Glukosamin

Tělu vlastní sloučenina důležitá pro zdraví kloubů

Glukosamin je jedním z klíčových prvků v chrupavkách, řada osob jej proto užívá v podobě doplňků stravy pro zlepšení stavu kloubů, především při onemocněních jako artróza a osteoartróza. Přirozeně se vyskytuje v synoviální tekutině, kostní dřeni, ale také v kostech zvířat, měkkýších a houbách.

Doplňky stravy na klouby

Pro potřeby doplňků stravy se glukosamin typicky získává ze schránek měkkýšů, lze nicméně vyrobit i synteticky v laboratoři. Glukosaminu existuje vícero typů, nejběžnější a nejčastěji užívaný je glukosamin sulfát, objevuje se také glukosamin hydrochlorid a N-acetyl-glukosamin. V doplňcích stravy se pak běžně glukosamin kombinuje s chondroitinem (chondroitin sulfát, látka typově podobná glukosaminu, která se taktéž přirozeně vyskytuje v kloubech), MSM nebo žraločími chrupavkami.

Kloubní chrupavky sestávají z pružné, ale zároveň velmi pevné pojivové tkáně, která umožňuje hladký pohyb kostí v kloubech. Se stárnutím organismu se nicméně chrupavky stávají stále méně pohyblivými a dochází k jejich postupnému rozpadu. Podle některých studií nicméně může glukosamin jejich degradaci zpomalit. Vliv má pravděpodobně obsažená síra, která se prostřednictvím glukosaminu do kloubů dostane. Podobně jako bílkovin kolagenu a elastinu, také glukosaminu s vyšším věkem ubývá, což se negativně projevuje (nejen) na zdraví kloubů.

Podporuje hubnutí

Řada osob proto volí příjem glukosaminu v podobě doplňků stravy. Důvodů, proč je lidé užívají, je více, vedle osteoartrózy a revmatoidní artrózy se glukosamin využívá i jako podpora hubnutí, pro zlepšení zdravotního stavu močového měchýře, při glaukomu, bolestech kloubů a zad anebo při onemocněních, jako je roztroušená skleróza, ulcerativní kolitida, zánětlivé onemocnění střev či AIDS.

Hlavní je nicméně užívání glukosaminu na klouby, kdy může zlepšit jejich fungování a ulevit od bolestí, otoků a tuhnutí. Nejlepší výsledky přináší doplňky stravy, které vedle glukosaminu obsahujé také zmíněný chondroitin.

Glukosamin je obecně v podobě doplňků stravy přijímán jako bezpečný, rizikový je však pro osoby s astmatem, jež může zhoršovat. Při jeho užívání se mohou objevit i negativní vedlejší účinky jako závratě, pálení žáhy, únava, průjem i zácpa, bolesti hlavy či kožní vyrážky.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
6 účinných látek v silné koncentraci, které vám pomůžou ulevit při bolestech kloubů! ARTENAL pomáhá podpořit
529 Kč
Skladem - ihned posíláme