Kokosový olej

Rostlinný olej získávaný z jader kokosových ořechů

Není mnoho potravin, na něž se tolik různí názory, jako je kokosový olej. Ten se získává z kopry, tedy jader zralých kokosových ořechů sklízených z kokosové palmy (Cocos nucifera). Je důležitou složkou stravy obyvatel tropických oblastí, cestu si však našel i do západního světa, kde bývá nazýván také superpotravinou. Využívá se také v kosmetice.

Plný mastných kyselin

Kokosový olej jej bohatý na zdravé mastné kyseliny, které mohou navyšovat hladinu „hodného“ HDL cholesterolu, čímž mohou mít pozitivní vliv na zdraví kardiovaskulární soustavy. Tyto MCT (triglyceridy se středně dlouhým řetězcem) mají kratší řetězec než většina tuků, které ve stravě přijímáme, jsou proto vhodným a rychlým zdrojem energie pro tělo i mozek. Vedle toho působí kokosový olej antimikrobiálně, a to díky obsahu kyseliny laurové, která tvoří až polovinu veškerého obsahu mastných kyselin v oleji.

Kyselina laurová je účinná proti bakteriím, virům i plísním a kvasinkám. Pozitivní vliv může kokosový olej vykazovat také u pacientů s Alzheimerovou chorobou, kdy může být dle některých studií být zdrojem energie pro dysfunkční mozkové buňky.

Jak působí kokosový olej na kůži?

Kokosový olej přináší také řadu benefitů pleti, jejíž hojení podporuje. Kromě kyseliny laurové obsahuje také pleti prospěšnou kyselinu myristovou (18%), kyselinu kaprylovou (8%), kyselinu palmitovou (8%), kyselinu kaprovou (7%), kyselinu olejovou (6%) a kyselinu linolovou a stearovou. Na pleti působí proti patogenním mikroorganismům, napomáhá tedy její ochraně před různými problémy typu akné, celulitida, folikulitida či plíseň na nohách. Kokosový olej navíc v kůži snižuje zánět, díky tomu je vhodným topicky aplikovaným produktem v případě kožních onemocnění včetně lupénky, kontaktní dermatitidy a ekzému. Je navíc nabitý antioxidanty, a tím chrání pleť před poškozením oxidativním stresem (volnými radikály) a předčasným stárnutím.

Vhodný je také pro suchou, citlivou pleť, jejíž oslabenou kožní bariéru posiluje a napomáhá zachování její hydratace.