Problémy s pletí a vlasy: Viníkem může být stres

Problémy s pletí a vlasy: Viníkem může být stres

Taky už se vám někdy udělal pupínek přesně předtím, kdy vás čekala důležitá schůzka? A taky jste už uvažovali, jestli jeho vznik náhodou nezapříčinil stres? Je to dost pravděpodobné!

Téměř každý ve svém životě zažívá stres (a kdo říká, že ne, tak podle nás nemluví pravdu…). A jakkoliv intuitivní se to dosud zdálo, dnes již existují i vědecké důkazy o tom, že stres zhoršuje náš vzhled a kvalitu pleti.

Jako příklad si můžeme vzít osoby postižené růžovkou (rosaceou). Při jedné z provedených studií uvedlo 60% dotazovaných jako hlavní příčinu rozvoje růžovky stres. Podobné výsledky přinesla i studie zaměřená na osoby postižené atopickým ekzémem, ti uvedli stres jako spouštěcí faktor ekzému v 50 – 75%. Překvapivě obdobný výsledek přinesla i studie zaměřená na studenty postižené akné, ti uvedli jako spouštěč akné stres v 67%.

Stres je tak třeba chápat jako jeden z hlavních faktorů ovlivňujících jak vzhled, tak zdraví pleti i rozvoj kožních onemocnění a problémů.

Za vše může kortizol

Podléhá-li člověk stresu, zvyšuje se hladina stresového hormonu kortizolu. Ten zvyšuje produkci kožního mazu, což může vést jak k mastnější pleti, tak k akné a dalším podobným projevů zvýšené produkce seba.

I když se třeba řadíte k těm, jejichž pleť se pod vlivem stresu nemastí, vědecká zkoumaní naznačují, že i na vaši pleť může mít stres škodlivý vliv. Snižuje totiž funkčnost ochranné kožní bariéry, což má za následek snížení hydratace pleti a schopnosti její regenerace.

Narušení ochranné kožní bariéry může způsobit také zvýšený průnik dráždivých látek do pleti, alergenů a choroboplodných zárodků, a v důsledku toho tak vyvolat kožní zdravotní komplikace. Například v případě růžovky dochází k výraznějšímu začervenání a podráždění pleti, pro léze akné je typický větší zánět a delší doba léčby. Stres může také zhoršit stav dermatitidy, kopřivky, oparů a lupénky.

Podpořte lipidovou vrstvu hydratací

Proto byste si tedy měli pořídit kvalitní přípravek, který podpoří v případě stresu hydrataci pleti. Vybírejte takový, který neobsahuje příliš chemických látek, konzervanty, parfemační látky a parabeny, které by naopak pleť ještě více zatížily.

Vyberte si například hydratační sérum Hydr8 B5 s kyselinou pantotenovou a kyselinou hyaluronovou, které jemně stimulují hydrataci pleti, aniž by ji zatěžovaly a unavovaly.

HYDR8 B5  - hydratační sérum HYDR8 B5 - hydratační sérum Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná. 1 350 Kč

Vyšší riziko vzniku zánětu

Dalším prokázaným vlivem stresu na pleť je jeho schopnost biologických změn organismu, což má za následek produkci chemických látek - neuropeptidů v pleti. Aktivita mnoha typů buněk v kůži včetně buněk imunitního systému a endotelových buněk, které ohraničují krevní cévy, může být regulována právě neuropeptidy a neurotransmitery, které jsou produkovány nervovými zakončeními v pleti.

Stres může mít za následek zvýšení hladin neuropeptidů, což může zase způsobit zánět a nepříjemné pocity pleti, jako je svědění, nadměrnou citlivost, brnění či strnulost.

Vnější stresory se mohou na kvalitě a zdraví pleti podepsat stejně jako emoční stres. Existují důkazy (postavené na zkoumání zvířat), že po expozici ultrafialovému záření se u stresovaných myší rozvinula rakovina kůže častěji než u myší, které stresu nebyly vystavené. Chronický stres u lidí mívá mnohdy své počátky již v dětství, a bývá spojován s vyšším výskytem rakoviny kůže, tedy její nejběžnější podoby bazaliomu.

