Doplňky stravy pro muže by měly obsahovat přesně tyto živiny

Doplňky stravy pro muže by měly obsahovat přesně tyto živiny

Lidský organismus má sice potřeby, ať už jde o muže či ženu, stejné, i přesto zde ale existují jemné nuance. Jaké živiny by rozhodně měly obsahovat doplňky stravy pro muže?

Strava a výživa hrají významnou roli ve zdravotním stavu člověka. Dostatečný příjem vitamínů a minerálů má vliv na fyzickou, ale i psychickou výkonnost, pocity štěstí a logicky také vzhled. Ačkoliv je nejlepší přijímat všechny důležité živiny ze stravy, ne vždy jsme schopni toho dosáhnout. Na vině může být jak špatně poskládaná strava, tak konzumace potravin, které nejsou na živiny v důsledku vyčerpání půdy bohaté. Přečtěte si o tom v našem článků o tom, proč užívat potravinové doplňky.

Potravinové doplňky naopak mohou napomoci doplnit hladiny veškerých významných mikro- a makroživin, a uspokojit tak nutriční nároky organismu bez ohledu na stravu. Zejména u mužů, kteří zdravou stravu typicky většinou příliš neřeší (viz třeba tato studie), proto jsou doplňky stravy účinným pomocníkem. Zlepšit tak mohou nejeden aspekt zdraví mužů, mimo jiné mohou podporovat muskuloskeletální, oběhový, trávicí i imunitní systém a dokáží toho mnohem více!

Na jaké zdravotní problémy či komplikace by se měli muži prostřednictvím stravy nebo potravinových doplňků zaměřit? Samozřejmě na ty, které bývají příčinou vážných onemocnění, nebo dokonce úmrtí. U mužů například existuje výrazně vyšší riziko vzniku mozkové mrtvice, srdečního onemocnění, chronické obstrukční plicní nemoci, diabetu, onemocnění ledvin a jater než u žen. Podíl má samozřejmě genetika, leč stravou lze náchylnost k těmto zdravotním neduhům zmírnit.

Které živiny a doplňky stravy mužům udělají nejlepší službu?

Multivitamín

Multivitamínové preparáty obsahují základní nejdůležitější vitamíny a minerály v kompaktní formě, které se snadno užívají a organismus je bez problémů vstřebává. Mohou mít podobu tablet, kapslí, žvýkaček, rozpustných tablet či prášků a podobně. Obvykle obsahují kombinaci vitamínů C, E, K, B-komplexu a minerálů, jako je jód, draslík, bór, mangan, hořčík, vápník, zinek či molybden.

Díky tomu stimulují fungování imunitního systému, čímž napomáhají každodenní ochraně organismu před viry a patogeny, a tedy před onemocněními a poruchami. Každá z těchto základních živin má zcela unikátní účinek na organismus, jejich nedostatek se proto projevuje pokaždé odlišně. Pravidelné užívání multivitaminového doplňku stravy může předejít vzniku deficitu, a chrání tak organismus před řadou zdravotních komplikací.

Multivitamíny neužívejte současně s potravinami bohatými na vápník, jeho větší množství by totiž zhoršilo vstřebávání multivitamínu a mohla snížit jeho účinnost.

Extrakt ze saw palmetto

Saw palmetto je typem tropické palmy. Extrakt z jejích plodů má prokazatelně pozitivní vliv na mužskou reprodukční soustavu, především prostatu. Extrakt je bohatý na rostlinné steroly a mastné kyseliny, v organismu tedy působí proti zánětům. Nejvýraznější je nicméně vliv tohoto extraktu na benigní hyperplazii prostaty, zvětšení prostaty.

Podle některých studií, případně zde, dokáže působit preventivně proti rozvoji tohoto onemocnění a v případě již existujícího zdravotního problému mírní jeho nepříjemné projevy a brání dalšímu postupu problému.

Zinek

Tento základní minerál se nachází v různých druzích zeleniny, mase a mořských plodech. Pro zdraví na buněčné úrovni je zinek klíčový. Organismus jej využívá coby biochemický katalyzátor pro více než stovku enzymů potřebných pro růst a fungování buněk. Významnou roli hraje v syntéze bílkovin, fungování imunitního systému, hojení poranění, syntéze DNA a buněčném dělení. Důležitý je i pro naše smysly, jmenovitě chuť a čich. Bez zinku by si náš organismus nebyl schopen udržet homeostázu, ideální vnitřní prostředí.

U mužů se navíc účastní produkce mužského pohlavního růstového hormonu testosteronu, který je pro muže celoživotně nezbytný. Během puberty díky němu chlapec dospívá v muže, v dospělosti napomáhá zachovat zdravé svaly a kosti a je nutný i pro zdraví pohlavní soustavy. U mužů s nižší hladinou testosteronu bývá často pozorována i nižší hladina zinku. Podle této studie dokonce snížení příjmu zinku již po dvaceti týdnech významně snižuje také hladinu testosteronu v organismu. Na jeho dostatečný příjem je proto třeba dát si pozor!

Chrom

Tento esenciální, ale zároveň stopový minerál organismus vyžaduje pro své základní funkce, jako je trávení a vstřebávání živin ze stravy. Napomáhá transportu krevního cukru z krevního oběhu do buněk, kde může být využit jako energie. Účastní se také přeměny tuků, bílkovin a sacharidů na energii. Chrom navyšuje navíc účinek inzulínu, co se týče regulace krevního cukru, a hladinu „hodného“ LDL cholesterolu.

