Doplňky stravy pro sportovce: Jaké živiny vám nesmí chybět

Doplňky stravy pro sportovce: Jaké živiny vám nesmí chybět

Pokud jste fyzicky aktivní a sportujete, pravděpodobně vedete relativně zdravý životní styl, s čímž se pojí i zdravá strava založená na konzumaci libového masa a zeleniny. Dost možná si proto říkáte, že žádné další vitamíny, minerály a doplňky stravy pro sportovce užívat nemusíte. To je ale mýlka!

Multivitamínové doplňky stravy pro fitness obvykle nebývají na oblíbených fórech zaměřených na sport příliš často doporučované. Nepomohou vám zvednout za pár dní na bench o deset kilo víc, ani ze dne na den nezrychlí běžecké tempo. Právě proto se o ně mnoho sportovců, fitness nadšenců ani bodybuilderů nezajímá. I toto je ale chyba! Do skutečné formy se totiž bez řádné „základny“, tedy dostatečného množství důležitých vitamínů a minerálů nedostanete.

Svaly, aby fungovaly tak, jak mají, a navíc mohly i správně regenerovat, vyžadují celé spektrum živin. Cvičení střední a vysoké intenzity ale navyšuje spotřebu některých z nich a také prostřednictvím potu způsobuje ztráty zejména minerálů. Jestliže tedy sportujete, je dost možné, že rezervy některých živin máte na pokraji vyčerpání!

Věnujete se fitness a doplňky stravy jsou pro vás velkou neznámou?

Přečtěte si, které z těchto základních živin možná postrádáte a zjistěte také, jak jejich hladiny v organismu navýšit, abyste při svých fitness aktivitách mohli dosahovat těch nejlepších výkonů.

Vitamíny ze skupiny B

Nemáte dost energie na to, abyste dokončili pár posledních opakování cviků? Příčinu můžete hledat v nedostatku těchto mikronutrientů. Mezi hlavní vitamíny z B-komplexu patří vitamín B6 a B12, thiamin, riboflavin a kyselina listová. Tělo je využívá, aby přeměnilo cukry a bílkoviny na energii a také na produkci červených krvinek. Sportovci s nízkou hladinou některého z vitamínů ze skupiny B při cvičení vysoké intenzity podávají slabší výkony, alespoň dle tohoto průzkumu.

Nejdůležitější z vitamínů ze skupiny B najdete v doplňku stravy pro zachování energie a životní vitality LIFE ENERGY by Brandeis Clinic, který vedle standardizovaných rostlinných výtažků obsahuje i další klíčové vitamíny a minerály.

Vitamín C

Více než polovina lidí, kteří cvičí v chladném prostředí, trpí nějakou formou astmatu. Dobrou zprávou je, že pomoci může vitamín C, který působí proti kašli, funění a nedostatku dechu během cvičení a po něm. Navíc významně snižuje náchylnost k onemocnění běžnou chřipkou.

Vitamín D

Sluneční paprsky nepůsobí pozitivně jen na vaši náladu, podpořit mohou i vaši sílu. Nová studie univerzity v Newcastlu dokládá, že osoby, kterým byla podána dávka vitamínu D, pociťovali méně únavy oproti těm bez podání vitamínu. Bez jeho dostatečného množství totiž mitochondrie ve svalových vláknech nemohou po svalových kontrakcích řádně regenerovat a vytvářet energii, kvůli čemuž pak dochází rychleji k únavě. Kromě toho napomáhá zachovat silné kosti a působí proti svalovým křečím. 

Vitamín E

Vitamín E napomáhá snižovat riziko rozvoje zápalu plic u nekuřáků, kteří cvičí, tvrdí tato studie. Kromě toho působí silně antioxidačně, tedy redukuje počet škodlivých volných radikálů v organismu. Ty vznikají třeba po expozici ultrafialovému záření nebo právě po náročném cvičení.

Přečtěte si, proč jsou volné radikály zdraví nebezpečné:

Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky Antioxidanty milujeme. A vy byste měli taky O antioxidantech se v poslední době hovoří stále více jak ve vědeckých kruzích, tak mezi laiky. Doplňky stravy a kosmetické přípravky s obsahem antioxidantů se objevují víc a víc, a samozřejmě je najdete i v našem e-shopu. Antioxidanty a jejich zdravotní benefity také milují média. Nicméně i přes tuto pozornost, které se jim dostává, spousta lidí stále neví, co to vlastně antioxidanty jsou a jak fungují. A proto jsme tu my s naším vševysvětlujícím článkem!

Vitamín E najdete například v doplňku stravy pro zachování mentálního i fyzického mládí YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.

Železo

Aby vaše svaly fungovaly efektivně, je třeba nejen „zvedat železa“, ale mít i dostatek železa v organismu. Stačí hodina cvičení, které může vyčerpat zásoby tohoto minerálu v těle o 5,7%. Proč je železo tak důležité? Napomáhá červeným krvinkám transportovat kyslík do svalů. Příliš velké ztráty železa mohou vyústit dokonce v anémii, která má za následek únavu a snižuje vytrvalost.

