Seriál o kyselině hyaluronové: Věděli jste, že jí máte právě teď v těle 15 gramů?

Seriál o kyselině hyaluronové: Věděli jste, že jí máte právě teď v těle 15 gramů?

Název kyselina hyaluronová v posledních letech zaznamenali ve spojení s bojem proti vráskám snad všichni. Že tahle šikovná pomocnice opravdu funguje, to už je prokázáno. My si ji ovšem tentokrát představíme z trochu jiného pohledu. Startujeme o ní totiž celý článkový seriál!

Nebudeme vás zatěžovat zbytečnou biologií a chemií, pro začátek si vystačíme s tím, že kyselina hyaluronová se řadí mezi polysacharidy, konkrétně mezi ty typy polysacharidů, které patří k hlavním složkám bunečných stěn a mezibuněčné hmoty. V těle se nejčastěji vyskytuje jako anion této kyseliny, hyaluronan.

Co je na kyselině hyaluronové nejdůležitější? Ze všech vědě známých látek má nejlepší schopnost vázat na sebe vodu.

 

Kyselina hyaluronová udrží uvnitř buněk enormní množství vody. Dokonce více než tisícinásobek své vlastní váhy!

Kdybychom se bavili pouze o vlivu na pokožku a vrásky, dochází díky jejím hydratačním vlastnostem ke zjemnění a vyhlazení vrásek. Protože zlepšuje krevní cirkulaci, buňky se díky ní zbaví nepotřebných přebytků. Kyselina hyaluronová má ovšem na naše tělo mnohem větší vliv – podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá udržet tvar tkání a jejich funkčnost, chrání organismus proti zhoubným účinkům volných radikálů, udržuje v pořádku naše klouby a oči.

A jak je to s větičkou z titulku?

Kyselina hyaluronová je našemu tělu vlastní. Najdeme ji v pokožce, svalech, chrupavkách, šlachách a dokonce v očním sklivci. Právě díky ní má sklivec svoji typickou gelovou konzistenci. V průměrném lidském těle bychom jí „navážili“ asi 15 gramů. Třetina z tohoto množství se každodenně promění a syntetizuje. Hladina jí tedy neustále lehce kolísá.

 

     

1000 miligramů čisté kyseliny hyaluronové může vázat přes pět a půl litru vody!     

S přibývajícím věkem ovšem její koncentrace v těle klesá. V důsledku toho je naše pokožka méně elastická, objevují se na ní vrásky, klesá její hydratace a celkově se projevuje stárnutí. A to už vůbec nezmiňujeme bolesti kloubů. Kyselina hyaluronová je totiž jednou z hlavních složek kloubního mazu, který je, jak víme, zodpovědný za hladký pohyb kloubů - bez něj by naše kolena vrzala jak ježibabě z pohádky.

 

Kyselinu hyaluronovou je tedy nutné tělu s přibývajícím věkem dodávat, ať už injekčně pro zdraví kloubů nebo topicky pro mladistvě vypadající pleť bez vrásek. Vyberte si v našem e-shopu ty nejlepší produkty.

Starší články:
Celebrity jsou bez vrásek díky výplním Princess
Omlazení pleti30.5.2014

Celebrity jsou bez vrásek díky výplním Princess

Herečka Vilhemová, modelka Faltýnová i zpěvačka Pártlová prozradily tajemství jejich mladě vypadající pleti bez vrásek. Oblíbily si zázrak značky Princess. Jde o výplňový materiál čisté kyseliny hyaluronové - extrémně účinné látky proti vráskám.

Video recenze na Retinol Eye TR a Dermaheal Super Brightening Mask
Omlazení pleti23.4.2014

Video recenze na Retinol Eye TR a Dermaheal Super Brightening Mask

Znáte Lukáše a jeho upřímné výpovědi o kosmetice? Jeho hledáčku neunikl ani Medaprex. Otestoval naši Dermaheal Super Brightening masku a rozjasňující oční sérum Retinol Eye TR.

Opalovací krém na předčasné stárnutí pokožky nestačí
Omlazení pleti5.4.2014

Opalovací krém na předčasné stárnutí pokožky nestačí

Předtím než se vrhneme na sluníčko, neměli bychom zapomínat, že je to primární faktor předčasného stárnutí pokožky! Minimalizujte ho dodržováním 2 zásad.

Věděli jste, že Medik8 má patentovanou technologii pro hydratační krémy?
Omlazení pleti10.3.2014

Věděli jste, že Medik8 má patentovanou technologii pro hydratační krémy?

Bez ohledu na věk a typ pleti patří do základní péče o pleť zajištění vysoce kvalitní hydratace a sluneční ochrany. Firma Medik8 má vlastní patentovanou technologii, díky které vyvinula řadu Hydr8 speciálně pro tento účel.

Žhavý Firewall je 5x účinnější než jiné antioxidanty!
Omlazení pleti22.2.2014

Žhavý Firewall je 5x účinnější než jiné antioxidanty!

Inovativní kosmetická značka Medik8 se s oblibou účastní objektivních testů účinných látek ve svých výrobcích. Nejnověji se testovalo jejich antioxidační sérum Firewall. A výsledky? Překvapivé...