Jak vzniká překyselení organismu a co s tím?

Jak vzniká překyselení organismu a co s tím?

Dlouhodobé překyselení organismu je vážný stav, který může mít za následek mnoho zdravotních komplikací včetně větší náchylnosti k fraktuře kyčelního kloubu ve vyšším věku. I proto je vhodné snažit se překyselení organismu pravidelně redukovat.

Překyselení, které může nebezpečně oslabovat organismus nebo samostatné tělesné systémy, je v současnosti častým jevem. V jeho důsledku se v organismu utváří vnitřní prostředí příznivé pro rozvoj chorob, jež je v protikladu k prostředí s vyváženým pH, které tělu umožňuje správné fungování a poskytuje mu odolnost vůči patogenům a onemocněním.

Zdravý organismus si zachovává adekvátní alkalické rezervy pro případy pohotovosti. Když je třeba neutralizovat množství kyselin, alkalizační rezervy se vyčerpávají a organismus zanechávají oslabený.

Koncept překyselení a acidobazické rovnováhy (rovnováhy kyselin a zásad v organismu) není nový. Již v roce 1933 publikoval newyorský lékař Howard Hay knihu „A New Health Era“ v níž tvrdil, že všechny choroby organismu jsou zapříčiněné autotoxikací, tedy sebeotravou způsobenou kumulací kyselin v těle.

Co je to hodnota pH?

Zkratka pH pochází z anglického „potential of hydrogen“, tedy potenciál vodíku. Vyjadřuje kyselost či zásaditost roztoku. Měří se na škále od nuly do čtrnácti. Čím nižší je pH, tím je roztok kyselejší. Naopak čím vyšší pH, tím je zásaditější. Má-li pH hodnotu 7, označujeme jej za neutrální.

Voda je nejhojnější složkou lidského těla, tvoří jej ze 70% až 75%. Organismus se kontinuálně snaží vyrovnávat své pH. Pokud je ovšem tato rovnováha narušena, může se objevit mnoho komplikací. 

Komplikace při překyselení

Organismus je schopen správně vstřebávat minerály a další živiny a využívat je, pouze je-li pH v rovnováze. Pro své správné fungování potřebuje mít organismus pH blízko hodnoty 7,4, tedy na „zásaditém konci“ rovnovážného stavu. Odchyluje-li se pH od této hodnoty, dochází ke snížení funkčnosti různých enzymů.

Z tohoto důvodu se pak může stát, že sice přijímáte dostatek živin, ale v důsledku překyselení je organismus není schopen správně využívat. Navíc může dojít i k překyselení žaludku a pálení žáhy.

Zachovat toto jemně zásadité prostředí je nicméně pro organismus nikdy nekončí „bitvou“ zejména kvůli kyselinotvorným procesům, které se v těle neustále odehrávají, a také kvůli konzumaci mnoha kyselinotvorných potravin a nápojů.

Co způsobuje překyselení?

Důvodů acidózy je mnoho, zejména kvůli typické „západní stravě“, která je bohatá na kyselinotvorné potraviny, mezi něž řadíme maso, vejce a mléčné produkty, a naopak chudá na zásadotvorné potraviny jako je čerstvá zelenina. Vedle toho konzumujeme mnoho průmyslově zpracovaných jídel postavených na bílé mouce a rafinovaném cukru a slazených nápojů či kávy, které jsou také kyselinotvorné. Užíváme také mnoho léků, umělých sladidel. Jedním z nejlepších způsobů, jak se překyselení organismu zbavit, je tedy upravit svoji stravu.

Překyselení organismu nutí tělo spotřebovávat zásoby minerálů včetně vápníku, sodíku, draslíku a hořčíku z životně důležitých orgánů a kostí, aby neutralizoval přemíru kyselin a bezpečně je vyloučil z těla. Výsledkem je vyčerpání a dlouhodobé poškozování organismu, o němž však nemusíte mít léta ani ponětí!

Co na překyselený organismus? S přemírou kyselin pomůže organismu vyrovnat se doplněk stravy ANTI-ACID by Brandeis Clinic, který navíc dodá draslík, sodík, hořčík a vápník!

Překyselení organismu a jak se projevuje:

  • Poškození kardiovaskulární soustavy včetně aterosklerózy, tedy kornatění a následného zužování cév, a v důsledku toho také snížený transport kyslíku
  • Tloustnutí, obezita a diabetes
  • Problémy s játry a ledvinami, jako například vznik ledvinových kamenů
  • Oslabení imunity
  • Nárůst formování volných radikálů, které se pravděpodobně podílí i na vzniku rakovinného bujení
  • Předčasné stárnutí
  • Překyselený žaludek
  • Osteoporóza, tedy řídnutí a zvýšená lámavost kostí, zlomeniny krčku a vznik kostních ostruh
  • Bolest kloubů, svalů a hromadění kyseliny mléčné v nich
  • Chronická únava

Studie provedená na sanfranciské University of California zahrnující devět tisíc žen naznačuje propojení mezi chronickou acidózou a vyšším rizikem řídnutí kostí. Podle vědců je to právě překyselení organismu, které má vliv na u žen středního a vyššího věku tolik častou frakturu krčku. Jeho důvodem je pravděpodobně strava bohatá na potraviny živočišného původu a nedostatek zeleniny. Organismus je pak nucen odebírat vápník z kostí, aby vyvážil nadbytek kyselin v organismu.

Starší články:
Nejlepší novoroční předsevzetí pro vaši krásu a zdraví
Zdravý život2.1.2017

Nejlepší novoroční předsevzetí pro vaši krásu a zdraví

S novoročními předsevzetími nemusíme začínat vždy nutně prvního ledna, zejména s těmi, která se týkají krásy a zdraví. Teď, když silvestrovskou únavu i následnou únavu novoroční konečně „odvál čas“, se můžete po hlavě vrhnout do cesty za svým mladším, krásnějším já. Připravili jsme pro vás totiž výběr těch nejlepších tipů pro (nejen) novoroční předsevzetí!

Dárky na poslední chvíli: U nás to zvládnete!
Zdravý život18.12.2016

Dárky na poslední chvíli: U nás to zvládnete!

Nestíháte letos nakoupit včas vánoční dárky? U nás v Medaprexu vám tento delikátní problém pomůžeme vyřešit. Stačí si vybrat produkty, které se vám líbí, elektronicky objednat a zastavit se pro ně osobně u nás v Medaprexu až do pátečních 17.30 hodin. Pro vánoční opozdilce ideální zpráva!

Problémy s pletí a vlasy: Viníkem může být stres
Zdravý život13.12.2016

Problémy s pletí a vlasy: Viníkem může být stres

Taky už se vám někdy udělal pupínek přesně předtím, kdy vás čekala důležitá schůzka? A taky jste už uvažovali, jestli jeho vznik náhodou nezapříčinil stres? Je to dost pravděpodobné!

Vánoce 2016: Co koupit tátovi a co babičce? Vybrali jsme ty nejlepší dárky
Zdravý život8.12.2016

Vánoce 2016: Co koupit tátovi a co babičce? Vybrali jsme ty nejlepší dárky

Také i letos jako každoročně o Vánocích dumáte, jaké vánoční dárky pořídit svým blízkým? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší dárky, kterými uděláte všem radost!

Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek
Zdravý život28.11.2016

Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek

Vitamíny díky svým vlastnostem napomáhají organismu bojovat proti řadě onemocnění a brání buněčným poškozením.