Známe vitamíny, které vás zbaví jarní únavy

Známe vitamíny, které vás zbaví jarní únavy

Jarní únava sice není medicínský termín, ale občas se s ní potýká každý z nás, zejména jedinci citlivější na vliv počasí. Projevuje se celkovým úbytkem energie, konstantní únavou, sníženou koncentrací a zvýšenou potřebou spánku.

Může vést k podrážděnosti, apatii nebo dokonce depresím, což se může negativně odrazit i na vašem pracovním nasazení. Jarní únava vás sice nezažene do postele, ale má negativní vliv na kvalitu života a navíc oslabuje obranyschopnost. Organismus je pak náchylnější zejména k respiračním infekcím.

Z jarní únavy viníme hlavně monotónní zimní stravu a nedostatek důležitých vitamínů a dalších živin. Například nedostatek vitamínu C způsobuje snížené využívání kyslíku v buňkách a tkáních, což má za následek únavu, a oslabuje imunitu. Dobrá zpráva ovšem je, že proti jarní únavě můžeme snadno zakročit, a to kombinací správné stravy, dostatečným příjmem tekutin, fyzickou aktivitou a pobytem na čerstvém vzduchu. Pohodlným a účinným pomocníkem jsou i doplňky stravy, které vám dodají potřebné dávky živin.

Dopadla na vás únava a bez energie nemáte síle ani vstát z postele? Získáte ji díky potravinovému doplňku LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.

Vitamíny a minerály, co vám dodají energii

Vitamín C

Prvním krokem, jak odstranit únavu, by mělo být zvýšení příjmu vitamínu C. Vitamín C se v organismu podílí na řadě procesů a působí antioxidačně. Stejně tak zkracuje dobu léčby nachlazení. Denní suplementace vitamínem C zlepšuje schopnost imunitního systému bojovat proti bakteriím a virům, s nimiž organismus přichází do kontaktu.

Mezi další benefity plynoucí z konzumace vitamínu C je snížení bolestivosti svalů po náročných fyzických výkonech, právě díky lepšímu okysličení.

B-Komplex

Adekvátní příjem vitamínů ze skupiny B, které najdeme v mase, rybách, obilovinách, luštěninách či pšeničných klíčcích, může pomoci překonat únavu i melancholické nálady, které se s jarní únavou často pojí. Kromě pozitivního vlivu vitamínů ze skupiny B na náladu hrají roli také při uvolňování energie z jídla (účastní se přeměny cukrů a tuků na energii), podílí se na správném fungování nervového systému a podporují buněčný vývoj a růst krevních cév.

Vitamín B12

Vitamín B12 je ve vodě rozpustný vitamín, který má výrazný vliv na fungování mozku a nervové soustavy. Při denní suplementaci zvyšuje vitamín B12 energii i výdrž již během prvních dvou a až tří týdnů od zahájení konzumace.

Kyselina listová

Nedostatek kyseliny listové (známá také jako folát či vitamín B9) způsobuje zmatení, depresi a snížené fungování mozku. To často provází duševní únava a pomalý reakční čas. Proto je lepší mít kyseliny listové dostatek! Zaručí vám ho doplněk stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.

Vitamín A

Vitamín A se podílí na několika důležitých mechanismech v našem organismu, od zajištění ostrého zraku po udržování dostatečné energie. Napomáhá totiž při produkci červených krvinek, které jsou zodpovědné za transport kyslíku a dalších živin do tkání. A jak už víme, okysličení tkání je pro zachování energie klíčové.

Dva minerály

Mezi minerály, jejichž příjem je na jaře z důvodu vyčerpání, únavy a stresu klíčový, patří horčík a železo. Jejich nedostatek se projevuje právě únavou, letargií a náchylností k rozvoji různých infekcí, navíc dochází ke zpomalení myšlenkových procesů.

Proti únavě využijte doplňky stravy

Ani sebelepší úpravou jídelníčku není nicméně vždy možné zvýšenou potřebu živin během přechodu mezi zimou a jarem pokrýt. Především u lidí s nedostatečnou výživou jako bývají senioři či chroničtí pacienti, nebo u lidí vystavených stresu (byznysmeni, studenti) je spotřeba živin v těchto přechodových obdobích ještě vyšší.

Jaro je také období, kdy potřebuje podporu náš imunitní systém. Efektivní způsob, jak proti jarní únavě bojovat, je sáhnout po vyváženém doplňku stravy s obsahem vitamínů a minerálů. Vyberte si produkty s obsahem vitamínů A, C, E a vitamínů ze skupiny B, a také hořčíku, železa, selenu a zinku.

Starší články:
Chybějící vitamíny a minerály mohou být příčinou vašich depresí i blbé nálady!
Zdravý život8.4.2016

Chybějící vitamíny a minerály mohou být příčinou vašich depresí i blbé nálady!

Jaro je období, kdy se mnoho lidí trápí špatnou náladou, nedostatkem energie nebo dokonce depresí. Proč se ale soužit, když je často možné tyto nedostatky vyřešit adekvátním příjmem vitamínů a minerálů?

Kromě toho, že vás detox nabije energií, může vám i zachránit život
Zdravý život27.3.2016

Kromě toho, že vás detox nabije energií, může vám i zachránit život

Říkáte si, jak je to možné? Snadno, detox neboli očista dokáže zbavit vás organismus nebezpečných látek, a pokud je cílen na tlusté střevo, působí jako prevence rakoviny tohoto orgánu.

7 důvodů, proč je Açaí super: Prevence rakoviny, lepší trávení, víc energie...
Zdravý život21.3.2016

7 důvodů, proč je Açaí super: Prevence rakoviny, lepší trávení, víc energie...

Malé fialové bobulky Açaí připomínají modré hroznové víno. Pochází z palmy Açaí, která roste ve střední a jižní Americe, zejména v amazonských deštných pralesích. Proč by vás mělo tohle drobné ovoce zajímat?

Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě
Zdravý život8.3.2016

Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě

Hubnutí může být skutečně neuvěřitelně složitá záležitost, dost možná to znáte i z vlastní zkušenosti. Právě proto na trhu objevují stále nové doplňky stravy, které by lidem v hubnoucím úsilí pomohly. Jedním z nich je i extrakt ze zelené kávy. Jak tělesnou hmotnost ovlivňuje? A funguje skutečně?

3 jarní tipy pro vaši krásu
Zdravý život29.2.2016

3 jarní tipy pro vaši krásu

Jaro se nezadržitelně blíží a my jsme pro vás vybrali to nejlepší z našeho e-shopu, čím byste se v jarních měsících měli hýčkat!