Šalvěj

Léčivá aromatická rostlina

Šalvěj má, podobně jako jiné léčivé byliny, řadu použití – od kosmetiky, farmacie až potravinářství a použití u vás doma při vaření v čerstvé nebo sušené podobě.

Typické lístky šalvěje

Šalvěj je trvalý stálezený keř patřící do čeledi hluchavkovitých, jehož původním domovem je pravděpodobně Středozemí. Na přelomu jara a léta kvete krásně barevnými květy, které mohou přecházet od bílé, až po růžovou či fialovou. Charakteristickým znakem šalvěje jsou potom drobné jemné chloupky na listech.

Vedle vaření se po tisíce let využívá šalvěj v tradiční medicíně pro své nezpochybnitelné zdravotní benefity, ať už se jedná o tradiční čínskou medicínu nebo Ajurvédu. Podle tradičních lékařů a léčitelů působí pozitivně při infekčních onemocněních, otocích, ulevuje od bolesti a zlepšuje pamět. Odvar ze šalvěje pak podporuje trávení, pozitivně působí při průjmech a dalších gastrointestinálních obtížích a přináší úlevu při silných menstruačních bolestech, oparech a infekcích dutiny ústní.

Podporuje myšlení a pohodu

Díky těmto využitím v tradiční medicíně upřela svou pozornost vůči šalvěji i moderní medicína, která její účinky prověřila. Šalvěj je nápomocná při úlevě od negativních symptomů Alzheimerovy choroby, diabetu, menopauzy, působí proti obezitě, zlepšuje trávení a reguluje hladinu cholesterolu.

Mozkovou aktivitu podporuje aromaterapie využívající esenciální olej ze šalvěje, jehož vůně stimuluje mozkovou aktivitu, pozornost a kapacitu paměti. Kromě toho přináší jeho vůně zklidnění při nervozitě a snižuje podrážděnost.

Pro regulaci hladiny cholesterolu se naopak využívá odvar či čaj ze šalvěje, po jehož pravidelném pití již po dobu dvou týdnů dochází ke snížení škodlivého LDL cholesterolu, a naopak nárůstu pozitivního HDL cholesterolu. Šalvěj je kromě toho bohatá na beta-karoten, který podporuje zdraví očního ústrojí.

Benefity pro pleť 

Také při topické aplikaci přináší šalvěj řadu benefitů. Esenciální olej ze šalvěje obsahuje vitamín A a vápník, živiny, které jsou obě prospěšné pleti, má také vysoký obsah antioxidantů bojujících proti poškození pleti volnými radikály, jež mohou být zodpovědné za rozvoj vrásek a dalších známek stárnutí pleti. Šalvěj navíc zklidňuje podráždění a působí protizánětlivě, protiplísňově, antisepticky a antibakteriálně, je proto vhodná pro hloubkové čištění pleti a redukci akné.

Nejčastěji hledáte: šalvěj červenokořenná tinktura, šalvěj červenokořenná, šalvěj zelená

S článkem souvisí tyto výrobky:

Calmwise Serum
Pokožka se sklony zarudnutí často pne, pálí, štípe a je nadměrně citlivá na negativní vlivy okolí. Calmwise
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 080 Kč
Skladem - ihned posíláme