Beta sitosterol

Rostlinný sterol s řadou zdravotní benefitů

Rostlinné steroly jsou chemikálie vyskytující se v rostlinných zdrojích potravy a na lidský organismus mají mnoho pozitivních účinků. Nachází se v ovoci, zelenině, ořeších a semínkách. Jejich množství v těchto plodech však není příliš vysoké, pro zdravotní benefity je proto vhodné užívat je spíše v doplňcích stravy.

Proti vysokému cholesterolu

Beta-sitosterol je látkou podobnou cholesterolu. Nepřekvapí proto, že jeho hladinu reguluje. Snižuje  hladinu LDL cholesterolu, který bývá označován jako „zlý cholesterol“, nijak ale neovlivňuje hladinu HDL cholesterolu nebo triglyceridů. Jak to dokáže? Asi o polovinu snižuje absorpci cholesterolu ve střevech, přičemž cholesterolu více vyloučíme a méně se jej dostane do krevního oběhu, kde škodí.

Napomůže při zvětšení prostaty

Využívá se také na terapii benigní hyperplazie prostaty, tedy jejího zvětšení. Zlepšuje symptomy tohoto stavu, jako je zhoršený průtok moči. Tím, že inhibuje produkci dihydrotestosteronu, který stimuluje růst buněk prostaty, působí také proti jejímu dalšímu zvětšování. Navíc redukuje růst a šíření rakovinných buněk prostaty, a naopak u nich navozuje apoptózu, tedy programovanou buněčnou smrt, kdy dochází k odumření těchto buněk.

Podle některých studí podporuje také imunitu v případě nachlazení, horeček, astmatu, působí proti vypadávání vlasů, formování žlučových kamenu a ulevuje od negativních příznaků menopauzy. Jeho účinky je však ještě třeba potvrdit dalším zkoumáním, protože dosavadní tvrzení se opírají buď o studie na zvířatech nebo buňkách in vitro.

Doplněk stravy pro sportovce

Kromě toho se beta-sitosterol využívá pro zvýšení libida a maratonští běžci jej užívání pro snížení bolestí svalů a redukci otoků.