Stařecké skvrny na rukou. Vážně chcete mít ruce staré dámy?

Stařecké skvrny na rukou. Vážně chcete mít ruce staré dámy?

Nadměrná pigmentace je potvora, a když už se jednou objeví, není snadné se jí zbavit. Vyžaduje to píli a trpělivost. Proto je lepší proti ní působit preventivně!

O tom, že je třeba chránit naši pleť před ultrafialovým zářením, abyste ji chránili před předčasným stárnutím a vráskami, a před závažnou rakovinou kůže, už jste pravděpodobně slyšeli. Bývá běžné, že svůj obličej a dost možná i dekolt před UV paprsky patřičně chráníte. Nezapomínáte ale na své ruce?

Stárnutí je vidět hlavně na rukou

Ruce dostávají dávku ultrafialového záření téměř celoročně, každý den, kdykoliv vyjdete ven z domu. Právě proto bývá často na rukách (společně s očním okolím, kde je nejjemnější kůže na těle a zcela nebo téměř zde chybí podkožní tuk) jako první vidět stárnutí, respektive předčasné stárnutí kůže.

Často se říká, že jsou to ruce, které prozrazují skutečný věk osoby, a toto tvrzení je pravdivé. Podobně by na tom byl i obličej, kdybychom mu věnovali, nebo spíše nevěnovali takovou péči jako rukám. Na ruce ale trochu kašleme, a výsledkem je povolení kůže na nich a rozvoj stařeckých skvrn. Když se k tomu připočte snížená schopnost hojení a regenerace kůže v pozdějším věku, a tím pádem i horší vzhled jizev, vaše ruce mohou nakonec vypadat jako by patřily i o dost starší osobě, než jakou ve skutečnosti jste.

Co to vlastně stařecké či játrové skvrny jsou?

Drobné i větší tmavé plochy na kůži, které se mohou lišit svým rozsahem i odstínem. Malé mohou být jako pihy, svůj rozsah však mohou zvětšovat až zhruba do průměru 1,3 cm. Pokud se jich na kůži vyskytuje větší množství, stávající se viditelnějšími. Nejčastěji se objevují právě na rukou, ale najdete je třeba i na ramenou, zádech, nártech či obličeji, zkrátka v lokalitách, na něž dopadá nejvíce slunečních paprsků.

Běžně se začínají formovat kolem padesátky, výjimkou ale nejsou ani u mnohem mladších osob, zejména pokud tyto osoby tráví či trávily hodně času na sluníčku, bez adekvátní ochrany. Vznikají na všech typech pleti, obzvláště se jim ale „daří“ u osob se světlou pletí.

 Stařecké skvrny nejsou nebezpečné

Stařecké skvrny mohou připomínat kancerózní léze. Ale můžete být v klidu, jedná-li se skutečně o stařecké skvrny, jsou zcela neškodné a nepotřebují žádnou léčbu. To ovšem neplatí v momentě, kdy začnou měnit svůj vzhled, barvu či velikost nebo začínají svědit, krvácet a být citlivé. Pak se totiž nejedná o stařecké skvrny, ale může jít o projevy melanomu, vážné formy rakoviny kůže. Jestliže něco takového pozorujete na své pokožce, měli byste okamžitě navštívit dermatologickou ordinaci. Co se ale týče stařeckých skvrn, jde o čistě kosmetický problém, který lze řešit.

Příčinou vzniku stařeckých skvrn jsou nadměrně aktivní pigmentové buňky. Ultrafialové záření v nich navyšuje produkci kožního barviva melaninu. V místech, kam během života často a dlouhodobě paprsky dopadají, se melanin vyskytuje ve vyšších koncentracích a začíná se kumulovat. A stařecké skvrna je na světě. Nejedná se ale jen o přirozené sluneční záření, úplně stejný účinek mají i solária.

Jak tomu všemu zabránit?

Není to těžké, ideální je zaměřit se na prevenci. První zásadou je vyhýbat se přímému slunci, alespoň v době mezi desátou a čtrnáctou hodinou, kdy slunce pálí nejsilněji.

