Sacha inchi

Popínavá rostlina s domovem ve Střední a Jižní Americe mající unikátní nutriční složení

Domovem této popínavé polodřeviny je především jihoamerická Amazonie, roste ale kdekoliv v Latinské Americe. Nejvíce proslulou je v Peru, kde ji místní původní obyvatelstvo kultivuje odedávna. Její živinami nabitá semena, která se nachází v nezvyklých plodech tvaru hvězdy, byla totiž významnou složkou jejich stravy. Sacha Inchi plodí několikrát do roka a ze stovek ovocných plodů z jedné rostliny získalo obyvatelstvo vždy alespoň 500 výživných semen.

Zdroje esenciálních mastných kyselin

Semena jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, obsahují jich na stejný objem dokonce 17x více než maso divokého lososa. Obsahují také velké množství bílkovin, vlákniny a tryptophanu, který se v organismu přeměňuje na „hormon štěstí“ serotonin, vedle toho také omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, alfa-tokoferol a karotenoidy.

Sacha inchi olej

Díky obsahu esenciálních mastných kyselin působí blahodárně na obranyschopnost a kardiovaskulární soustavu, kdy pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu – snižuje hladinu LDL cholesterolu, a naopak navyšuje hladinu HDL cholesterolu, podporuje optimální krevní oběh a působí proti hypertenzi.

Podporuje hubnutí

Obsažené vitamíny A (karotenoidy) a E (tokoferol) podporují zdraví kůže, působí proti její suchosti i ekzémům a dermatitidám, posilují vlasy a benefity přináší i zrakovému ústrojí. Díky tryptofanu podporuje psychickou pohodu a navíc napomáhá hubnutí. O tryptofanu je totiž známo, že snižuje chuť k jídlu.

S vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin se pojí i jejich pozitivní vliv na fungování mozku, který je tvořen především tukovou tkání. Upravují hladinu krevního cukru, čímž působí proti II. typu diabetu a snižují hladinu triglyceridů, která bývá u diabetiků typicky zvýšená. Pozitivní účinek má na kloubní a kosterní systém, kdy inhibují úbytek kostní hmoty, ulevují od (zánětlivých) bolestí kloubů, například i v případě autoimunitní revmatoidní artritidy.

Nejčastěji vyhledáváte: sacha inchi olej účinky, sacha inchi recenze,