Pigmentové skvrny způsobuje slunce i teplo. Naštěstí se jich lze zbavit

Pigmentové skvrny způsobuje slunce i teplo. Naštěstí se jich lze zbavit

Tmavé skvrny jsou vedle vrásek jedním z nejčastějších problémů s pletí, které ženy v dospělosti řeší. Bohužel se jedná i o jeden z nejsložitějších. Kožní buňky totiž mají vlastní paměť a čím déle hyperpigmentací trpíte, tím náročnější je její zesvětlení. Co je však ještě horší, stačí jen trochu ultrafialových paprsků a tmavé skvrny jsou zpátky. Věděli jste, že jejich vzhled ještě zhoršuje teplo způsobující přehřátí pleti?

Kolem třicátého roku života se na pleti mohou začít objevovat drobné tmavší skvrnky. Za hlavní příčinu nadměrné pigmentace bývá považováno sluneční záření, role tepla není nicméně zanedbatelná. Vyvarovat byste se měli i silné mechanické exfoliace, která může aktivitu melanocytů aktivizovat a zvětšovat množství produkovaného pigmentu, a vliv mají hormony a genetické dispozice:

Hormony

Hormony, především estrogen a progesteron, mohou zapříčinit větší produkci melaninu, což má za následek jeho hromadění v kůži a vznik tmavých skvrn. Při užívání hormonální antikoncepce nebo v těhotenství je kvůli těmto hormonům vyšší riziko toho, že se na pleti objeví tmavé skvrny známé jako melasma.

Genetika

Ačkoliv považujeme za hlavního viníka tmavých fleků na pleti slunce, u řady lidí hrají hlavní roli vrozené dispozice, tedy to, že mají zkrátka v kůži více melaninu než ostatní. Sluneční záření ho jen rychleji „vytáhne“. Také pihy jsou genetická záležitost. Větší množství kožních buněk produkujících pigment se přenáší z rodičů na potomky.

Věk

Tmavě zbarvené kožní buňky vystupují s rostoucím věkem k povrchu kůže. Ne nadarmo se hyperpigmentaci přezdívá stařecké skvrny.

Sluníčko

Ultrafialové záření je dobře známou příčinou nadměrné pigmentace, kterou snad netřeba ani zmiňovat. Vliv ale hraje i teplo, které stejně jako sluneční paprsky stimuluje produkci kožního barviva melaninu a zhoršuje vzhled pigmentace. 

Nedostatky pleti a jizvičky

Tmavé skvrny mohou mít příčinu také v zánětu v pleti, a následné jizvě, třeba z vymačkávání pupínků. Tento typ má dokonce i svůj název, a to pozánětlivá hyperpigmentace. Dochází k ní, když melanocyty v epidermis produkují více kožního pigmentu. Tmavší kožní buňky nicméně bývají časem nahrazeny novými, které již ztmavené nemusí být. Díky bohu za obnovu kožních buněk!

Zesvětlení tmavých skvrn na kůži podporují topicky aplikované produkty s obsahem vitamínu C a vitamínu E, přesto však ani ty společně s každodenním používáním produktu s širokospektrální ochranou proti UV paprskům nemusí vzniku nadměrné pigmentace zabránit, především na nejvíce exponovaných lokalitách, tedy čele, nosu a tvářích.

Omezte melanin

Cílem vašich snah by mělo být snížení aktivity melaninu, jak jen je to možné. Potlačením jeho činnosti pak může dojít k zesvětlení pigmentace. Znamená to ovšem nejen vyhýbat se přímému slunečnímu záření a chránit před ním pleť produkty s vysokým UV filtrem, ale také se pokusit vyvarovat se vysokých teplot. Pleť byste zkrátka měli udržet v nižších teplotách. Sauna ani hot jóga tedy vaší hyperpigmentaci moc neprospějí.

