Šrucha zelná (Portulaca Oleracea)

Sukulentní subtropická rostlina s pozitivním vlivem na lidský organismus

Původním domovem šruchy zelné je Indie a Pakistán, kde v současnosti šrucha i divoce roste. Právě zde se před staletími přišlo na to, jak pozitivní vliv má výtažek z ní na lidský organismus. V Evropě se proto šrucha začala pěstovat cíleně, a od 15. století se běžně konzumovala. Její zdravotní benefity se zasloužily i o její export do Ameriky. Pro zdravotní účinek se využívají především čerstvé či sušené mladé listy a výhonky, které je vhodné sbírat ještě před kvetením rostliny.

Nabitá blahodárnými živinami

Šrucha zelená obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, množství sacharidů a bílkovin, je také zdrojem řady minerálů, jako je hořčík, dusík a draslík, a vitamínů, například vitamínu A, thiaminu (vitamín B1), niacinu (vitamín B3) a vitamínu C. kromě toho je šrucha bohatá na polyfenoly, neurotransmitery jako dopamin a adrenalin a další aktivní látky prospěšné organismu. Kromě toho jsou semena bohatá na škrob a mastné kyseliny.

Jak působí šrucha na organismus? Díky tomu, že je přímo nabitá antioxidanty a obsahuje i prospěšné omega-3 mastné kyseliny, napomáhá posílit imunitní systém. Podporuje také zdraví kardiovaskulární soustavy tím, že reguluje hladinu cholesterolu a krevních lipidů. Srdce a cévy podporuje také množství obsaženého hořčíku, který snižuje hypertenzi.

Pro dobré trávení

Protože je šrucha vedle hořčíku bohatá také na draslík, usuzuje se, že působí antidepresivně. Má také mírně diuretický a detoxikační účinek, podporuje fungování ledvin a snižuje teplotu. Extrakt ze šruchy se využívá také v případě problémů trávicího traktu, jako jsou průjmy, záněty tenkého střeva či apendicitida a hemeroidy.

Při problémech s pletí

Šrucha nemá pozitivní účinek je v případě vnitřního užití, blahodárně působí i při topické aplikaci, kdy snižuje zánětlivou reakci organismu, ulevuje od svědění při kousnutí hmyzem, spálení pleti či ekzému. Obsažené antioxidanty, především karotenoidy, při topické aplikaci čistí pleť, osvěžují a podporují její zpevnění. Šrucha redukuje také otoky.