Boříme 3 největší mýty o retinolu a dalších retinoidech

Boříme 3 největší mýty o retinolu a dalších retinoidech

Retinol a retinoidy celkově si poradí s povolenými konturami pleti, ucpanými póry, a dokonce i nadměrnou pigmentací. Bez ohledu na váš věk nebo typ pleti dokáží s pletí udělat přímo zázraky. Koluje ale kolem nich dost mýtů…

Mezi retinoidy, čili formy vitamínu A, řadíme vedle oblíbeného retinolu třeba retinaldehyd, retinyl palmitát či retinyl retinoát. Každý z retinoidů působí trošku jinak a jeho používání má svá specifika, jejich účinnost je ale léty zkušeností prověřená. Nejvíce znalostí a potvrzení o účinnosti máme ale v současnosti stále o „pionýrovi“ z řady vitamínu A, retinolu.

Retinol obnovuje mladistvý vzhled pleti. Je-li pleť negativně ovlivněna vnějším prostředím, a to si pište, že je, ať už se jedná o znečištění, ultrafialové záření nebo jen aplikací látek, které pro ni nejsou zcela přirozené, objevuje se její poškození. To může mít podobu různých vyrážek, erytému, dermatitid, ale přirozeně také předčasného stárnutí, nedokonalostí, povolení pleti, ztrátu objemu či akné, rozšířených pórů či „černých teček“. Retinol přitom dokáže proti všem těmto problémům zakročit.

Retinol a další účinné látky

V momentě, kdy retinol nanesete na pleť, začíná společně s dalšími účinnými látkami v produktu okamžitě pracovat na tom, aby zlepšil vzhled pleti. Pokud totiž nezvolíte čistý vitamín A v podobě kapslí, jako v případě Monodermá A15, dá se předpokládat, že budete na pleť aplikovat retinolové sérum, které většinou vedle vitamínu A obsahuje i další aktivní látky. V případě sér britské značky Medik8 navíc vitamín E pro zklidnění, hydrataci a posílení pleti a jojobový či světlicový olej.

RETINOL 3TR RETINOL 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky! 1 020 Kč

Výsledkem pravidelné aplikace je vypnutá, zpevněná pleť, která má rozzářený vzhled a jemnou texturu. Už žádné šupinky či hrubá kůže. S šupinkami na pleti nicméně musíte počítat, pokud s aplikací retinolu startujete. Pleť si na něj totiž musí nejdřív zvyknout.

Jak si vybrat správný produkt s retinolem?

Pozor si dejte na obal produktu. Retinol je totiž citlivý na světlo. Je-li produkt s ním v průsvitné lahvičce či dóze, může se stát, že dojde v průběhu používání ke snížení jeho účinnosti.

Při výběru produktu byste měli přihlédnout i k typu vaší pleti. Krémy jsou typicky vhodnější pro sušší pleť a gely, gel – krémy či séra pro pleť normální, kombinovanou či mastnou s výskytem akné. Výjimkou jsou taková séra, která mají olejovou složku. Ta redukuje vysoušení pleti retinolem, a naopak pleť hydratuje, proto jsou vhodná i pro pleť suchou. Vybírat byste zároveň měli tak, aby produkt zapadl do vaší péče o pleť. Pokud jste například zvyklí používat již jeden noční krém bez obsahu retinolu, s retinolem je lepší zvolit jiný typ produktu, jako je sérum či čisté vitamínové kapsle, protože retinol jako takový je třeba na pleť aplikovat výhradně večer. Na slunečním záření totiž ztrácí svoji účinnost, a jeho aplikace by pro vás tedy byly vyhozené peníze.

Fotostabilní retinoidy

Jinak je to ale s některými deriváty retinolu, jmenovitě molekulou retinyl retinoate. Tu vyvinuli vědci firmy Medik8, aby měla stejně blahodárný vliv na stárnoucí pleť, ale zároveň ji nedráždila a byla fotostabilní. Po letech bádání přinesl jejich výzkum ovoce a světlo světa spatřila tato molekula, která je nyní základem několika jejich produktů. Ty přislibují ještě silnější účinek než retinol, ale zároveň umožňují aplikaci nejen večer, ale i ráno.