Jestliže pravidelně cvičíte, pleť byste se měli snažit během i po cvičení co nejvíce zchladit. Pomoci vám v tom může třeba gelová maska. Tu mějte připravenou v ledničce a po cvičení a vyčištění ji naneste na pleť. Po patnácti minutách bude vaše pleť v pohodě! Vyzkoušet můžete i textilní masku s obsahem zeleného čaje, která pokožku začervenalou po cvičení zklidní, zjemní a dodá jí chybějící vláhu, nebo sérum proti zarudnutí pleti, které redukuje erytém a zklidňuje pleť.

Proti tmavým skvrnám vitamíny

Vedle této péče o pleť s pigmentacemi zacilte přímo i na zesvětlení tmavých skvrn. Základem jsou vitamíny C a E, které kromě toho, že zesvětlují pleť, podporují i její vlastní ochranu a odolnost před UV paprsky. Vedle toho působí proti „černým tečkám“, sjednocují tón pleti a odstraňují barevné rozdíly způsobené třeba akné a fungují navíc i proti vráskám, protože stimulují produkci kolagenu v kůži. Navíc jsou silné antioxidanty, které pleť chrání před reaktivními druhy kyslíku (volnými radikály) zodpovědnými za předčasné stárnutí pleti.

Z řady s vitamínem C od britské firmy Medik8 sáhněte proto po ultra stabilním séru Pure C15 s 15% kyselinou L-askorbovou, vitamínem C, vitamínem E a glutathionem, které se postará o omlazení pleti i redukci tmavých skvrn.

PURE C15 sérum PURE C15 sérum Taky vás štvou tmavé skvrny na pleti a vrásky? Zbavte se jich s tímto účinným sérem, díky jehož používání dosáhnete viditelně světlejšího tónu pleti. Pleť bude navíc zpevněná a chráněná proti volným radikálům. Dopřejte si maximum, co vaší pleti dokáže vitamín C nabídnout, díky inovativní formě tzv. „dobíjení“. 1 470 Kč

Jestliže se vám zdá, že potřebujete něco silnějšího, pak hledejte produkty určené přímo na zesvětlení pleti. Obsahovat by měly aktivní látky, které inhibují produkci melaninu. Mezi nejúčinnější patří extrakt z lékořice, sójový extrakt či kyselina kójová. Od „dryjáků“ typu hydrochinon dejte raději ruce pryč, stále se totiž zkoumá jeho zdravotní nezávadnost.

Zbavte se pigmentace exfoliací

Abyste podpořili účinky látek zesvětlujících pleť, v péči by neměl chybět produktu stimulující exfoliaci pleti. Jakmile se na pleti barevné nerovnosti objeví, jedním ze způsobů, jak se jich zbavit, je právě exfoliace, tedy jemné olupování pleti a zrychlení běžného životního cyklu buněk. Při exfoliaci se mechanicky pomocí kosmetického scrubu, produktu s mikročástečkami, nebo s využitím jemných AHA či BHA kyselin odstraňují odumřelé buňky na povrchu kůže, a odhaluje se tak nová, spodní vrstva pleti. Zároveň se tímto způsobem urychluje obnova kožních buněk.

Při pravidelném používání podporují tyto produkty rozpad nahromaděného pigmentu, a zlepšují vzhled pleti. Pozor, abyste to nicméně s exfolianty nepřeháněli. Zejména v létě, kdy jsou melanocyty nabuzené, může nadměrná exfoliace jejich aktivitu ještě více stimulovat. Pleť navíc může být kvůli nadměrné exfoliaci citlivější na sluneční záření, a tím pádem náchylnější ke vzniku tmavých skvrn. Jestliže se rozhodnete pro exfoliaci chemickou s využitím kyselin, sáhněte po séru White Balance Brightening Serum. To obsahuje kyselinu kójovou pro zesvětlení hyperpigmentace a redukci nahromaděného pigmentu a kyseliny L-mléčnou a linolovou pro exfoliaci a hloubkové pročištění pleti.