Vápník

Podle této studie snižuje konzumace mléka, tedy vyšší příjem vápníku, riziko vzniku únavové zlomeniny u běžců o 62%. Společně s vitamínem D, draslíkem a bílkovinami, které jsou v mléku také přítomné, vápník navyšuje hustotu kostní hmoty, a tím napomáhá prevenci zlomenin.

Hořčík

Hořčík je důležitý pro každého, jak pro sporťáky, tak pro běžnou populaci. Je totiž složkou více než tří set enzymů, které se účastní energetického metabolismu, zpevňuje a zhutňuje ale i hmotu kostí. Vyšší hustota kostní hmoty je důležitá coby obrana před únavovými zlomeninami, třeba při vysoce intenzivním intervalovém tréninku, populárním HIIT. Hořčík ztrácíme neustále prostřednictvím potu, proto ho po dlouhém běhu nebo návštěvě posilovny organismu dodejte.

Draslík

Všimli jste si už někdy, že maratonci obvykle sáhnou, jakmile přetnou cílovou pásku, po banánu? Má to své opodstatnění. Obsahuje velké množství draslíku, který ulevuje od křečí a urychluje regeneraci. Společně se sodíkem napomáhá správnému fungování svalů a nervů. Je to navíc primární elektrolyt v mezibuněčné tekutině, což znamená, že hraje významnou roli v hospodaření a rozložení vody v organismu. Jakmile cvičíte déle než hodinu, požadavky na spotřebu draslíku vzrůstají.

Sodík

Část veřejnosti nabyla pocitu, že se sodíkem je třeba zacházet opatrně. Je démonizován třeba kvůli svému vlivu na vysoký krevní tlak. Pokud jste ale příznivci vytrvalostních sportů, sodík vyplavujete potem. Když poté doplňujete tekutiny výhradně čistou vodou, může dojít k hyponatrémii, kdy se v krvi snižuje koncentrace sodíku. Tento stav může v extrémních případech končit i smrtí!

Ti, kdo se hodně potí a objevují se jim na těle dokonce mapičky ze soli, stejně jako ti, kdo cvičí v teplém prostředí a vytrvalostní sportovci by si měli dát na dostatečný příjem sodíku pozor.

Komplex vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku najdete v doplňku stravy proti překyselení organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic.

Zinek

Pokud se coby hlavní zdroj energie při tréninku spoléháte na sacharidy, zatímco omezujete tuky a bílkoviny, dost možná nemáte dostatek zinku. Tak jako většina sportovců! Může to negativně ovlivnit vaši energii i vytrvalost. Například u cyklistů snížený příjem zinku snižuje využití kyslíku, což vede k rychlejší a větší únavě. Ujistěte se proto, že na náročný trénink či závod máte tohoto minerálu dostatek.

Zinek najdete v multivitamínovém a multiminerálovém doplňku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic, stejně jako další důležité živiny. 

Starší články:
Překyselený organismus: Co s tím?
Zdravý život17.7.2017

Překyselený organismus: Co s tím?

Co pomáhá na překyselení? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Vitamíny v těhotenství. Přečtěte si, které potřebujete a které vám možná chybí
Zdravý život3.7.2017

Vitamíny v těhotenství. Přečtěte si, které potřebujete a které vám možná chybí

Vitamíny pro těhotné hrají důležitou roli, mají totiž vliv na správný vývoj plodu, stejně jako na zdraví nastávající maminky. Získat je lze z vyvážené stravy, stále častěji ale budoucí maminky sahají po výživových doplňcích, u nichž mají jistotu, že splní všechny výživové nároky organismu.

Jak získat husté obočí?
Zdravý život21.6.2017

Jak získat husté obočí?

Obočí je kosmetickým a fashion tématem v posledních letech číslo jedna. Na pomyslném trůně „top obočí“ sedí modelka a herečka Cara Delevigne, následují ji ale i další celebrity jako Lili Collins. Chcete získat obočí, jaké mají tyto hvězdy? Následujte náš manuál.

Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu
Zdravý život16.6.2017

Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu

Tento stopový prvek se přirozeně nachází v půdě, jistých typech potravin a v malém množství dokonce i ve vodě. Pro lidské tělo je jeho dostatečné množství nezbytné!

Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI
Zdravý život14.6.2017

Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI

Chránit se před slunečním zářením je povinnost, bez ohledu na počasí. Zdaleka totiž nejde „jen“ o estetické záležitosti jako jsou vrásky, jemné linky a nadměrná pigmentace. Nedostatečná ochrana před ultrafialovým zářením může vyústit i v rakovinu kůže a dokonce její nejagresivnější formu, melanom.