Nabijte svoji ochranu před sluníčkem kyselinou ferulovou

Nabijte svoji ochranu před sluníčkem kyselinou ferulovou

S příchodem jara nám sluníčko svými paprsky začíná dodávat nejen větší dávku vitamínu D, ale nese s sebou i riziko předčasného stárnutí pleti, nadměrné pigmentace nebo dalších nežádoucích projevů spojených s expozicí UV záření.

Všichni už jste určitě slyšeli nebo četli (minimálně u nás v Medaprexu se to snažíme zdůrazňovat pořád) o tom, jak důležitá je každodenní aplikace širokospektrální ochrany před UV paprsky. Jenže to zdaleka není všechno, čím svou pleť můžete podpořit. Přihoďte si do péče produkt s kyselinou ferulovou!

Antioxidant jako víno

Kyselina ferulová je silný antioxidant. V přírodě se vyskytuje v rostlinách, jako je rýže či oves, najdeme ji také v semenech různého ovoce, třeba pomerančů a jablek, ale také v mnoha druzích zeleniny a ořeších. U rostlin navyšuje jejich ochranu před vnějšími vlivy.

Tato biochemicky aktivní fytochemikálie, kterou najdeme ve stěnách rostlinných buněk, je společně s kyselinou dihydroferulovou složkou lignocelulózy, látky propojující lignin a polysacharidy. Díky lignocelulóze jsou pak buněčné stěny rostlinných buněk dostatečně pevné, čímž se posiluje vlastní ochranný systém rostlin.

Proti volným radikálům

Jako všechny antioxidanty, také kyselina ferulová dokáže zvrátit škodlivý vliv volných radikálů na organismus. V případě topické aplikace pak zvrátí negativní vliv volných radikálů na pokožku.

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, kterým chybí jeden párový elektron. Jak se jej snaží neustále získat a stabilizovat se, kradou elektrony okolním molekulám, které tím pádem poškozují a vzniká řetězová reakce.

Přečtěte si o tom tady:

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky O antioxidantech se v poslední době hovoří stále více jak ve vědeckých kruzích, tak mezi laiky. Doplňky stravy a kosmetické přípravky s obsahem antioxidantů se objevují víc a víc, a samozřejmě je najdete i v našem e-shopu. Antioxidanty a jejich zdravotní benefity také milují média. Nicméně i přes tuto pozornost, které se jim dostává, spousta lidí stále neví, co to vlastně antioxidanty jsou a jak fungují. A proto jsme tu my s naším vševysvětlujícím článkem!

Stárnutí kvůli radikálům

Řetězová reakce volných radikálů v kůži pak ničí kolagen a elastin. Může být i příčinou podráždění pleti, zánětu, a dokonce onemocnění, jako je rosacea.

Volné radikály v pleti vznikají třeba působením ultrafialových paprsků, stresu, ale i vlastní metabolickou aktivitou kůže. Tak úplně se jich tedy zbavit nemůžeme, a proto je fajn zásobit pleť antioxidanty. Jedním z nejsilnějších je vitamín C čili kyselina askorbová, včetně jejích různých forem. A právě s vitamínem C se skvěle páruje kyselina ferulová. Ta sice bezvadně funguje sama o sobě, ale ve spojení s dalšími účinnými látkami se z ní stává hotová superstar.

Účinná proti mnoha typům radikálů

Hlavním mechanismem, jak působí kyselina ferulová v kůži, je tedy antioxidace, díky níž zpomaluje proces stárnutí daný oxidačním stresem, tedy působením volných radikálů. Neutralizuje konkrétně hydroxylové radikály, peroxynitrit, superoxid a oxid dusnatý. Její antioxidační kapacita plyne z její fenolické struktury, u níž je typický hojný výskyt dvojných a jednoduchých uhlíkových vazeb kolem fenolického jádra. Kyselina ferulová je schopna utvářet rezonančně stabilizované radikály. Právě ty jsou zodpovědné za její velký antioxidační potenciál. Tento stabilizovaný fenoxylový radikál je již jen minimálně reaktivní, a navíc není schopen pokračovat v radikálové řetězové reakci.

Protože je kyselina ferulová mírně lipofilní, snadno prochází přes hydrolipidovou bariéru nejsvrchnější vrstvy kůže stratum corneum. Prochází jí snadno jak za neutrálního, tak za kyselého pH, což značí, že do kůže může prostoupit jako ve formě volné kyseliny, tak ve své disociované formě.

Kombinujte s céčkem a éčkem

Sama kyselina ferulová může při topické aplikaci zvrátit poškození kůže slunečním zářením a redukovat viditelného známky jejího stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky. Když ji ale v produktu zkombinujete s vitamínem C a vitamínem E, její efekt se ještě násobí. Navyšuje totiž stabilitu vitamínu C a vitamínu E a fotoochranu pleti, zejména před poškozením UVB paprsky a souvisejícím erytémem.

