Resurface

Kosmetické laserové ošetření, které redukuje vrásky a nerovnosti (skrvny, jizvy po akné) odstraněním svrchní vrstvy pleti

Princip techniky resurface spočívá v zacílení koncentrovaného pulzního světelného paprsku na kůži, přičemž dochází k jejímu odstranění vrstvu za vrstvou. Mezi další označení této metody patří laserový peeling nebo laserová vaporizace.

Resurface redukuje vrásky a jemné linky kolem očí a úst nebo na čele, mělké jizvy po akné či necitlivou pleť po faceliftu. Nevhodná je pro resurfacing pleť s akné a s tmavým odstínem. Stejně tak není vhodné podstupovat resurfaci, jsou-li na pleti strie.

Při resurfaci se obvykle používají dva typy laserů: CO2 laser a erbiový laser. Každý z nich rozpouští poškozené buňky na povrchu pleti.

CO2 laser

Tato metoda se po léta využívá pro léčbu různých kožních problémů včetně vrásek, jizev, bradavic, zvětšených mazových žláz na nose a dalších.

Nejnovější verze CO2 laseru (frakční CO2 laser) využívá velmi krátkého pulzního světla (ultrapulzu) nebo plynulého světelného paprsku, kterým se ozáří pleť za účelem odstranění její tenké svrchní vrstvy, aniž by došlo k poškození tepelným zářením. Rekonvalescence po tomto zákroku trvá zhruba dva týdny.

Erbiový laser

Resurfacing erbiovým laserem odstraňuje povrchovou vrstvu kůže a mírně také hluboké linky a vrásky na obličeji, rukou, krku či dekoltu. Mezi jeho hlavní pozitiva patří menší popálení okolních tkání. Má méně nežádoucích účinků jako jsou otoky, modřiny a začervenání pleti, tudíž je rekonvalescence kratší než u CO2 laseru. V některých případech stačí pro zotavení jediný týden. Pro svou šetrnost je vhodnější pro osoby s tmavším barevným tónem pleti.

Co očekávat

Resurfacing může odstranit samostatně vrásky kolem očí, úst a na čele, nebo lze ošetřit celou oblast obličeje. Malé oblasti lékař umrtvuje lokální anestezií, možné je i užití sedativ. Při ošetření celého obličeje lze zákrok provést v celkové anestezii, kdy zabere až dvě hodiny.

Ošetřované oblasti jsou zákroku překryty obvazem, po uplynutí 24 hodin je třeba oblasti omývat zhruba čtyřikrát až pětkrát denně. Na pleť je vhodné aplikovat vazelínu, aby se zamezilo vzniku strupů. Pleť se obvykle zhojí v průběhu 7 až 21 dnů v závislosti na hloubce a typu ošetření.

Otok je po resurfacingu běžným symptomem. Na otok kolem očí lékař může předepsat steroidovou mast. Doporučuje se spát na vyvýšeném polštáři, což také napomáhá redukci otoku.

Pleť je třeba chránit

Po ošetření očekávejte mírné svědění pleti po dobu 12 až 72 hodin po zákroku, po pěti až sedmi dnech se pleť výrazně vysuší a začne se olupovat. Když se pleť zhojí, je možné na ni aplikovat make-up (bez obsahu olejů) a překrýt jím mírné zarudnutí, které samo zesvětlá během dvou až tří měsíců.

Pleť je po ošetření světlejší, proto je třeba používat širokospektrální ochranný prostředek (chrání před UVA i UVB zářením) alespoň s úrovní ochrany SPF 30. Omezte i čas strávený na sluníčku, zejména v době mezi 11 – 15 hodinou.

Pleť je nutné dostatečně hydratovat. Jste-li zvyklá používat produkty s obsahem retinolu nebo kyseliny glykolové, můžete je začít používat zhruba po šesti týdnech od zákroku. U osob s tmavším odstínem pleti je větší riziko vzniku hyperpigmentace. Proti němu lze účinně bojovat používáním zesvětlujích látek na pleť již před resurfacingem a po něm a samozřejmě minimalizováním vystavení pleti slunečnímu záření společně s důsledným používáním ochranných SPF přípravků.

Možné komplikace

Ačkoliv zcela bezchybnou pleť resurfacing nezaručí, dokáže její stav výrazně zlepšit. Má však i svá rizika, mezi něž patří poškození pleti laserovým zářením, vznik jizev, změny pigmentace pleti (tmavší či světlejší oblasti), vznik oparů, bakteriální infekce, vznik milií.