Kiwi olej

Olej se semínek kiwi, kosmetická ingredience

Kiwi olej se získává extrakcí ze semínek plodů kiwi. Domovem kiwi je Čína, v současnosti se nicméně toto ovoce pěstuje téměř po celém světě. Semínka, z nichž se olej utváří, tvoří jen asi 1 % plodů. Po extrakci prochází typicky olej rafinací, aby splňoval nároky na to, stát se součástí kosmetických produktů.

Nabitý omega-3 a omega-6 kyselinami

Olej z kiwi má vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin a omega-6 nenasycených mastných kyselin, především kyseliny alfa-linolenové (ALA), jež jej utváří z více než z 60 %. Bohatý je také na silné antioxidanty, vitamín C, vítamín E, vitamín A, vitamín K, pyridoxin a kyselinu listovou, navíc obsahuje minerály jako měď, draslík a mangan. Kiwi vedle toho obsahuje fytochemikálii lutein, která napomá ochraně zrakového ústrojí.

Jeho složení z něj utváří ideální látku nejen pro anti-agingovou péči o pleť, ale i o vlasy. Olej z kiwi zlepšuje elasticitu pleti a vzhled jemných linek a vrásek, napomáhá díky obsahu kyseliny alfa-linolenové zachování hydratace pleti, kterou zjemňuje a vyhlazuje. Podporuje také absorpci dalších produktů a aktivních látek do kůže.

Ochrana pleti

Omega-3 a omega-6 kyseliny utváří při topické aplikaci oleje z kiwi na pleti ochranný štít, který ji chrání před ultrafialovým zářením a podporují syntézu kolagenu v ní, čímž zpomalují její stárnutí. Při nedostatku esenciálních mastných kyselin je kůže suchá a roste její transepidermální ztráta vody, protože pleť není schopna produkovat dostatečné množství dostatečně kvalitního kožního mazu. Omega-3 mastné kyseliny při topické aplikaci kromě toho stimulují hojivé a regenerační mechanismy v pleti, kiwi olej je proto vhodný i pro suchou či citlivou pleť a její zklidnění.

Přirozeně kiwi olej obsahuje také alfa-hydroxykyseliny a působí protizánětlivě, nápomocný proto může být i v boji s akné, v jehož případě ulevuje od hlavních symptomů, jako je zánět, zarudnutí či vyvýšená vyrážka.