V synergii s vitamíny C a E maximalizuje sílu etylované kyseliny askorbové, kterou využíváme v sérech Medik8. Ta se stává dokonce ještě o něco silnějším antioxidantem, jakmile zreaguje s volným radikálem, kdy následně kyselina askorbová obnoví její antioxidační potenciál.

Posílí váš opalovací krém

Vedle toho je kyselina ferulová účinnou látkou podporující vlastní ochranu pleti před UV paprsky. Díky tomu navyšuje účinnost opalovacích krémů a dalších produktů s širokospektrální ochranou, které nanášíte po její aplikaci.

Určitě víte, že topická aplikace vitamínu C a vitamínu E posiluje vlastní odolnost pleti před ultrafialovým zářením. Pokud ne, přečtěte si o tom v tomto článku:

Připravte svou pleť na letní sluneční paprsky vitamíny. Dejte si je rovnou na kůži! Připravte svou pleť na letní sluneční paprsky vitamíny. Dejte si je rovnou na kůži! Hlavně vitamín C a vitamín E jsou pro zdravou pleť v létě nejdůležitější, podporují totiž její přirozenou ochranu před škodlivým vlivem ultrafialového záření.

V takové trojkombinaci pak může kyselina ferulová podle této studie znásobit až osmkrát účinnost vašeho běžného širokospektrálního ochranného produktu! Maximum z ní „vytřískáte“, když ji aplikujete v podobě séra a po jeho vstřebání nanesete denní krém s UVA/UVB ochranou. A nejde jenom o to, že posiluje pleť v boji se slunečním zářením, ale zlepšuje také stav pleti, která je již sluníčkem poškozená. Stimuluje totiž vlastní regenerační procesy v kůži.

Ferulovou proti stařeckým skvrnám

Struktura kyseliny ferulové je velmi podobná aminokyselině tyrozinu. Předpokládá se proto, že inhibuje formování melaninu tím, že je konkurencí tyrozinu pro vstup do enzymu tyrozináza, který je hlavní příčinou vzniku nadměrné pigmentace. Tyrozin je totiž stavebním kamenem při syntéze melaninu, takže aplikace kyseliny ferulové, která jeho aktivitě konkuruje, pozastavuje vznik melaninu v kůži. Pleť je tak díky tomu rozjasněná, barevně sjednocená a bez viditelných pigmentových ložisek.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Doprava zdarma
SUPER C FERULIC
Povyšte svojí ranní péči o pleť na vitamínový rituál pro omlazení s nejsilnějším antioxidačním sérem
100% vegan
V těhotenství a při kojení
2 070 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Kde se bere akné a mastná, lesklá pleť?
Problémy s pletí9.4.2019

Kde se bere akné a mastná, lesklá pleť?

Mastná pleť, její neustálý lesk, jemuž nelze zabránit ani opakovaným pudrováním, a k tomu čas od času pár pupínků - typický problém, který někdy v průběhu života potrápí přes tři čtvrtiny lidí.

Péče o citlivou aknózní pleť je oříšek. Vsaďte na beta-glukany
Problémy s pletí24.2.2019

Péče o citlivou aknózní pleť je oříšek. Vsaďte na beta-glukany

Vybrat správnou péči o pleť, která trpí na akné, ale zároveň je přecitlivělá, nebo dokonce v některých lokalitách také vysušená, bývá komplikované. Některé lokality je třeba čistit a ulevit jim od kožního mazu, jiné naopak zahrnout hydratací. A celkově pleť potřebuje obnovit fungování ochranné kožní bariéry. Jedním z typů aktivních látek, které mohou zdraví a krásu pleti podpořit, jsou beta-glukany.

Za stařecké skvrny a nadměrnou pigmentaci může slunce. Stejně jako za 80 % projevů předčasného stárnutí pleti
Problémy s pletí21.2.2019

Za stařecké skvrny a nadměrnou pigmentaci může slunce. Stejně jako za 80 % projevů předčasného stárnutí pleti

Jakkoliv se tmavým flekům na pokožce přezdívá stařecké skvrny, neformují se v důsledku stárnutí pleti, ale její nedostatečné ochrany před slunečním zářením. Kůže si totiž pamatuje každé poškození sluncem, a dá vám to po letech pořádně najevo. A zdaleka to není jen nadměrná pigmentace, na co má sluníčko vliv. Je také příčinou vrásek, úbytku pevnosti i elasticity pleti.

Hydratace suché pleti snadno a rychle. Pomohou vám hydratační magnety a glycerin
Problémy s pletí19.2.2019

Hydratace suché pleti snadno a rychle. Pomohou vám hydratační magnety a glycerin

A vedle toho také další aktivní látky, které najdete v různých kosmetických produktech. Jak vlastně pleť vodu čerpá a zadržuje?

Micelární voda, micelární pěna a další micelární produkty. Jak fungují?
Problémy s pletí1.1.2019

Micelární voda, micelární pěna a další micelární produkty. Jak fungují?

Slovo micelární se v poslední době skloňuje v různých pádech i spojeních. Co je na micelární produktech tak převratného, a proč se nyní vyhřívají na výsluní popularity?