Vedle přímého fyziologického účinku stresu navíc také lidé pod vlivem stresu zanedbávají, nebo si dokonce poškozují pleť. Například jim chybí dostatek energie k pravidelnému režimu péče o pleť zahrnující pravidelné čištění pleti a používání hydratačního přípravku. Projevem stresu nicméně může být i nadměrné škrábání pleti, její drhnutí či jiná poškozování. A samozřejmě pod vlivem stresu také často volíme ne úplně zdravou stravu a zapomínáme pít, což se samozřejmě na zdraví naší pleti taktéž odráží.

Máte pocit, že je toho na vás moc, a uvažujete o tom, že si necháte předepsat antidepresiva? Vyzkoušejte jako první přírodní cestu, extrakt z Griffonia simplicifolia v doplňku stravy GRIFFONIA by Brandeis Clinic. 

O účincích tohoto extraktu si přečtěte v našem článku!

Nervujete se a nemůžete najít klid? Griffonia je odpověď na vaše problémy Nervujete se a nemůžete najít klid? Griffonia je odpověď na vaše problémy Pokud podléháte snadno stresu, nedokážete najít a užít si pohodu a uvolnit se, nebo byste třeba jen ráda shodila pár urputných kilogramů, které vás už pár let trápí, extrakt z tohoto afrického keře je přesně to, co potřebujete.

A stres má vliv i na vlasy!

Není to jen pleť, na co má expozice stresu vliv. Chronický stres může poškozovat také zdraví vlasů a nehtů. V odpovědi na stres se liší jedinec od jedince. U někoho se může rozvinout vřídek, jiný může reagovat infarktem. A někomu mohou ve zvýšení míře začít vypadávat vlasy. Důvodem vypadávání vlasů mohou být hormonální změny vzniklé vlivem stresu, nebo i změnou stravy.

Stejně jako u pleti mohou začít mít vlasy nezdravý vzhled a nadměrně se mastit v důsledku vyšší produkce kožního mazu. Ze stejného důvodu může dojít k rozvoji nebo zhoršení seboroické dermatitidy, nebo vzniku lupů.

Ani nehty nejsou před vlivem chráněné. Navíc mnoho lidí si ve stresu má tendenci nehty kousat, což jejich stavu také dvakrát neprospívá. Nejlepší rada, jak mít krásnou pleť, vlasy a nehty je tedy nasnadě - buďte v klidu a pohodě! 

S článkem souvisí tyto výrobky:

HYDR8 B5  - hydratační sérum
Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 350 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Vánoce 2016: Co koupit tátovi a co babičce? Vybrali jsme ty nejlepší dárky
Zdravý život8.12.2016

Vánoce 2016: Co koupit tátovi a co babičce? Vybrali jsme ty nejlepší dárky

Také i letos jako každoročně o Vánocích dumáte, jaké vánoční dárky pořídit svým blízkým? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší dárky, kterými uděláte všem radost!

Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek
Zdravý život28.11.2016

Dávka těchto vitamínů vás udrží zdravou i v období chřipek

Vitamíny díky svým vlastnostem napomáhají organismu bojovat proti řadě onemocnění a brání buněčným poškozením.

Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!
Zdravý život18.11.2016

Dopřejte si pravidelně řasy a sinice. Podpoří imunitu i hubnutí!

Ačkoliv si možná říkáte, jaké sinice a řasy máme na mysli, když zmíníme dva nejznámější zástupce, určitě budete vědět - spirulina a chlorella!

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších
Zdravý život11.11.2016

Prevence rakoviny či Alzheimera? I tady pomohou antioxidanty. Známe 5 nejsilnějších

Máte strach z rakoviny, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, bojíte se šedého zákalu? U mnoha onemocnění a tělesných stavů, nejen u těchto závažných, je lepší než následek řešit jejich prevenci. A jsou to právě antioxidanty, které proti těmto onemocnění preventivně působí. Jak? A jaké z nich jsou nejúčinnější?

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor
Zdravý život1.11.2016

Proti zánětům i bolestem kloubů: asijský zázrak zázvor

Artritida je jedním z nejběžnějších onemocnění na světě. Jedná se o autoimunitní onemocnění kloubů způsobené zánětem. Právě zázvor dokáže jeho případě ulevit.