Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Za zkratkami AHA a BHA se skrývají označení alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. Jedná se o jemné kyseliny podporující mimo jiné exfoliaci pleti. Jsou proto častou a oblíbenou složkou kosmetických produktů.

Exfoliace v pleti probíhá přirozeně každý den. V překladu se jedná o odlučovaní odumřelých buněk z povrchu kůže. Tak jako většina procesů v lidském těle se s rostoucím věkem i rychlost exfoliace snižuje. Výsledkem je pleť bez jasu, hrubá, barevně nejednotná, s viditelnými vráskami, rozšířenými póry a unaveným vzhledem.

Pleti však můžeme s exfoliací pomoci různými mechanismy. Mezi nejoblíbenější patří aplikace produktů s obsahem AHA a BHA kyselin, chemických látek, které podporují peeling, čímž viditelně zlepšují vzhled pleti a zároveň ji pročišťují.

Účinek kyselin na pleť

Alfa-hydroxykyseliny, mezi které patří třeba kyselina mléčná nebo kyselina glykolová, a betahydroxykyseliny působí na podobném principu – uvolňují vazby, kterými se na povrchu kůže udržují odumřelé buňky stoupající v procesu postupné maturace a odumírání od jejích spodních vrstev nahoru.

Jakmile dojde k narušení těchto vazeb, kůže začne přirozeně odlučovat tyto již mrtvé, plně keratinizované buňky. Samotné olupování pouhým okem neuvidíte, výsledek exfoliace však fyzicky pocítíte – pokožka bude jemnější, zářivější.

Aby byl jejich účinek správný, měly by AHA a BHA kyseliny mít správné pH, které se pohybuje mezi 3 až 4, tedy o něco kyselejší, než je běžné pH lidské kůže (to se pohybuje mezi hodnotami 4 a 6).

Jak kyseliny působí?

  • Minimalizují viditelnost jemných rýh a vrásek
  • Zpevňují pleť
  • Hydratují
  • Prozařují pleť
  • Sjednocují její barevný tón

V čem se liší?

Alfa-hydroxykyseliny jsou ve vodě rozpustné, působí proto zejména na povrchu kůže. Protože navyšují množství přirozeně zvlhčujících faktorů, jsou ideální pro pleť normální až suchou, nebo poškozenou slunečním zářením. Redukují pak poškození pleti dané UV paprsky, jako je hrubá pleť nebo vrásky.

Oproti tomu beta-hydroxykyseliny působí jak na povrchu kůže, tak hlouběji v kožních pórech. Jsou v tucích rozpustné, vhodné proto normální až mastnou pleť se sklony k akné, nedokonalostem a rozšířeným pórům. Pleť mají navíc tendenci zklidňovat, jsou proto vhodné i pro citlivější typy pleti s tendencemi k červenání, růžovce a podráždění obecně. Pomoci mohou i pleti náchylné ke tvorbě milií.

Je vhodné kombinovat tyto dva druhy kyselin?

V tom není žádná komplikace, AHA a BHA kyseliny působí na pleť účinně samostatně, ale i v kombinaci. Oba způsoby podporují omlazení a pročištění pleti – pomohou vám tedy s pupínky, černými tečkami, akné, vráskami i unavenou pletí.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová patří k beta-hydroxykyselinám. Výborně prostupuje do kožních pórů, kde uvolňuje odumřelé kožní buňky, a napomáhá tak uvolnění pórů a černých teček. Výborně působí i na povrchu kůže, je proto vhodná pro aknózní pleť, na níž redukuje jednotlivé pupínky a komedony. Stejným mechanismem rozzařuje a osvěžuje pleť. Vhodná je pro pleť mastnější či aknózní, protože působí protizánětlivě. Patří totiž do stejné třídy látek jako lék aspirin.

BLEMISH SOS BLEMISH SOS Složení tohoto jedinečného a velmi oblíbeného produktu na redukci akné je nyní vylepšeno o kyselinu diovou, která redukuje tvorbu kožního mazu a likviduje bakterie způsobující akné. BLEMISH SOS nejen, že redukuje projevy akné, ale také pokožku zklidňuje. Nové složení navíc neobsahuje olej. 750 Kč

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová je snad nejznámější alfa-hydroxykyselinou. Coby chemický exfoliant rozkládá odumřelé kožní buňky horní vrstvy kůže. Jak dojde k uvolnění těchto buněk a jejich odstranění z povrchu kůže, zlepšuje se schopnost hydratačních produktů dodávat pleti vláhu. Také jiné aktivní látky z dalších produktů se díky tomu do kůže lépe vstřebávají. Kromě toho kyselina glykolová v kůži navyšuje produkci kolagenu. Je proto vhodná pro omlazení pleti a její rozjasnění, pomáhá však i v boji s akné.

BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR Denní hydratační krém, který zmatní vaši pleť a zároveň zničí bakterie způsobující akné? To je BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR! Zbaví vás akné, neucpává póry, rychle se vstřebá a zanechá vaše pleť krásně jemnou a vyhlazenou. A není testovaný na zvířatech. 1 560 Kč

Kyselina mléčná

Kyselina mléčná je dalším zástupcem alfa-hydroxykyselin s podobným účinkem jako kyselina glykolová, nicméně o něco jemnějším. Je také chemickým exfoliátorem vhodným pro rozjasnění a zjemnění pleti. Zlepší stav suché, unavené pleti, jejíž hydrataci navyšuje. Zjemňuje také folikulární keratózu (keratosis pilaris), bílé pupínky, které se typicky objevují na horní straně paží.

SURFACE RADIANCE CLEANSE (cestovní balení) SURFACE RADIANCE CLEANSE (cestovní balení) Osvěžující čisticí produkt, který jemně obnovuje povrch pleti díky komplexu látek podporujících exfoliaci, vás zbaví rozšířených pórů a vyčistí vaši pleť. Odstraní i první známky stárnutí problematické pleti. Pleť je po aplikaci zjemněná, rozzářená a pročištěná bez pocitu suchosti či pnutí. Užijte si dvojí exfoliační sílu AHA a BHA kyselin a extraktů z citrusových plodů a mangostanu. Nyní v menším balení ideálním na cesty. 250 Kč

Kyselina mandlová

Další kyselinou z řad alfa-hydroxykyselin je kyselina mandlová, která může pomoci s akné, nadměrnou pigmentací i stárnoucí pletí. Podobně jako další kyseliny rozvolňuje vazby mezi odumřelými buňkami na povrchu kůže. Čím se liší od dalších alfa-hydroxykyselin? Velikostí svých molekul, které jsou větší. Ve srovnání s kyselinou glykolovou dokonce dvakrát větší. Do kůže jsou proto absorbovány mnohem pomaleji, a díky tomu je kyselina mandlová vůči pokožce jemnější a způsobuje méně podráždění. Neznamená to nicméně, že by byla méně účinná, jen je její účinek rovnoměrnější a pomalejší. Vhodná je proto i pro citlivější typy pleti. Protože je navíc částečně rozpustná i v tucích, kombinuje v sobě pozitivní účinek AHA i BHA kyselin.

PORE CLEANSE GEL INTENSE PORE CLEANSE GEL INTENSE S gelem na čištění pórů s kyselinou L-mandlovou PORE CLEANSE GEL INTENSE už nemusíte řešit rozšířené póry a černé tečky na nose a po celém obličeji. Trojitá síla exfoliace vás jich konečně zbaví! 720 Kč

Starší články:
Jak doručit peptidy do kůže, aby vás zbavily vrásek? Speciálním systémem
Omlazení pleti23.8.2019

Jak doručit peptidy do kůže, aby vás zbavily vrásek? Speciálním systémem

Peptidy jsou v kosmetických produktech poměrně běžnou složkou s mnoha prokázanými účinky na pleť. Problematické bývá však jejich doručení do pleti do místa působení. Protože se jedná o větší molekuly hydrofilního charakteru, pro svoji nejvyšší účinnost potřebují speciální systém doručení, který jim pomůže prostoupit svrchní vrstvou kůže stratum corneum a zajistí to, že jejich efektivitu nesníží jejich omezená penetrace do pleti.

Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí
Omlazení pleti5.7.2019

Kyselina hyaluronová: Kůži hydratuje a omlazuje. Pleť šťavnatá a k nakousnutí

Kyselina hyaluronová je oblíbeným výplňovým materiálem pro injekční aplikaci. Pleti ale prospěje i při aplikaci topické ve formě kosmetických produktů, jako jsou krémy či séra.

Retinoidy alias vitamín A, retinol, retinal, retinyl palmitát, retinyl retinoate… Vyznejte se v nich!
Omlazení pleti3.7.2019

Retinoidy alias vitamín A, retinol, retinal, retinyl palmitát, retinyl retinoate… Vyznejte se v nich!

Vitamín A není v kosmetických produktech neznámou složkou, naopak patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější. Nejen, že omlazuje pleť, ale také redukuje akné a pigmentace a pokožku celkově ozdravuje, používá-li se správně. Seznamte se s jeho nejběžnějšími formami.

Navyšte účinky filozofie CSA. Jak? S pomocí peptidů
Omlazení pleti30.6.2019

Navyšte účinky filozofie CSA. Jak? S pomocí peptidů

Filozofie CSA sestává z aplikace vitamínu C a ochrany před UV paprsky ráno a aplikace vitamínu A večer. To vše má za následek obnovu kolagenu a elastinu v kůži, a tím pádem její omlazení. Pokud do péče přidáte peptidy, účinek filozofie CSA tak maximalizujete.

Seskládejte si správně péči o pleť. Poradíme vám!
Omlazení pleti15.4.2019

Seskládejte si správně péči o pleť. Poradíme vám!

To, jak seskládat jednotlivé kosmetické produkty dohromady, aby co nejlépe fungovaly, nemusí být nejjednodušší. A to dokonce ani v případě, kdy kombinujete produkty jedné značky, které jsou v případě britské Medik8 přímo určeny k tomu, aby se společně kombinovaly.