Druhou zásadou je pleť před slunečními paprsky chránit. Spolehněte se na vhodný krém s širokospektrální sluneční ochranou a hřbety rukou pravidelně mažte. Volit můžete běžný opalovací krém, nebo krém určený přímo na ruce se zabudovanou širokospektrální ochranou. Aplikujte jej asi patnáct až třicet minut předtím, než opustíte domov. Tak jako v případě obličeje, také na rukou aplikaci ochranného krému pravidelně opakujte, zejména pokud si často ruce myjete nebo hrozí riziko jeho setření.

Když už stařecké skvrny máte...

Jestliže už stařecké skvrny máte, je třeba přistoupit k akčnímu plánu, který zahrnuje jak prevenci vzniku další hyperpigmentace, tedy výše uvedené zásady, tak jejich samotnou redukci. Zesvětlení nadměrné pigmentace lze dosáhnout několika způsoby. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o ztmavení nejhlubší vrstvy epidermis, pro účinnou redukci je třeba, aby přípravky či procedury přes celou hloubku pokožky prostoupily.

Mírnou hyperpigmentaci dokáží redukovat produkty s retinolem a vitamínem C, v případě výrazných tmavých skvrn je třeba přistoupit přímo k zesvětlujícím přípravkům, které obvykle obsahují některé z následujících aktivních látek – kyselinu kójovou, glykolovou, sepiwhite, arbutin, glukonolakton či oxy-resveratrol. Proti nadměrné pigmentaci lze použít také produkty s hydrochinonem, u něhož se však stále řeší jeho možná zdravotní závadnost a mutagenita. Jeho prodej a distribuce je zakázán ve státech Evropské Unie, Japonsku a Austrálii, v současnosti je navržen i jeho zákaz v USA. Ačkoliv je možné si produkty s hydrochinonem koupit přes internet, jeho aplikaci rozhodně nemůžeme doporučit.

Jaké jsou další možnosti, jak se zbavit stařeckých skvrn?

S článkem souvisí tyto výrobky:

Doprava zdarma
SUPER C FERULIC
Povyšte svojí ranní péči o pleť na vitamínový rituál pro omlazení s nejsilnějším antioxidačním sérem
100% vegan
V těhotenství a při kojení
2 070 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Boříme 3 největší mýty o retinolu a dalších retinoidech
Omlazení pleti22.5.2018

Boříme 3 největší mýty o retinolu a dalších retinoidech

Retinol a retinoidy celkově si poradí s povolenými konturami pleti, ucpanými póry, a dokonce i nadměrnou pigmentací. Bez ohledu na váš věk nebo typ pleti dokáží s pletí udělat přímo zázraky. Koluje ale kolem nich dost mýtů…

Vitamíny můžete sníst, nebo je nanést na pleť. Co je pro kůži lepší?
Omlazení pleti15.5.2018

Vitamíny můžete sníst, nebo je nanést na pleť. Co je pro kůži lepší?

Může být topická aplikace vitamínů a živin alternativou jejich ústního užívání pro zdraví pleti?

Kyselina hyaluronová může mít různou molekulární hmotnost. Která má nejlepší účinek?
Omlazení pleti4.5.2018

Kyselina hyaluronová může mít různou molekulární hmotnost. Která má nejlepší účinek?

V poslední době zaznívají názory, že kyselina hyaluronová není příliš účinná proti vráskám, jemným linkám a povoleným konturám pleti, ale že je jen dobrým hydratačním činidlem. Na vině má být její molekulární hmotnost.

Medik8 připravil velký refresh svých produktů. Těšte se na nižší ceny, a ještě lepší produkty
Omlazení pleti1.5.2018

Medik8 připravil velký refresh svých produktů. Těšte se na nižší ceny, a ještě lepší produkty

Britská značka Medik8, odborník na péči o pleť podloženou vědeckým výzkumem tvořenou lékařskou kosmetikou, především na bázi vitamínů, vstupuje do další fáze svého vývoje. A vy můžete být při tom!

Omládněte o pár let, alespoň vzhledově. Díky těmto aktivním látkám
Omlazení pleti20.4.2018

Omládněte o pár let, alespoň vzhledově. Díky těmto aktivním látkám

Které účinné ingredience působí nejlépe proti vráskám, zpevňují pleť, odstraní hyperpigmentaci a celkově zlepšují vzhled stárnoucí pleti?