R-RETINOATE DAY & NIGHT R-RETINOATE DAY & NIGHT Super jemné sérum R-RETINOATE DAY & NIGHT představuje průlom v anti-ageing péči o pleť. Redukuje všechny známky stárnutí pleti - vrásky, povolení pleti, pigmentace a stařecké skvrny. První výsledky jsou viditelné již po 6 týdnech. Užijte si sílu unikátní molekuly retinyl retinoate v tomto denním séru s vitamínem A.  4 470 Kč

U produktů s retinoidy můžete typicky vybírat vedle konzistence také dle výše jejich koncentrace. Molekula retinyl retinoate má koncentraci jen jednu, v případě retinolu či retinaldehydu to ale neplatí. U retinolu i retinaldehydu byste měli vždy začínat s nižší koncentrací. Nejste-li nováčkem v jejich užívání, ale již s jejich aplikací máte zkušenost, můžete přistoupit ke střední koncentraci. V případě nadměrné pigmentace a hlubších vrásek pak sáhněte po nejvyšší koncentraci. Jestli vaše pleť nebude vyšší koncentraci účinné látky dobře snášet, můžete střídat produkty o vyšší a nižší koncentraci. Vaše pleť díky tomu nebude ochuzená o benefity, které retinoidy přináší, zároveň tak ale budete redukovat její případné podráždění.

CRYSTAL RETINAL 6 CRYSTAL RETINAL 6 Super silné noční sérum proti vráskám s 0,06% retinaldehydem, který je ještě účinnější než klasický retinol. Stárnoucí pleť díky CRYSTAL RETINAL 6 získá mladistvou pevnost, pružnost a jas. 2 070 Kč

Jak je to s mýty o retinolu a retinoidech?

Při používání retinoidových produktů nesmím používat exfoliační produkty s AHA a BHA

Pro nejlepší omlazení byste naopak měli používat jak produkt s jemnými kyselinami, tak s retinolem. Jak se dozvíte v dalším mýtu, retinol totiž skutečně nepodporuje exfoliaci pleti, jakkoliv se to donedávna vehementně tvrdilo.

AHA a BHA kyseliny jsou navíc vůči pleti jemné, hydratují ji a pomáhají jí rychleji zbavit se své svrchní vrstvy odumřelých buněk. S věkem se totiž tento „koloběh“ kožních buněk zpomaluje, a trvá déle, než se buňky od povrchu odloučí.  Díky exfoliaci se kůže stane propustnější i pro retinol, který tím pádem může působit nejen na povrchu pleti, ale také v jejích hlubších vrstvách na úrovni DNA, kdy mimo jiné stimuluje produkci kolagenu a podporuje stabilitu elastinu.

Retinoidy stimulují exfoliaci

Snad největší mýtus, co se k retinoidům váže, společně s tím, že retinoly zvyšují riziko spálení sluníčkem, je v současnosti také vyvrácen. Po aplikaci produktu totiž často dochází k olupování pleti a zarudnutí, což však není dáno tím, že by stimuloval exfoliaci pleti, ale pouhým jejím podrážděním, jehož je olupování vedlejším projevem. Nejedná se proto o stejnou exfoliaci, jako třeba v případě AHA kyselin. Právě proto můžete produkty s jemnými kyselinami a retinolem bez problému kombinovat.

Retinol a retinaldehyd nesmíte aplikovat ráno…

… protože se můžete spálit od sluníčka. Tohle je další z velkých mýtů kolujících o retinolu a retinoidech. Faktem je, že nejsou na slunečním záření stabilní a po osvitu ztrácí svoji účinnost. Není vhodné jej tedy aplikovat ráno, protože není účinný. Nemá to ale nic společného se spálením pleti. Kde se tento mýtus vzal? V prvotních studiích týkajících se retinolu popisovali lidé, že po jeho aplikaci vyšli na sluníčko a okamžitě se spálili. Začervenání jejich pleti bylo ale spíš dáno vystavením pleti horku než UV paprskům. Současné studie naopak podobný problém vyvracejí s tím, že retinoidy rozhodně nijak nesnižují minimální erytémovou dávku, která určuje, kolik UV paprsků může kůže pojmout, aniž by se spálila.

