:
Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě
Zdravý život8.3.2016

Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě

Hubnutí může být skutečně neuvěřitelně složitá záležitost, dost možná to znáte i z vlastní zkušenosti. Právě proto na trhu objevují stále nové doplňky stravy, které by lidem v hubnoucím úsilí pomohly. Jedním z nich je i extrakt ze zelené kávy. Jak tělesnou hmotnost ovlivňuje? A funguje skutečně?

3 jarní tipy pro vaši krásu
Zdravý život29.2.2016

3 jarní tipy pro vaši krásu

Jaro se nezadržitelně blíží a my jsme pro vás vybrali to nejlepší z našeho e-shopu, čím byste se v jarních měsících měli hýčkat!

Oslavte svatého Valentýna letos netradičně: sebeláskou a rozmazlováním
Zdravý život10.2.2016

Oslavte svatého Valentýna letos netradičně: sebeláskou a rozmazlováním

Oslava lásky a zamilovanosti je fajn, i pokud zrovna nikoho nemáte. Co takhle tento rok oslavit 14. února láskou sama k sobě, a pořídit si sama pro sebe nějaký hezký dáreček? Buďte krásná, mladistvá a plná energie, vždyť svatý Valentýn přece nemusí nutně oslavovat jenom partnerskou lásku :-)

Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které
Zdravý život18.1.2016

Vaše pleť na horách potřebuje tři věci. Víme přesně, které

Zimní sezóna je kouzelný čas, kdy vyrážíme na dovolenou do sněhem zavátých hor, kde mrzne, až praští, a užíváme si lyžařských, snowboardových a jiných mrazivých radovánek. Jenže tak, jako si užíváme my, si zdaleka neužívá naše pleť. Ba naopak. Pro pleť je zimní období snad to nejnáročnější.

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky
Zdravý život13.1.2016

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky

O antioxidantech se v poslední době hovoří stále více jak ve vědeckých kruzích, tak mezi laiky. Doplňky stravy a kosmetické přípravky s obsahem antioxidantů se objevují víc a víc, a samozřejmě je najdete i v našem e-shopu. Antioxidanty a jejich zdravotní benefity také milují média. Nicméně i přes tuto pozornost, které se jim dostává, spousta lidí stále neví, co to vlastně antioxidanty jsou a jak fungují. A proto jsme tu my s naším vševysvětlujícím článkem!