Vápník a hořčík

Vápník je minerál mnohostranně ovlivňující zdraví. Reguluje krevní oběh a zdraví kardiovaskulárního systému. Je nejhojnějším minerálem v organismu, který jej vyžaduje pro rozšiřování a stahování cév, bez vápníku by nemohly normálně fungovat a kontraktovat ani svaly a tento minerál se účastní také vnitrobuněčné signalizace, přenosů nervových vzruchů a produkce hormonů. Opomenout nelze ani jeho vliv na posílení kostí a zubů.

Hořčík je nezbytný pro řadu biochemických reakcí a produkci energie v organismu. Mezi biochemické reakce, které ovlivňuje a účastní se jich, patří syntéza bílkovin, fungování nervů a svalů, regulace krevního cukru, glykolýza a další. Nezbytný je pro vývoj kostí a syntézu DNA a RNA. Tento esenciální minerál je také klíčový pro aktivní transport vápníku a draslíku skrze buněčné membrány. A vápník a draslík zase buňky potřebují pro vedení nervových vzruchů a svalové kontrakce. Vše zkrátka souvisí se vším! Vápník a hořčík mají synergický účinek, při společném užívání se jejich vliv zvýrazňuje.

Extrakt ze zeleného čaje

Zelený čaj sice není živina jako taková, na lidský organismus má nicméně velmi blahodárný účinek. Získává se z čajovníku (Camellia sinensis). Jeho hlavními aktivními látkami je zvláštní skupina antioxidantů, katechinů a polyfenolů. Díky tomu působí proti poškození organismu volnými radikály na molekulární úrovni, což se projevuje na kardiovaskulárním zdraví, zdraví kůže, vlasů a nehtů, trávení, imunitě, reprodukční soustavě a vlastně ve všech tělesných systémech.

Extrakt ze zelného čaje a řadu dalších důležitých aktivních látek a vitamínů najdete v doplňku stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic. 

Vitamín E

V tucích rozpustný vitamín E existuje v osmi formách, přičemž forma alfa-tokoferolu je pro lidský organismus nejdůležitější. Působí silně antioxidačně, čímž podporuje tělesné zdraví. Ovlivňuje fungování imunitního systému, buněčnou signalizaci, genovou expresi a řadu metabolických procesů, důležitý je pro zdraví kardiovaskulární soustavy. Díky tomu, že je silným antioxidantem, dokáže také zpomalovat rozvoj známek stárnutí. Při topickém, ale i orálním užívání přináší mnoho benefitů pleti.

Vitamín C

Ve výčtu živin důležitých pro muže samozřejmě nesmíme zapomenout na vitamín C, který je nezbytný pro fungování organismu jako takového. Podporuje imunitu a je silným antioxidantem. Je důležitý pro zdraví a formování pojivové tkáně, tedy kůže, kostí i krevních cév. Účastní se také produkce kolagenu, který je nezbytnou složkou kloubních chrupavek, šlach a kostí, jeho dostatek je nezbytný pro kohokoliv s aktivním životním stylem.

S článkem souvisí tyto výrobky:

Kloubní výživa ARTENAL
ARTENAL pomáhá podpořit pohyblivost kloubů, jejich ochranu před poškozením a regeneraci.
529 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Problémy s erekcí napomůže zvrátit ginkgo biloba
Zaměřeno na muže4.10.2017

Problémy s erekcí napomůže zvrátit ginkgo biloba

Erektilní dysfunkce, čili hovorovým jazykem řečeno problémy s erekcí jsou velmi častým jevem, které se běžně objevují u čtyřicátníků a jejich frekvence roste s rostoucím věkem mužů.

Parabeny v kosmetice mohou mít vliv na mužskou plodnost
Zaměřeno na muže9.8.2017

Parabeny v kosmetice mohou mít vliv na mužskou plodnost

Mnoho firem se v současnosti zaměřuje kosmetiku bez parabenů. Jsou skutečně ale parabeny takový strašák, kterého je třeba se bát, nebo je to vše jen velká mediální bublina? A jak je to s jejich vlivem na rakovinu prsu a kvalitu mužských spermií?

Problémy s erekcí má až polovina mužů. Přečtěte si, jak dosáhnout zlepšení erekce
Zaměřeno na muže28.7.2017

Problémy s erekcí má až polovina mužů. Přečtěte si, jak dosáhnout zlepšení erekce

Erektilní dysfunkce, impotence, problémy s erekcí – to vše je jedno označení téhož, neschopnosti dosáhnout sexuálního vrcholu. Podle dostupných dat postihuje každého druhého muže. Zlepšení erekce a její kvality lze naštěstí dosáhnout.

Problémy s erekcí jsou sice častý problém, prevencí se jich ale lze vyvarovat
Zaměřeno na muže23.5.2017

Problémy s erekcí jsou sice častý problém, prevencí se jich ale lze vyvarovat

V souvislosti s narůstajícím věkem se erektilní dysfunkce stává stále běžnějším problémem. To naštěstí neznamená, že se jí nelze vyvarovat a ke zlepšení erekce nemůže dojít!

Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů
Zaměřeno na muže10.3.2017

Saw palmetto chrání prostatu a navíc působí proti vypadávání vlasů

Pozitivní účinky saw palmetto jsou známy již po staletí, coby léčivo jej využívali třeba američtí indiáni na jihovýchodě současných Spojených států amerických. Na počátku 20. století začal bobule saw palmetto využívat i „bílý muž“, a to pro léčbu problémů urinárního traktu a pro zvýšení tvorby spermatu.