Retinoidy nepatří na oční okolí…

… protože je prý příliš citlivé na jejich aplikaci. Ale kdepak, právě v očním okolí bývá nejvíc patrné stárnutí pleti, tak proč nezlepšit jeho vzhled aplikací těchto aktivních látek? Na oblast očního okolí se obvykle doporučuje nižší koncentrace aktivní látky, protože je zde pleť jemnější. Podobně, jako si zvyká pleť na obličeji, zvykne si na retinoidy i oční okolí. Počítejte s lehkým podrážděním, začervenáním a šupinkami na pleti. Existuje navíc celá řada produktů s retinoidy určená přímo na péči o oční okolí.

Ve chvíli, kdy se objeví podráždění pleti, přestaňte produkt používat

Bohužel, k retinoidům, vyjma retinyl retinoate, jemné podráždění pleti prostě může patřit. Záleží ale na vašem typu pleti. Pro někoho i koncentrace 0,3 % vitamínu A nemusí být problém, u jiného typu pleti se objeví šupinky po 0,1 % koncentraci. Pokud se ale podráždění objeví, vězte, že jde o součást omlazujícího procesu. Proto se doporučuje retinoidy první měsíc používat jen ob den. Držte se tohoto schématu.

Používejte retinol správně! Používejte retinol správně! Existuje mnoho průzkumů, které ukazují, že je retinol (forma vitamínu A) jednou z nejúčinnějších, volně prodejných látek, co se péče o pleť týče. Navzdory jeho popularitě ovšem panuje jistý zmatek ohledně toho, jak retinol do péče zahrnout tak, abyste se mohli těšit z jeho pozitivních účinků.

Během dvou až tří týdnů, nejpozději během 1 měsíce si pleť na vitamín A, respektive kyselinu retinovou, na níž se v kůži přeměňuje, zvykne a začne ji tolerovat. Z jeho aplikace skutečně nemusíte mít obavy!

S článkem souvisí tyto výrobky:

Doprava zdarma
CRYSTAL RETINAL 10
Užijte si viditelný anti-aging a redukci vrásek během noci s ultra silným nočním sérem s vitamínem A
100% vegan
2 670 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Vitamíny můžete sníst, nebo je nanést na pleť. Co je pro kůži lepší?
Omlazení pleti15.5.2018

Vitamíny můžete sníst, nebo je nanést na pleť. Co je pro kůži lepší?

Může být topická aplikace vitamínů a živin alternativou jejich ústního užívání pro zdraví pleti?

Kyselina hyaluronová může mít různou molekulární hmotnost. Která má nejlepší účinek?
Omlazení pleti4.5.2018

Kyselina hyaluronová může mít různou molekulární hmotnost. Která má nejlepší účinek?

V poslední době zaznívají názory, že kyselina hyaluronová není příliš účinná proti vráskám, jemným linkám a povoleným konturám pleti, ale že je jen dobrým hydratačním činidlem. Na vině má být její molekulární hmotnost.

Medik8 připravil velký refresh svých produktů. Těšte se na nižší ceny, a ještě lepší produkty
Omlazení pleti1.5.2018

Medik8 připravil velký refresh svých produktů. Těšte se na nižší ceny, a ještě lepší produkty

Britská značka Medik8, odborník na péči o pleť podloženou vědeckým výzkumem tvořenou lékařskou kosmetikou, především na bázi vitamínů, vstupuje do další fáze svého vývoje. A vy můžete být při tom!

Omládněte o pár let, alespoň vzhledově. Díky těmto aktivním látkám
Omlazení pleti20.4.2018

Omládněte o pár let, alespoň vzhledově. Díky těmto aktivním látkám

Které účinné ingredience působí nejlépe proti vráskám, zpevňují pleť, odstraní hyperpigmentaci a celkově zlepšují vzhled stárnoucí pleti?

Noční krém proti vráskám, denní krém, sérum. Jaké látky by měly obsahovat?
Omlazení pleti27.3.2018

Noční krém proti vráskám, denní krém, sérum. Jaké látky by měly obsahovat?

Jaké látky zkrášlí a omladí vaši pleť ráno a které jsou naopak nejlepší večer? Co by měl obsahovat nejlepší noční krém proti vráskám a co by nemělo chybět v hydratačním séru?