Retinol proti vráskám funguje i proti nadměrné pigmentaci

A protože snad neexistuje problém s pletí, jehož stav by nezlepšil retinol, musíme jej doporučit i v případě hyperpigmentace, kterou zesvětluje. Vedle toho omlazuje pleť, zpevňuje její kontury a vyhlazuje jemné linky a vrásky. Navíc stahuje rozšířené póry a sjednocuje pleť. Pokud máte z retinolu obavy kvůli možnému podráždění, dodržujte zpočátku doporučené rozestupy mezi aplikacemi, nebo můžete vyzkoušet unikátní krém proti vráskám r-Retinoate. Ten neobsahuje retinol, ale speciální molekulu retinyl retinoate, která vznikla spojením kyseliny retinové a retinolu. Krém je díky tomu účinnější než klasický retinol, ale zároveň stabilnější a vhodný i pro citlivou pleť, jelikož nedráždí.

R-RETINOATE DAY & NIGHT R-RETINOATE DAY & NIGHT Super jemné sérum R-RETINOATE DAY & NIGHT představuje průlom v anti-ageing péči o pleť. Redukuje všechny známky stárnutí pleti - vrásky, povolení pleti, pigmentace a stařecké skvrny. První výsledky jsou viditelné již po 6 týdnech. Užijte si sílu unikátní molekuly retinyl retinoate v tomto denním séru s vitamínem A.  4 470 Kč

To, že je třeba chránit kůži před UV paprsky, abyste zabránili vzniku tmavých skvrn, to už zmiňovat není třeba. Připomenout ale jistě zaslouží to, že byste opalovacího krému měli na pleť nanést dostatečné množství a také aplikaci během dne opakovat. Pro rozzářenou, barevně sjednocenou pleť sáhněte po krycím make-upu nebo CC krému, které nedostatky skryjí a navíc mohou mít i zabudovanou UVA/UVB ochranu.

Starší články:
Proti akné vyzkoušejte vitamín C
Problémy s pletí26.2.2018

Proti akné vyzkoušejte vitamín C

Už nevíte, jak si poradit s akné? Vyzkoušejte vitamín C, silný antioxidant, který navíc podpoří organismus i v případě léčby akné tetracyklinovými antibiotiky.

Za hormonální akné může nízká hladinu progesteronu
Problémy s pletí27.12.2017

Za hormonální akné může nízká hladinu progesteronu

Zapomeňte na testosteron a estrogen, hormony, o nichž se často tvrdí, že jsou příčinou akné. Jejich „zásluhy“ na pupíncích jim nebereme, tentokrát se ale zaměříme na jiného původce vřídků, a to progesteron, respektive jeho malé množství v organismu.

Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály
Problémy s pletí4.12.2017

Akné vás zbaví tyto vitamíny a minerály

Akné je multifaktoriální onemocnění. Jeho primární příčinou jsou bakterie, vliv mají i hormony a další mechanismy. Některé živiny nicméně mohou stav akné zlepšit.

Jak se zbavit pih? Pomůže laser, retinol i specializované krémy
Problémy s pletí3.11.2017

Jak se zbavit pih? Pomůže laser, retinol i specializované krémy

Shluky drobných hnědých teček, tedy pih bývají u dětí roztomilé. V pozdějším věku už ale bývají coby nadměrná pigmentace roztomilé méně, ať už se objevují na obličeji, ramenou, pažích či v dekoltu. Ačkoliv k jejich vzniku můžete mít genetické predispozice, hlavní roli hraje v tomto ohledu sluníčko a to, nakolik jste se během života bez adekvátní ochrany slunili.

Proti akné vám pomůže tea tree oil
Problémy s pletí18.9.2017

Proti akné vám pomůže tea tree oil

Aknózní pleť vyžaduje speciální péči. Jednou ze složek produktů proti akné by rozhodně měl být tea tree oil, který působí proti zánětům a pupínků vás zbaví již během krátké doby používání.